Američania zneužívajú fakt, že sú jadrovou veľmocou.
„Hanbil som sa,“ povedal František v uplynulých dňoch, „keď som čítal, že skupina štátov sa zaviazala vynakladať dve percentá HDP na nákup zbraní ako reakciu na to, čo sa deje teraz. Šialenstvo! Skutočnou odpoveďou nie je viac zbraní, viac sankcií, viac politicko-vojenských aliancií, ale iný prístup, iný spôsob riadenia súčasného globalizovaného sveta - nie cerenie zubov ako teraz -, iný spôsob nastavenia medzinárodných vzťahov. Model starostlivosti je už, chvalabohu, zavedený, ale bohužiaľ stále podlieha modelu ekonomicko-technokraticko-vojenskej moci.“
Takto to znie trocha inak, však...?
Mimochodom, zisti si vzostup vynaložených prostriedkov na zbrojenie v jednotlivých krajinách sveta za uplynulých niekoľko desaťročí. Nielen mrk USA, ale mrk aj Rusko a mrk aj Čína. Hlavne Čína ;-)