a ty si bul v severnej koreji?
Vážení diskutujúci - fakty: prišli sme od r. 1989 o potravinovú a energetickú sebestačnosť? - prišli. Sú média ako Markíza, SME a im podobné karikatúry kultúrnosti žumpou a odpadom? - Každý si vie odpovedať sám podľa vlastného rebríčka hodnôt. Vie zamestnanec s priemerným príjmom (a tou istou produktivitou výkonu práce ako Rakušan či Nemec) normálne vyžiť pri platení nájmu, zdravotného ošetrenia, rôznych poplatkov za školu, škôlku a iné ďalšie? Asi s ťažko, ale už mu asi neostáva na dovolenku či voľnočasové aktivity. Evidentne reálne pán Ondriáš popísal to čo sa skutočne deje. Nie že by bol minulý systém ideálny - bolo v ňom množstvo neprávostí a krívd (však si to robili nedokonalí ľudia) - ale rozhodne a jednoznačne bol spravodlivejší ako dnešný systém - skutočne vytváral strednú triedu, ľudia žili zmysluplnejšie, boli vôči sebe prajnejší, veselší, družnejší. Keby v 89 tribúni hlásali ako to bude vyzerať po 20 rokoch, väčšina ľudí by ich z tých tribún hnala.
Áno, presne tak ako to bolo v skutočnej praxi za minulého režimu - podpora rodiny bola objektívne na neporovnateľne vyššej úrovni ako teraz, ako aj celý sociálny systém. Pokiaľ si toto už konečne nepriznáme, môžeme tliachať piate cez deviate a cudzie záujmy budú mať u nás aj ďalej eldorádo cez platených našich "spravodlivých". Kresťanské hodnoty mali pred 89 väčšiu podporu štátu ako je to teraz - však paradox, čím to asi je?
Nejak vám diskutujúcim uniká podstata: chrániť v čo najvyššej možnej miere zdravie vlastných zamestnancov. Je to síce pre kapitalistov veľmi nepríjemná záležitosť, veď stačí dať niečo ako paródiu na plat, tak aby zamestnanci veľmi nevyskakovali - ako tak prežili do ďalšej almužny, umelo vytvoriť nezamestnanosť, potom v spoločnosti prostredníctvom spriaznených médií atmosféru obáv, popri tom sa im povyhrážať prepustením. A je to tu, na čo nás upozorňovali statoční ľudia pri šaškárni v 89. Úplne samozrejmá vec ako starostlivosť o zdravie je spochybňovaná, tak ako všetko, čo má len trochu zlepšiť postavenie zamestnanca. Ten je dnes v mnohých firmách iba novodobým otrokom.
Ako nezaintetresovaný - akú súvislosť má článok s Ficom? Evidentne preto, LEBO FICO. Tiež výpovedná hodnota a "široký rozhľad diskutujúceho".
Ako nezaintetresovaný - akú súvislosť má článok s Ficom? Evidentne preto, LEBO FICO. Tiež výpovedná hodnota a "široký rozhľad diskutujúceho".
Vážení, nechcel som, ale vstúpim vám do diskusie. Veľmi dobre si pamätám ako v 89 - 90 rokoch Havel tvrdil, že žiadny socializmus nechce demontovať, že chcú zachovať sociálne istoty - bezplatnú zdravotnú starostlivosť, prácu, bezúročné pôžičky mladým, bytovú politiku, potravinovú a energetickú samostatnosť, atď. Chceli iba zrušiť vedúcu úlohu KSČ, povoliť drobné súkromné podnikanie. Ostatné fungovanie štátu bolo v poriadku, keby to chceli meniť, ľudia by ich z tribún hnali. Spoločenský konsenzus v tej dobe bol zlepšiť fungovanie socialistického režimu, ktorý ľuďom vyhovoval (už je dnes potvrdené, že oveľa viac ako dnešný systém). Takže chybou tej doby bolo, že sa k moci dostali ľudia, ktorých vtedajší režim vytesňoval. Ukázalo sa, že oprávnene, ako to vidíme v dnešnej situácii. Dnes majú priestor v médiách iba okrajoví "analytici", redaktori, komentátori, ktorí by za normálnych okolností živorili, lebo nič nevedia. Prípadne by sedeli v base za vlastizradu. Komu to vyhovuje, je jasné.
Pokračovanie:
"A co teprve vnucování sociálních jistot, že po odpracování 40 let má člověk
právo na penzi. Ženský si vybrečely oči do krvava, když odcházely do důchodu
po porození dvou dětí již v 55. letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby
mohli dělat o 10 - 15 let déle.
Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk
zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu
hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. A co teprve když Vás do
půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističní tyrani nám nedali
žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit
si ani třetinu.
Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně
dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse,
abypustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v
demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět".
Strašenie minulým režimom - prevzaté:
"Ano byla to neskutečná hrůza! Každej musel do práce a to si ještě mohl
vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu dají
podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku. Například
jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do
penze, lidi neskutečně deptala.
Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán
regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v
každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden
recept musel zaplatit jen jednu korunu" - pokr.
Za to v USA - vzore kapitalizmu, skoro v priamom prenose za masívnej účasti hyen z médií sa dozvedáme ako sa strieľajú deti detmi v školách - a nie v jednom výnimočnom prípade. Žeby náhoda, alebo je niekde systémová chyba?
Výstižný, aktuálny a bohužial pravdivý príspevok. Tak to skutočne aj je. Dovolil by som si iba viac zvýrazniť významnú úlohu istých novinárov a médií pri tomto rozkrádaní - ich manipulatívne a zavádzajúce metódy, ktoré hraničia s vlastizradou. Na Slovensku nie je objektívne médium, ktoré by v hlavnom vysielacom čase a v širokom rozsahu prinášalo podobné úvahy či komentáre ako v tomto blogu.
Prečo to nik už konečne nepovie naplno: po zmene v r. 1989 sme stratili nielen slušnú životnú úroveň, určitú hrdosť, vzájomnú úctu medzi ľuďmi - vzťahy boli radostnejšie a úprimnejšie. Zdravotná starostlivosť sa stala NEDOSTUPNOU, kriminalita vzrástla, so sebestačnej krajiny sa stala krajina zadĺžená, vznikli bezdomovci, žobráci, bývanie pre mladých a nielen pre nich je na 70 % takisto nedostupné, atď. Nič viac, nič menej
Ako je to skutočne s ríšou zla - sa ukazuje aj takto. Kde sú všetci Kaplani a zástancovia širokej americkej demokracie, ktorí tak rezolútne kritizovali zadržanie výtržníčok v Rusku - aká to bola pre nich hlboká rana, že vrieskajúce postpubertálne bojovníčky za demokraciu jednoducho zavreli - podotýkam, že oprávnene, nič iné sa s nimi nedalo robiť. Lenže to bolo v Rusku. Teraz v Amerike sa udialo niečo ďaleko horšie - a aktivisti nič. Kde skutočne je tá ríša zla? Tam, kde ráno zaveziete dieťa do školy a nie ste si istí, že prežije, alebo tam, kde sa snažia udržiavať poriadok v občianskom spolunažívaní? Kde v pekle sú tí aktivistickí krikľúni, že by v USA?
Nuž u Procházku ma zarazila replika, ktorú hovoril pred včerom večer v spravách, že 40, 50, 60 ročných ľudí kultúre nenaučí, alebo sa novej kultúre nenaučia - priznám sa, nezachytil som v akom kontexte a k čomu sa takto dehonestujúco vyjadril. Ale aj tak má jeho výrok jasnú výpovednú hodnotu. Chcem pripomenúť, že všetci novembroví tribúni - do jednoho - tvrdili, že nechcú demontovať socialistický režim, hovorili iba o zrušení vedúcej úlohy KSČ a zaviesť drobné podnikanie. Sám Havel prehlasoval, že strašenie o vzniku nezamestnanoti, bezdomovcov, vznik biedy apod. sú podvodné reči a že to nebude. Pamätám si to dobre lebo som 50 - tnik a pozorne som tieto vyhlásenia vnímal. Takže, sociálnoekonomické problémy - zbedačovanie širokej vrstvy občanov vznikli najmä a hlavne po r. 1989. Teraz chce Procházka ústavou zakázať deficitné hospodárenie, veď predsa už bolo - pred r. 1989. Akej novej kultúre by sme sa teda mali naučiť?
Teraz už je to jasné: Kaplan, Kaplan kuda vy iďot? (foneticky to znie inak-presnejšie).
Padol most na diaľnici a zostali mŕtvi, vdovy a siroty..... a Kaplan politizuje. A taký padnutý most je dobrý argument, či?
Nuž, autor má pravdu so zle odvedenou prácou našich poslancov. Hneď môže aj konkrétne reagovať: vyškierajúca sa teraz poslankyňa z obyčajnej pomsty protiprávne vyhodí zamestnankyňu. Takže žiaden rezort, ale dotyčná bývala ministerka by sama mala znášať škodu. A je jedno či vyhodila Harabínovu manželku alebo niekoho iného (pri jej "kvalitách" sa to isto stalo, len sa to nemedializuje), spravila hrubú odbornú chybu, tak nech platí. O to ide či nie? Teda, keď sa neprávosť týka tých "z druhej strany", tak tvrdo po nich, zašliapať, zničiť; u "vlastných" hľadáme všetko možné a nemožné na ospravedlnenie ich prešľapov. To je farizejstvo ako vyšité a tieto znaky vidíme u mimovládiek ako TI, rôznych médiach, o poslancoch typu L.Ž. ani nehovoriac.
Súhlasím - okamžite odobrať licenciu podľa spomínaného § - ového znenia - veď je to úplne jednoznačné.
Odporúčame