Hlupy a amoralny ste Vy !
Mohli by ste pan Falat uviest detailne z coho vyplyva, ze predseda KSK ponukal odkupit U.S. Steel pre seba, pre svoje osobne ciele? Chcel ho kupit pre VUC - tak sa to dalo chapat. Da sa nejako vylucit, ze s cielom Zeleziarne potom odovzdat - darovat ich 12 000 zamestnancom, aby si mohli zalozit zamestnanecky kooperativ ako korporaciu podobnu tej v Mondragone v Spanielsku ?
To je skutocne zlocinecky system ten kapitalizmus. Priemerna mzda robotnikov v priemysle v sluzbach je 20-krat nizsia ako riaditela Slovenskej centralnej banky. Ti robotnici su uz uplne zhlupnuti, ze toto im vobec neprekaza?
To dochodcov a dochodcov, ktori sa nimi stanu v blizkom nastavajucom obdobi taketo informacie vobec nezaujimaju?
Budeme triet biedu, na adekvatnu valorizaciu nebudu financie. Pytam sa preto, ze nikto sa tu v diskusii neozval so ziadnou uvahou ci prognozou.
Kratko mimo temu: Neviete ci Audi ma predajnu modelov aut, tzv. anglicakov? Niekedy davno bolo dostat model v pomere 1/65 (1/64?) kovove s plexi okienkami. Hladam model Audi 5000 Turbo. Poskodil sa mi.
Je potrebne si uvedomit, ze nikto nevola k navratu. Existuje tretia cesta, na ktoru sa nepodarilo dostat v Ceskoslovensku v roku 1968. Prototypom vlastníckych vztahov a postavenia zamestnancov robotnikov je Mondragon. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_worker…
Slovnik cudzich slov: "kapitalizmus - mu m. (lat) spoločenské zriadenie, v ktorom, v ktorom základom výrobných vzťahov je súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov, využívané na vykorisťovanie námezdných robotníkov donútených predávať svoju pracovnú silu, ktorá sa stáva tovarom" .
A co tych cca 2500 ludi v Zeleziarniach nad ktorymi visi hrozba straty prijmov kedze sa ich chystaju prepustat? Ake chvile prezivaju rodiny Zeleziarov?
Nie je to cele riadene zlocincami z Penty? Teda to vytvaranie pochybnosti o potrebe okamzitej reformy. Oni maju svojich ludi takmer v kazdej strane a tito udajne dostavaju ulohy, aby cely proces transformacie vo fungovani zdravotnictva a zdravotneho poistenia brzdili ako sa len da.
Staci ich trochu sledovat, pozorovat ake ciele si stavaju, s kym sa sudia, ako vytvaraju konzorcia a prepjenia :
https://www.pravda.sk/trendove-temy/penta/po…
Slovensko potrebuje zmeny v organizacii a financnom zabezpecovani zdravotnej starostlivosti a v infrastructure zdravotnictva okamzite. Su ludia, ktori vedia okamzite urcit co treba odobrat sukromnikom a ake velke financie potrebuje stat na vybudovanie a modernizaciu statnych nemocnic. Su to odbornici, ktorym je potrebne dat pravomoci konat. Politici by sa mali uvedomele od vtahovania do riesenia odbornych problemov distancovat. Ministerka sa napriek mnohym pochybnostiam pri jej menovani prejavuje v sucasnosti pozitivne.
Je to stare video. Odbory od tej doby nevybojovali nic?
Neprekrucajte, zupan ziada Zeleziarne tymto spôsobom od Americanov nie pre seba, ale pre zamestnancov. Odbory v Zeleziarniach so zamestnancami mozu potom vytvorit zamestnanecky kooperativ ako korporaciu, v ktorej budu zamestnanci podielnikmi. Pisal som o tejto koncepcii v diskusiách k inym clankom tykajucich sa tohoto aktuálneho problemu.
Dari sa platenym destruktorom vnasat dezinformacie do celeho diania okolo situacie v Zeleziarniach. Trnka za to dezinformovanie urcite nemoze. Koho zaujimaju serioznejsie uvahy o problematike nech sa vrati k clankom zhruba do terminu tri tyzdne spät.
Mozno Vam pomoze si precitat fakty z odkazu, ktory uviedol pan dubakdubak https://e.dennikn.sk/452240/kosicky-manazer-… , aby ste si vedeli Vase pochybnosti aspon z casti zodpovedat potom sam.
Ak bude iba iniciovat prevzatie podniku zamestnaneckou korporáciou, VUC Kosicky kraj, teda zupa, nebude vlastníkom. Bude vsak zárukou podpory VUC-ckom pri pripadnych tazkostiach.
Vy ste vlastne za co? Beriete do uvahy, ze USS uz bolo niekolkokrat (viacnasobne zaplatene) vyrovnane co zaplatili za Zeleziarne v ziskoch, ktore vyviezli do USA?
Zupan kona spravne, mal by vsak spolupracovat so zamestnancami, ich zastupcami.
Doplnok: Myslene tak, ze je potrebne presvedcit zamestnancov, aby pri ziskavani ich vacsieho podielu na majetku Zeleziarni sami vkladali do podnikovej banky peniaze. Oni vsak v Zeleziarniach okamzite po rozhodnuti zalozit zamestnanecku firmu musia ustanovit aj tim odborne zdatnych ludi na vytvorenie podnikovej banky.
Treba verit, ze sa zeleziarenski odborari tejto problematike venuju a uz su v tychto planovanych aktivitach doma.
V ramci zamestnaneckého kooperativu sa nadbytocnym ludom musia do pol roka az roka vytvorit pracovne prilezitosti v pridruzenych prevádzkach v iných vyrobnych naplniach. Bezna prax v spanielskom Mondragone. Nastudujte si prosim o tom nieco.
Nie su to jednoduche zalezitosti najmä u velkych vyrobnych firiem. Odborari vsak zacali dobre, spolupracovat chcu s vladou, statom. Ak budu do podrobnosti oboznameni ako sa ziskava kapital na rozbeh zamestnaneckej kooperativnej korporacie budu uspesni v postupnom nachadzani a presviedcani poskytovatelov uverov a ulahci im to predostierat racionalne kriteria, aby nakoniec uzavreli slavnostne potrebne zmluvy. Velmi dolezite je motivovat aj zamestnancov, aby boli ucastni pri poskytovani poziciek aj nimi samotnými.
Opat je tu snaha redakcie schovavat dolezitu spravu o diani okolo Zeleziarni. Clanok https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/52…
j e odrazu k nenalezeniu.
Preco znarodnovat? USS uz svoje dostali vo velanasobne vacsich ziskoch ako ich stala kupa podniku. Ak tvrdia opak nech to dokazu, ze boli stratovi. Boli uz vyplateni v obrovskych ziskoch. Od znarodnovania to ma daleko. Vo svete je velke mnozstvo zamestnaneckých kooperativov i v samotnej Amerike. Vid https://en.wikipedia.org/wiki/Worker_coopera…
U nas mame americku policiu a americke vojsko, ktore pojdu "prasit kozuchy" niekolko desattisic zamestnancov a ich rodinych prislusnikov i privrzencov a sucitiacich?
Ak vykona stat rucenie (teda vlastne SCB) tak to poskytnutie uverov nie je vôbec nerealne. Neznevazujte pracujúcich.
Zeleziarne v stave kooperatívnej zamestnaneckej firmy budu tak konkurencieschopne, ze urcite nepadnu do tych 30% nadbytocnych zeleziarni v EU. Zeleziarne nie su iba vysoke pece.
Odporúčame