V Donbase hlásia prudké zostrenie bojov
Všimnite si tú postupnosť viet. V jednom odstavci citujú ukrajinskú armádu, že "na paľbu teroristov odpovedia nápežitým spôsobom". Ďalší odstavec hovorí o tom že "pod paľbou boli cez noc obytnéi štvrte" a v ďalšom odstavci sa dozvieme, že "separatisti používajú ťažké raketomety".
A teraz tá zaujímavosť. V druhom odstavci mohli napísať "ukrajinská armáda v noci ostreľovala civilné štvrte" a bolo by to jasné, pravdivé a zrozumiteľné.
Namiesto toho vôbec nepíšu, KTO štvrte ostreľuje. Ale odstavec predtým a odstavec potom je konštruovaný tak, že čitateľ si sám celkom jednoznačne (a zároveň celkom CHYBNE) odvodí, že to zrejme tí "separatisti" ostreľujú tie civilné štvrte (svoje vlastné domovy).
Takže bez toho, aby v týchto vetách písálek otvorene klamal, podarilo sa mu zahmliť pravdu tak že si čitateľ odnesie úplne opačný obraz.
Keď poviem, že takéto konštrukcie v článkoch tejto agentúry k danej téme pozorujem dlhodobo, asi je to len náhoda.