Tiež si kladiem otázku, ako je možné, že sú u nás desiatky rokov tolerované rómske osady, v ktorých neustále pribúdajú nové chatrče, samozrejme spôsobom, v týchto lokalitách najobvyklejším, načierno, na cudzom pozemku. Práve život v osadách neumožňuje deťom vymaniť sa zo stereotypu životných návykov zaužívaných v nich. V mnohých obciach najmä na východ. Slovensku už v triedach predstavujú rómske deti polovicu alebo nadpolovičnú väčšinu detí. Odborníci na rómsku problematiku ( a sú vôbec takí profesionáli u nás? ) a novinári však neoznamujú verejnosti, z koľkých takýchto tried sa stali triedy s čisto rómskymi žiakmi preto, lebo rodičia nerómskych žiakov svoje deti premiestnili do iných škôl ( z dôvodov hygieny, prevencie chorôb a v záujme rýchlejšieho napredovania vo vzdelávaní ). Akékoľvek snahy o napredovanie róms. detí v oblasti vzdelávania i v iných sférach života ostanú fikciou, ostanú vo sfére prianí, kým zo Slovenska nezmiznú osady chatrčí a mestské róms. getá.
zamata

