do roku 1989 bola zárukou mieru vo svete rovnováha vojenských paktov vo svete : Varšavskej zmluvy a NATO. Táto vojenská rovnováha pominula a už zostalo len NATO. Vzhľadom k svojej rozpínavosti na východ dostáva militaristickú podobu a čo znamená militarizmus, vidíme v Sýrii, na Ukrajine, Iraku , Afganistane aj inde vo svete, jeho expanzná politika pre mier sme mali možnosť zažiť už dvakrát vo svete. Zdá sa že história sa opakuje


