Neopúšťajme podivuhodné svetlo života
V skutočnosti to bolo opačne ako autor tu píše.
Nie, že kresťanstvo vytiahlo ľudí z tmy, ale práve zo svetla vedomosti ich doviedlo do náboženskej temnoty. Po ovládnutí moci kresťanskou cirkvou bola zničená antická kultúra, umenie, veda, školstvo, zdravotníctvo - ku ktorému sa ľudstvo muselo pracne znova dopracovať až po 500 rokoch.
Veriaci v nové svetlo získali "tzv. vedomosti" o zmysle života, že nie ľudia samotní sú strojcom svojho šťastia, ale sú úplne v moci diktátora, ktorého nesnia ani o nič prosiť, len pokorne sa mu klamať a čakať. A dozvedeli sa, že zlo existuje len preto, aby sa mu dokázali podriadiť, čo je znak oddanosti k Bohu, pričom uverili že toto zlo bude smrti spravodlivo súdené a potrestané. Z toho celého vyplynulo, že najdôležitejšie v živote je vzťah k Bohu, pričom svoj správny život pokladať za údolie utrpenia.
Nechcel by som sa dožiť znova takejto pohromy, kde budú náboženskí tmári a svetskí nevzdelanci určovať zmysel života.