Prečo som komunista – video
Ešte jedna myšlienka: človek sám o sebe je nedokonalý, má svoje kladné aj záporné vlastnosti. Preto vývoj človeka je modifikovaný určitým systémom ovládania, správania sa, vytváraním noriem konaní v podmienkach konkrétnych kultúrnych rámcov, či sú to náboženské systémy, v modernejších dejinách systémy tried, ktoré sa pravdepodobne vyvíjajú k beztriednemu systému. Systém kapitálu rozdúchava tie záporné, pripadá mi to ako keby dráždil, rozoštvával ľudí voči sebe - modlou je vlastný prospech, zisk aj na úkor bližného svojho. Je to predsa jednoduchšie ako hľadať spoluprácu, dohodu. No a tou spoluprácou a dohodou sa vyznačuje systém minulého režimu - opäť nie dokonalý, s chybami na ktoré aj doplatil. Teraz však ľudia skutočne vidia, o čo kapitálu ide a zrejme sa opäť vrátia k systému spravodlivejšiemu, už o niečo viac dokonalejšiemu. Akou cestou to bude, nevieme, dúfajme a verme, že nie III. svetovou vojnou, respektíve pracujme na tom, aby to cez vojnu nešlo.