Výkon elektrární je pohode.
Rozvodnú sústavu treba rozšíriť za 10 rokov cca o 10%.
To nemôže byť problém.
Výkon elektrární je pohode.
Rozvodnú sústavu treba rozšíriť za 10 rokov cca o 10%.
To nemôže byť problém.
Mám vyštudovanú Elektrotechnickú fakultu. Môžeš pokračovať
Ja si staré autá nekupujem.
Tak ma pouč. Čo som nepochopil?
Spotreba bytu a nabíjačky je približne rovnaká.
Ak sme dokázali uspokojiť tie byty,iste dokážeme aj tie nabíjačky.
Počet EV nedosiahne počet bytov ani za 10 rokov.
Tie batérie nie sú rovnaké. Rovnaké sú možno pre Teba.
Batérií Li-Ion je viacero druhov, už len to slovíčko Ion keby si rozobral, tak by si zistil, že sa používa chemicky rôzna elektróda.
Mobil nabíjaš denne takmer celú kapacitu, Za 3 roky je to viac ako 1000 dobití
Pri kapacite len 300 km na jedno dobitie to predstavuje 300 000 km.
Na žiadnom zo svojich aút som ešte nenajazdil 300 000 km.
Ak by tá batéria nevydržala,bol by to problém výrobcu.
Poznáš výrobcu telefónu alebo notebooku, ktorý dá záruku na batériu 8 rokov.
Ak výrobca dá záruku 8 rokov (160 000km) tak to väčšina tých batérií vydrží.
Výrobcovia (Tesla, Nissan, Opel) ponúkajú takmer identické záruky.
Prečo by mala byť životnosť 5 rokov? Dnes je bežná záruka na batériu 8 rokov.
Ceny batérií klesajú.
1, Niekde predsa len parkujú. Postaviť nabíjačku nie je problém. Postavili sme sídlisko, postavíme aj nabíjačky. Zavedenie EV bude trvať minimálne 20 rokov.
2. Elektriny je dnes v noci prebytok. Spotreba 1 mil EV, je len +10% súčasnej spotreby
3, To je veľmi pravdepodobné.
4, Potreba Li je cca 70g/kWh, z toho vyplýva, že na 60kWh batériu treba 4-5kg Lítia.
Zásoby nie sú neobmedzené. Dnešná ročná ťažba stačí pre 20 mil. vozidiel.
To je 20% max. ročnej produkcie.
5, Recyklácia nieje úplne vyriešená, ale je riešiteľná.
Neviem koľko je x? Ale maximálne tak 2. Súčasná výroba vozidiel dosahuje 100 mil. vozidiel.
To je o 2 rády viac ako 1 000 000. Takú produkciu EV neočakávam nikdy.
Nie je to ružové, ale ani také čierne ako píšete.
1, Autá môžu mnohí nabíjať doma.Urobiť nabíjačky na sídlisku, tiež nie je taký problém.
2, Tej elektrickej energie treba najbližších 10-15 rokov +10%. To nové Mochovce v pohode vyrobia.
Vyrábať budú aspoň v SR atómové elektrárne. Namiesto 4 blokov budeme mať 6.
3, Ak zdražie elektrina (čo nepredpokladám), tak by pri poklese spotreby benzínu, by mal benzín zlacnieť.
4, Surovín na batérie je zatiaľ dosť.
5, Zvládli sme ťažbu ropy a výrobu benzínu. Zvládneme aj batérie.
Momentálnym problémom č.1 je cena. Ak sa vyrieši, tak to už pôjde.
Podnikateľ je fyzická osoba platí rovnaké dane ako zamestnanec. Ak si kúpi potraviny zaplatí DPH.
Pokojne založte firmu a začnite podnikať. Budem naozaj rád.
Zvýši sa HDP a aj výber daní.
Alebo viete len nadávať.
V ZSE kúpiš FV panel 2,5 kWp po dotácii stojí 4 540€
(10 panelov = 16 m2)
Za rok panel ušetrí podľa optimistickej predpovede ZSE 236€.
S virtuálnou batériou sa zisk zvyšuje na 310€.
Virtuálna batéria stojí 24€. Skutočný zisk 286€.
V. batéria je len k riešeniam ZSE.
Energiu nedostanete naspäť zdarma, zaplatíte za distribúciu.
Ak by nebola dotácia tak je teoretická návratnosť 20 rokov.
Vďaka dotácii je to len 16 rokov.
Ak si objednáte monitoring tak je to +500€. = +2 roky
Záruka na celé dielo je 24 mesiacov. ZSE svojmu riešeniu veľmi neveria.
Kúpili by Ste si palivo na 16-20 rokov dopredu?
Podpora soláru je nehorázne prehnaná.
Zatiaľ to žiadna vláda nezatrhla.
Česi sa snažili, ale pokiaľ viem nepochodili.
Platia tam nehorázne peniaze 400-500€/MWh zo soláru.
https://www.elektrarny.pro/ceny.php
Zatrhli nehorázne ceny a výstavba sa zastavila.
Tým čo vybudovali dovtedy musia platiť.
Doma nepestujem ani banány, lacnejšie si ch kúpim.
Ja si myslím, že oveľa väčšou brzdou ako stereotyp je cena.
Zatiaľ EV prebrali z ICE takmer všetko. Evolúcia iste bude.
Veď aj auto pred 30 rokmi vyzeralo inak, ako to dnešné.
Aj XL1 má sedačky a aj volant dokonca aj spaľovací motor.
Tu by som bol ochotný priznať stereotyp.
XL1 je pre mňa veľmi nepraktické auto.
Ak si to budú ľudia kupovať, nemám nič proti.
Čo to je "bežný" solárny pane? 200Wp?
Kde žiješ, ono bude rozdiel medzi SR a Kaliforniou.
V SR vyrobí panel 200Wp 200 kWh možno 250 kWh,
Domácnosť spotrebuje 2 000 kWh + auto 3 000, chcelo by to 20 panelov.
Dôležitejší problém je uskladnenie.
Problém Deň/Noc by sa dal riešiť batériami ale je to drahé
Problém Leto/Zima je neriešiteľný.
Energia pre autá bude asi naozaj najmenší problém.
Prechod z plynových sporákov na elektrické?
- ten sa ešte nedokončil
- spotreba sporáka a auta je rozdiel
Čo sa týka balenia cashu do alobalu, je úplne jedno či ju balia uhoľný alebo solárny baróni.
Podpora uhlia je cca 5 €/MWh, podpora obnoviteľných zdrojov 15€/MWh
Efektivita ICE vs. Elektromotor.
Elektrina nerastie na strome a jej veľkú časť vyrába svet z fosílnych palív.
(39% uhlie, 22% plyn, 8% vykurovací olej/nafta, 11% jadro)
JE má účinnosť bloku 32% (EMO 1,2), nasledujú straty v rozvodnej sieti cca 5%,
straty pri nabíjaní 10% takže výsledok premeny fosílnej zložky na elektrinu a jej použitie v EV je cca 0,32 x 0,95 x 0,9 = 27% a to je podstatne menej ako pri modernom ICE.
Ak budete tvrdiť, že energiu získate z vetra či slnka, je to dobrá myšlienka, ale nebude sa dať takto vyrobiť všetka energia.
O nabíjanie a ani dojazd nemám strach. S cenou je to horšie.
Hovoriť o "prevalcovaní" je zatiaľ predčasné.
Koľko % výroby tvoria EV?
O koľko % je výroba EV jednoduchšia?
Viac sa predáva PHEV a tie sú zložitejšie.
S vetou "SP je len povereny uctovnik statu, ktory ma len relativne maly vplyv na vyvoj vysky spravovanych fondov." plne súhlasím.
Ak chýbajúcich cca 20 mld. za 10 rokov nevadí, tak potom sa netreba chváliť prebytkom 0,6 mld.
Nehovoriac o tom, že by sa konečne mohol napĺňať rezervný fond.
Neviem čo očakávaš, ale po tom čo štát nalial do SP 10 mld. € a z prebytkových fondov (najmä rezervného) sa na výplaty použilo ďalších 10 mld. je tých 666 mil. veľmi malá suma.
Len RF sa tvorý vo výške cca 1 mld. Takže aj teraz odtiaľ niečo odčerpali.
Len ako k tomu prídu?
Ak započítajú HDP vytvorené napr. spoločnosťou Tesco do BA-kraja len preto, že TESCO sídli v BA, tak je to nezmysel. Takých spoločností je veľa.
Použiť poradie je asi najhorší parameter na porovnanie.
Skús bez hľadania napísať, ktoré je rozlohou 2. najväčšie mesto SR (v minulosti bolo 1.)?
Sú Košice ako krajské mesto rovnocenné s krajským mestom Trenčín?
HDP mesta je nezmysel. Nikto to nevie korektne spočítať.
BA tam má započítané SPP, ktoré má v BA len riaditeľstvo a žiadnu prevádzku.
Rovnako výkon Tesca či Lidla je započítaný do BA,
reálne tam možno vytvoria 15% svojich výkonov.
Nepoznám Avignon, ale Nitra má svoju slávu, tiež už dávno za sebou.
Jaguar je taká nafúknutá bublina.
Porovnať príjem Avignone a nájom v Paríži je ako porovnať príjem v Prešove a nájom v BA.
Ani priemerný príjem v BA, nestačí na nájom v Paríži.
Odporúčame