Dochodcovia s podpriemernou penziou si pracou na dohody pomahaju ako vedia prezit v dnesnej "fungujucej ekonomike" (rast cien i s tym spojena inflacia sa podla nasich ekonomickych expertov povazuje za ekonomicky rast). Dochodcovia maju male penzie nie z dôvodu, ze by nemali odpracovane roky, ale z dôvodu, ze po dochodkovej reforme sa im vypocitali nizke penzie, pretoze napriklad ako samostatne zarabajuce osoby mali stanovene do fondu na starobny dochodok 9% odvod v dobe po roku 1989, teda polovicny voci zamestnancom firiem. Tymto maju podstatnenizsi POMB. Tusim vtedy nebolo dovolene si dobrovolne platit dalsie odvody, to sa dalo az podstatne neskor. Samotny vzorec pre vypocet dochodkov je na jednej strane velmi jednoduchy, na druhej strane po matematickej analyze zjavne nelogicky,nespravodlivy. Prijmove kriterium sa multiplikativne zosilnuje poctom odpracovnych rokov, takze u cloveka s nizsim prijmom sa podla takehoto vypoctu s rastucim poctom pracovnektivnych rokov penzia znizuje.


