Ťažko s Vami. Ak pominieme horibilné nemecké reparácie a osekanie jeho územia po 1. svetovej vojne, tak dôvodom následného útoku Nemecka predovšetkým na východ bolo „získanie potrebného životného priestoru pre nemecký národ“. A ak pominieme rasistickú nacistickú príchuť toho celého, tak šlo o suroviny, lacnú pracovnú silu a odbyt pre šmejdovejšie výrobky. To je tá analógia s „nežnými“ (samozrejme okrem Rumunska, ktoré bolo vždy akosi zvlčilejšie ako jeho okolie) „revolúciami“ na prelome 80. a 90. rokov.
A s tvrdením o Marshallovom pláne by som bol opatrnejší - platilo by to len vtedy, keby Československo bolo jediné, čo by v stredovýchodnej Európe Západ získal a bolo by potrebné z neho vyrobiť „výkladnú skriňu“. Keby to boli všetky krajiny CEE, nestačili by prostriedky (aj keď samozrejme dlhodobo boli návratné). Tu zasa máte analógiu s tým, že čo bude s eurofondami pre CEE v prípade prijatia Ukrajiny do Únie (už teraz je to na hrane). Akurát u Ukrajiny o návratnosti ťažko hovoriť...

