Modlárstvo & kresťanstvo
Tak iste..., modlarstvo a krestanstvo uz tvoria jeden celok. Stari Rimania mali boha vojny, boha vina, boha orby atd. Vsetci boli podriadeni hlavnemu bohu, v pripade Rimanov Jupiterovi. Ich ulohy im urcili ludia.Terajsi krestania su na tom podobne : maju svatych - patronov vinohradnikov, banikov, pekarov, atd. Na post svateho ich vyzdvihol a pridelil im ulohu tiez len clovek. Podobnost cisto nahodna? Uz Mojzis sa legendarne rozhneval, ze sa zidia klanali zlatemu telatu. Terajsi krestania robia podobne: vyrezu si z dreva kriz, alebo urobia z hliny postavicku, a modlia sa k nej. Alebo namaluju si obraz a modlia sa k nemu....Boha pritom podla bilie nikto nevidel. Aj ked v tomto ohlade sa svate pismo ako obvykle zamotava, pretoze Mojsis, ked sa vratil z hory, povedal jasne : Videl som Boha z tvare do tvare. Africky saman pri obrade odriekava posvatne formulky a okiadza svoju modlu dymom. Krestansky katolicky knaz pri omsi robi to iste. len pre zmenu pouziva drahe kadidlo...Tak potom ako?