Krym bol autonómna republika od toho istého okamihu ako vznikol štát Ukrajina. Autonómia Krymu bola totiž zakotvená priamo v medzinárodnej zmluve, ktorou vznikla Ukrajina. Podľa zmluvy mal Krym o.i. právo rozhodovať o svojom členstve vo federácii.
Krym už v roku 1991 uskutočnil referendum, kde občania požadovali odčlenenie od Ukrajiny. Ukrajina však zabránila vykonať túto zvrchovanú vôľu obyvateľov Krymu.
Krym svoju autonómiu potvrdil v ďalšom referende v roku 1994. Aj toto bolo prevažne ignorované.
Referendum v roku 2014 bolo v podstate už tretie, kde obyvatelia Krymu veľkou väčšinou odhlasovali vstúpenie zo zväzku s Ukrajinou. Rozdiel bol len v tom, že teraz sa Rusko ako obnovená veľmoc postarala o naplnenie vôle ľudu a zabránilo Ukrajine, aby Krym násilím zadržala.


