Kto má vystúpiť z II. piliera?
2.pilier vôbec nie je o demografií. VYmyslei ho veľmi bohatí ľudia, ktorý nechceli prispievať do solidárneho 1.piliera, nakoľko pri veľkých príjmoch sa kráti dôchodkový bod sporiteľa, aby sa mohol pridať tým čo zarábajú menej. Pri spistení však to nemohli povedať a tak nalákali kopec ovečiek, však čím väčší koláč bude tým sa viac niektorým ujde.
S demografickým vývojom je na tom 2. pilier ešte horšie ako prvý. Ak bude demografický vývoj zlý, bude nedostatok pracovných síl a ak bude ich nedostatok, tak ak budeš chcieť zohnať zamestnanca tak ho budeš musieť aj poriadne zaplatiť. Nikto ti už nebude robiť nejaú ošetrovateľku za 400 € , ale možno ju nezoženieš ani za 3000 €/mesačne, takže tie nasporené peniaze ti budú tak akurát na slanú vodu. Ak budú vysoké platy tak aj odvody do SP budú rádovo oveľa vyššie, tak sa kľudne môže stať, že z 1.piliera budú vyššie dôchodky aj keď tam bude menej ľudéí prispievať a bude viac dôchodcov....