Ten prvý odsek som písal preto, lebo som chcel poukázať na to, že Maďarsko sa v 2. svetovej vojne pridalo k Nemecku najmä v očakávaní navrátenia území, ktoré mu boli v r. 1919 ulúpené - takže aj neblahé následky toho boli v podstate tiež len dôsledkom problému, ktorý si Maďari začali vyrábať už začiatkom 19. storočia. Kruto sa zmýlili a kruto a nespravodlivo na to doplatili.
O váhavom pridaní sa na cisársku stranu o 25 rokov skôr však podľa mňa nemožno hovoriť - ani po vyrovnaní nemalo Maďarsko v rámci monarchie také slovo, aby vedelo zásadne ovplyvniť zahranično-politické rozhodnutie Viedne.


