Možno o tom nevieš, ale Mesiac nevrhá tieň na Slnko, ale z pohľadu Zeme Slnko zakrýva!
Možno o tom nevieš, ale Mesiac nevrhá tieň na Slnko, ale z pohľadu Zeme Slnko zakrýva!
Veriaci si predstavujú si, že len oni sú architektami ľudského šťastia, že sú viac ako ostatní, pretože len oni dajú stavbe nielen určitý zmysel, ale i ducha, a navyše len oni sú v priamom spojení s autoritou, ktorá projekt zastrešuje. Avšak podstatný rozdiel tu je a to v tom, že ich skutky sa neprispôsobujú k potrebám človeka tak aby stavba slúžila človeku, ale vyžadujú, aby sa človek prispôsoboval k božím sľubom, teda nábožrenským požiadavkám, ktoré nesúvisia s potrebami človeka, ale len s potrebami zachovania moci vyvolených.
.. že to odporuje tvojej "nedoučenej" hlave, to ešte neznamená, že je to pravda. Pred nedávnom si sa pozastavil nad zatmením Mesiaca, teraz dokonca nad zatmením Slnka - asi už starneš.
Uznávam, že modlitbami a vzývaním imaginárneho Boha v kritických chvíľach sa kresťania naladia do stavu psychickej pohody a akoby sa vrátili do svojho útleho veku a oddávali sa do rúk niekoho, komu verili, že to mysli s nimi dobre. Je to akýsi placebo efekt, niečo ako uzdravenie myšlienkou. Avšak je tu problém trvalého liečenia s touto autosugesciou a to tým, že si človek zvykne hľadať pomoc len u svojho ja - spasiteľa, dochádza síce k uspokojeniu, že konám správne že týmto rozhovorom so sebou samým, teda s Bohom-radcom, ktorý vám najlepšie rozumie, ktorý sa s vami neháda, pretože vychádza z Vás. Čo o najbližšom okolí nemožno povedať. Viera v Boha pre dotyčného sa stane viac pravdivejšia ale aj závislejšia, čím si legalizuje svoje fantázie ako zrejme.
Samozrejme, že modlením si nevyprosíš novú nohu (také zázraky nerobil ani Ježiš Kristus), ale riešiš len problémy, ktoré vychádzajú z psychiky, čo sa dá úspešnejšie liečiť taktiež psychoanalýzou, ale bez vzývania Boha.
Vedec ak niečo tvrdí, že je to tak, či onak - opiera sa o dôkazy, dostupné poznatky, ktoré možno overiť a nie o vyšpekulované ilúzie, ktoré nemožno zhmotniť ani vyvrátiť, teda ani zosobniť. Čokoľvek je možné bez dôkazov tvrdiť, je možné bez dôkazov i odmietnuť.
Vývoj vedy predstavuje iba približovanie k pravde, nie absolútnu pravdu (vedci sú podstatne skromnejší než náboženskí fanatici). Každý krok popisuje svet len s istou mierou pravdepodobnosti, ale popisuje ho pravdivejšie, než predchádzajúci krok a rozhodne lepšie než náboženský popis. Nezmysel zostáva nezmyslom aj keď je oslavovaný, ba vtedy pôsobí až kontraproduktívne. Napríklad homeopatia sama vám neublíži, ublíži vám až omyl že sa liečite a teda ďalšiu liečbu nepotrebujete.
Potom zákonite dochádza k stretu vedy a náboženstva hlavne z dôvodu rozdielu hodnotových náhľadov. Kde viera u jedného patrí medzi najvyššie hodnoty a v druhom nemá žiadnu hodnotu pokiaľ je podložená len vierou. Placebo efekt viery je len balamutenie.
Vaše rozprávky nestoja za to aby som ich bral vážne - ty by si mal čítať ozajstné dokumenty o histórie a nie vymnyslené hlúposti.
Izrael 1500 rokov pred n.l. ani neexistoval Prvé známe správy (mimo Biblie - kde si napísali čo chceli) o Izraeli sa vyskytli až 1200 pr. n. l.- Egyptská víťazná stéla faraóna Merenptaha z roku 1204 pr. n. vymenúva etniká a mestské štáty Kanaánu. Spomína i Izraelitov a potvrdzuje, že už v tom čase sa nachádzali na území centrálnych vysočín dnešnej severnej Palestíny. Kým iným etnikám prisudzuje status štátu, Izraelitov označuje len ako ľud, čo naznačuje, že ešte nedosiahli štátnu úroveň organizácie. Archeologické nálezy tento predpoklad potvrdzujú. Mestá začali stavať až okolo 1000 rokov pr. n. l. Existovali však na tomto území Feničania už za Abraháma, ale tých židia nepokladajú za svojich predkov, i keď od nich si prisvojili svoje náboženstvo.
To, že Abrahám preukázateľne žil 2000 rokov pr. n.l. nič nedokazuje, nakoľko Abrahám nebol žid a ako svojho otca (Ibrahím) si ho uzurpovalo i moslimské náboženstvo, ktoré vzniklo až 2600 rokov po jeho smrti.
Ale Boh je nepoučiteľný! Stále sa cíti ohrozený a preto vyzýva k svojmu uctievaniu. Svet nepotrebuje a aj Boh by nemal potrebovať ponížených sluhov, ale ľudí s rozhľadom, ktorí sa neboja riešiť svoje problémy. Preto si myslím, že dobrí ľudia, ktorí veria v jedného Boha nikdy nemôžu hovoriť pravdu, pretože nevedia z vlastných skúsenosti čo je pravda – ustupujú a poddávajú sa, ich srdce opakuje po druhých, a to tých, ktorým ide len o moc, ich dôvody poslúchajú – ten však čo poslúcha iných, nepočuje sám seba.
Len ten vie čo je dobré a čo zle, kto má širšie etické povedomie pre ľudstvo celého sveta, kto myslí a tvorí - to jedine možno nazvať vykúpením zo zbytočných vojen a márnosti života.
Čo trepeš, ty vieš o histórie len to čo je napísané v Biblie. Alexander Veľký žil v 350 pr. n. l. a Babylon zanikol až 110 rokov pred n.k.
S proroctvami je to ako s podvodníkmi; nikdy nevieš čo je z toho pravdivé a preto človeku nijako nepomôžu, len môžu uškodiť.
Najjednoduchší spôsob, ako „vyrobiť“ úspešné proroctvo, je prinášať predpovede, ktoré sú vágne a poskytujú široké možnosti interpretácie (koniec sveta). Potom ich naplnenie je možno prispôsobiť k skutočnosti. Pôsobivé by bolo, keby proroctvá predpovedali, kedy presne k niečomu takému dôjde. Ale také proroctvá biblické božstvo neposkytovalo. Ďalej sa ukázalo, že mnohé texty opisujúce najdávnejšie udalosti boli výrazne upravované. Sú aj prípady i vypúšťania proroctiev v procese editovania Biblie, ako napr. proroctvo Ezechiela o úplnom zničení Egypta. Proste tam, kde už išlo o nejaký presnejší údaj, to sa nevyplnilo – viď proroctvo o Izaiaša o zničení Babylonu, ktorý mal zostať v troskách navždy (Izaiáš 13:22) sa stalo až o 600 rokov neskôr a medzitým znova ( r.586 pred n.l.) novo Babylončania obsadili Jeruzalem a všetkých židov odviedli do zajatia.
To máš pravdu, odkiaľ ty berieš tú trúfalosť niekomu tvrdiť, že jeho konanie bolo také, či onaké, keď nič konkrétne nenapísal. A jeho skutky boli popísané až 50 rokov potom čo sa akože stali. Napríklad prvý čo písal o Ježišovi - Pavol sa vo svojich spisoch o Ježišovi nezmieňuje o žiadnych jeho zázračných skutkoch, okrem toho, že vystúpil na nebesia, čo sám Pavol nemohol vidieť.
Tak na to potrebujú svätuškári diabla a neposielajú ho do horúcich pekiel, aby mohli ním manipulovať preš vlastný prospech. Neuveriteľne hlúpa obranná logika a potom, že to s nami myslí dobre..
Zabudli ste napísať, prečo bol odsúdený - za poplašné správy o konci sveta.
U nás tieto správy nikto neberie vážne, pretože sú to ba prvý pohľad rozprávky.
Kresťanstvo v súlade s Bibliou učilo opovrhovať týmto reálnym svetom, opovrhovať telom - hygienu odmietalo ešte donedávna ako zlomyseľnosť (prvé opatrenie po vyhnaní Maurov zo Španielska bolo zatvorenie verejných kúpeľov; len v Córdobe ich bolo 270). Zvlášť kresťanské náboženstvo z veľkej časti stavia na tradíciách a predstavy „čistoty“, čo však je myslená „duchovná“ čistota, ktorá má s hygienou má len málo čo spoločné. Teraz síce nachádzajú v Písme svätom potvrdenie, že Boh svoj národ viedol k modernej hygiene a k ochrane proti infekčným chorobám a to tým, že prikazoval ako majú vykonávať potrebu do jamky v zemi mimo tábor a potom ju prikryť. To isté robí i mačka, asi tiež čítala Bibliu ako inak - odkiaľ by o tom vedela.
Pretože neporovnávaš text Biblie s realitou, Hľadáš len zdôvodnenie každého nezmyslu, čím si nabaluješ novú vrstvu dezinfprmácií.
Stačí si prečítať tie nezmysly, ktoré vychádzajú z citátov Biblie, ktoré píše na svojich blogoch "škorpion5", či "teológ"
Málokto vie, že morové pandémie spôsobila fanatická viera, prvá vypukla už v 6.- 7. storočí a trvala skoro 200 rokov. Keďže kresťanstvo opovrhovalo „hriešnym telom“, umývať sa bolo pokladané za hriech a hygiena v mestách veľmi upadla, boli ľudia zamorení potkanmi, blchami, či svrabom a zavšivením. Rozmnožené potkany potom roznášali mor, ktorý skosil milióny obetí., čo predstavovalo cez 50% všetkého obyvateľstva vtedy známeho sveta, t.j. ďaleko viac ako pandémia moru, ktorá začala v r. 1347 len lokálne v Ríme. Keď v r.1349 vypukol mor znova, vyhlásil pápež Kliment VI na jeho zabránenie rok 1350 za Svätý rok. Pútnici, ktorí išli do Ríma, mali zaručený priamy prístup do raja bez toho, že by museli prejsť očistcom! Státisíce pútnikov reagovalo na výzvu — rozšíriac tak mor po celej Európe, čím predlžili jeho trvanie na niekoľko storočí (zomrela jedna tretina obyvateľstva). Takže dávať zásluhy Bohu, či Panne Márie za skončenie moru nie je zázrak, ale bohapustá lož.
Verím, že väčšina ľudí, vrátane jehovistu sa chce chovať dobre a rozumne. Naozaj úprimne chcú byť dobrými. Problém je v tom, ako definujú ono „dobro a rozumno“. Začína to hriechom Evy, ktorým urazila jeho Namyslenosť. Preto zaujímať sa o potreby človeka nie je dobro, to je cesta úpadku, hovoria títo pomätenci. Len nadpozemský Boh, ktorého sme si vymysleli je preto schopný dokázať všetko, ale až vtedy, keď to nebudeme potrebovať. Človek, ak hľadá vieru v nemožné, hľadá zlo, pretože tieto tvrdenia nie sú podporené dôkazmi, len zjavenými slovami.
Táto náboženská viera je postavená tak, že veriaci nemá sám nič skúmať, byť zvedavý – ale musí bez vysvetlenia veriť všetkému čo je napísané v Biblie. Veriť, že Boh stvoril obrovský svet a miliardy druhov živočíchov život za 6 dní, alebo už za krátko príde Ježiš a očistí za nás túto Zem od kúkoľa je odpoveď pre nemysliacich, pretože je to nemožné a teda zlo. Viera, ktorá je postavená na klamstve plodí len zlo. I keď sa zakrýva láskou k Bohu.
Vyvážať smeti z Pezinka za obec Dubová je síce riešenie pre Pezinok, ale čo má robiť starosta obce Dubová, keď mu budú lietať toaletné papiere po dedine. Myslím si, že nepotrebujeme prezidenta, ktorý rieši problémy mocných na úkor slabých.
Odporúčame