Toto je rozpor v kresťanskom učení :
Ma jednej strane tvrdí, že nám Boh dal slobodnú vôľu a že nás miluje bezpodmienečnou božskou láskou
a na druhej strane tvrdí, že si jeho lásku musíme zaslúžiť. Pri troche zamyslenia človeku musí byť jasné kto a prečo potrebuje, aby ľudia boli závislí od božieho dobra a tým sprostredkovane od zástupcov Boha na zemi. V skutočnosti nemôžu platiť obidva body. Pravda je teda taká, že Boh od nás nič nepožaduje, my sme veční a to ako sa chováme, čo činíme ovplyvní naše ďalšie fungovanie v stvorení.


