Ak sa teda Doneck a Luhansk odtrhli v r. 2014, ich územie 9 rokov nie je územím Ukrajiny.
Ak boli Doneck a Luhansk po referende prijaté do RF, tak je to už asi rok územie RF.
A ak sa bojuje hlavne na území RF, tak Ukrajina je z veľkej časti mimo vojenských akcií.
Rusi útočia na zásobovanie a logistiku armády aj na území Ukrajiny.
Zasahujú aj množstvo civilných objektov a osôb.
Prečo útočili v prvých dňoch na Kyjev, netuším, boli však porazení a odrazení, od Kyjeva sa stiahli.
US analytik Chass Freeman:
"Rusko neusilovalo nutne o začlenenie Ukrajiny do svojej zóny vplyvu.
Trvalo však vždy na tom, aby Ukrajina bola mimo zóny vplyvu USA.
Rozumieme zónu vojenského vplyvu, teda zónu bez US základní.
USA túto požiadavku na Ruskú bezpečnosť odmietali, pretože videli v zástupnej vojne (Ukrajina bojuje so zdrojmi USA, za záujmy USA a pod velením USA), príležitosť na oslabenie, rozpad a ovládnutie Ruska."

