Nikoho nič. Len neviem podľa čoho má štát financovať cirkvi.
Existujú ale aj ľudia s nadpriemernými príjmami.
Ak takýmto ľuďom ponúkame vysoké odvody s prísľubom nízkeho dôchodku,
tak nájdu spôsob, ako tieto odvody neplatiť/platiť v minimálnej výške.
Založia napr. s.r.o. kde si dajú ako konatelia plat tej upratovačky.
To im pri nízkych platbách zabezpečí základ dôchodku.
Zbytok peňazí nepôjde do systému, odložia si ho inak.
Pre SP sa z týchto bohatých stanú sociálne odkázaní, rozumej stratoví.
Čím sú bohatší, tým viac možností majú.
Preto je lepšie im ponúknuť alternatívu, kde o toľko neprichádzajú a nevedie ich to obchádzať systém.
Oveľa väčším problémom je však demografia. Tie čísla sú neúprosné a nejde ich ničím zmeniť.
V generácii 0-30 ročných tvorí výpadok cca 600 000 ľudí.
To by sa dalo dohnať len emigráciou, ale SR nie sú USA a tak nám to nehrozí.
Počet dôchodcov napriek výraznému posunu dôchodkového veku rastie,
za posledných 15 rokov bol nárast o 20%.
Počet pracujúcich za 20 rokov klesne o cca 400 000.
Tá upratovačka prispievala minimálne a to nestačilo ani na vzdelanie a zdravotnú starostlivosť jej detí. Na moje vzdelanie a zdravotnú starostlivosť prispievali moji rodičia.
Ja som prispieval svojim deťom a možno aj deťom tej upratovačky.
Poistky v prípade aut vynechám, je to zaťažujúce pre túto debatu.
Len pripomeniem, že si ich do debaty zamiešal ty.
Invalidné dôchodky sa výrazne líšia od starobných ale to je tiež mimo tejto debaty.
Ako si prišla na základné tvrdenie, že pre väčšinu občanov je privatizácia dôchodkov nevýhodná? To je tvoj pohľad a ak neprekonáme tento predpoklad nemá význam sa ďalej baviť.
Našťastie v našom systéme stále zostane možnosť poberať čisto štátny dôchodok.
Takže ak má niekto tvoj názor, môže sa takto zariadiť. Sú štáty, kde takáto možnosť nie je.
1P má už teraz vážne problémy a smeruje len k sociálnemu zabezpečeniu.
Pre značnú časť ľudí bude výhodný.
Upratovačka aj keď bude robiť na plný úväzok tak by pre ňu bol druhý pilier nevýhodný.
Ako si predstavujete to zníženie spotreby? Spotreba nie je úmerná výkonu motora.
Dôvod prečo sa ponúkajú hlavne väčšie EV je, že tam sa cena batérie predsa len lepšie skryje.
Peugeot 208 vs.e208 je cca 15 000€ vs. 30 000€
Fiat 500 vs. 500e je cca 12 000€ vs. 35 000€
Škoda Enyaq iV 80 vs Škoda Kodiaq 2.0 TDI 140 kW DSG je už cena +/- vyrovnaná cca 45 000€
Kodiaq začína na 27 000€ to ale bude musieť stačiť 110kW benzín, manuálna prevodovka, a 4x2
Tu nejde o výrobcov ale spotrebiteľov.
Ak má zákazník 10-15K nemôže o EV uvažovať, možno tak o jazdenom.
Ak má zákazník 30K môže mať malé EV, alebo benzínového Kodiaqa
Ak chce Kodiaqa iV musí si pripraviť 45 000€
Takže EV sú drahé len preto, že sa nestíha vyrábať?
Potom vôbec nechápem prečo sú potrebné dotácie?
Ak by neboli dotácie, znížil by sa dopyt po EV.
Ak by sa znížil dopyt po EV, stíhali by automobilky vyrábať.
Ak by stíhali vyrábať, neboli by vysoké ceny.
Alebo je to tak, že na jednej strane si vymenoval motor, prevodovku a kopec ďalších vecí ktoré v EV nie sú, ale už si nenapísal, že EV potrebuje batériu, ktorá je zatiaľ násobne drahšia ako palivová nádrž.
Nemyslím, že toto je dobrá cesta. Nabíjacia stanica má byť univerzálna.
Inak by sme mali mať možno 5-10x viac nabíjacích staníc,
lebo na každej by šli nabíjať len autá daného výrobcu či skupiny.
Tesla sa hrá na Apple, uvidíme ako sa to presadí.
Ako prišli na to, že "V prepočte ide o takmer 50-tisíc eur."
Zeman už má to svoje isté. Namiesto toho aby si to užíval poberá prezidentský plat.
Čo bude za 20 rokov ho vôbec nemusí trápiť.
Vyhodené 2-4 mil. €
Koľko takých aut sa predá v SR? Cena je cca 64 000€.
Cena paliva na 100km je cca 8-9€.
Ja nemám nič proti istej miere solidarity.
Pokúsim sa ukázať krajné hodnoty našej solidarity.
1, Upratovačka 1/2 úväzok plat 300€, mesačný odvod 54€, dôchodok po 40 rokoch 378,50€
2, Zamestnanec s platom 3 000 €, odvod 540€, dôchodok 1 286,40 €
10x vyššie odvody => 3,4 x vyšší dôchodok
3, Zamestnanec s platom 6 000 €, odvod 1 080€, dôchodok 1383,80 €
20x vyššie odvody => 3,65 x vyšší dôchodok
Máte pocit, že toto je správna miera solidarity?
Havarijné poistenie vozidiel je dobrovoľný komerčný produkt.
Zákonné poistenie vozidiel je relatívne lacný a rozumný produkt, cca 7-15€/mesiac.
Zdravotné poistenie je rozumným prvkom, lebo poistenec často nevie ovplyvniť poistnú udalosť, plnenie za niektoré choroby je veľmi vysoké a nedá sa riešiť inak ako poistením.
Pri starobnom dôchodku vieme s istotou, že príde a aj to kedy príde.
Máme dostatok času sa na to pripraviť. To nie je v žiadnom inom poistení.
Preto považujem za rozumné invalidné poistenie
Tie medzery ti chýbajú dve.
1, "do roboty,chúďatenko?" - za čiarkou
2, "chuďatenko?Zrejme" - za otáznikom
To nie je podstatné, viac mi vadí zbytočné urážanie.
1, Čo vidíme dnes, nemusí platiť o 10 rokov.
Tou väčšinou ste mysleli väčšinu z nepodstatné množstva ľudí, ktorí už o dôchodok z 2. piliera požiadali.
2, Tunelovanie 1. piliera? Koľko sa vyzbiera do 1. piliera a koľko sa vyplatí?
Ak to zistíte budete vedieť že to nie je pravda. Dotácie do 1. piliera prevýšili odlev prostriedkov do 2P.
3, Pozrite sa na to inak. Vy beriete 2P ako niečo čo berie peniaze z 1P.
Zmenšime postupne 1P (pre tých čo majú záujem) a nechajme ich narábať z ich peniazmi.
Prečo by som mal platiť do SP odvody z vysokej sumy, z ktorej mi do dôchodku nedá nič, respektíve mi to kráti?
Upratovačka s min. mzdou nemôže vyskakovať nikde na svete.
Medián mzdy v LUX dosahuje 5200€. Pivo a mnoho služieb je tam drahých.
Fabia tam začína na 14 000€ (v SR 11 000 výbava sa mi nechce porovnávať).
Nemám skúsenosť z LUX ale z CH. Napr. v Bazileji chodí väčšina na bicykloch.
Nie je to však preto, že si auto nemôžu dovoliť.
Podľa štatistík je medián mzdy v CH 9 000 CHF. Fabia tu začína na 17 000 CHF.
Nemám skú
Ak by sme tie peniaze poslali do 1. piliera, tak by už boli rozkradnuté.
Dajte mi jednu zmysluplnú investíciu do vzdelania, perspektívnych nápadov/biznisov, infraštruktúry,..
Dajte mi riešenie na vyplácanie dôchodkov o 20 rokov tak aby potom v ŠR nechýbali peniaze do vzdelania, ...
Tento HOAX tu vyvraciame už niekoľko rokov.
Ak nie ste poistený 15 rokov, nemáte nárok na žiadny dôchodok.
Napriek tomu že Čína je najväčšou, ja by som radšej žil v najbohatšej
napr. v Luxembursku napriek tomu že je maličká
Potom by som porovnal mzdy, pracovnú dobu, zdravotné a sociálne zabezpečenie, životné prostredie, ....
U nás v prírode nie sú žiadne pramene s pitnou vodou.
Tie čo boli sú už dávno označené ako nevhodné na pitie.
Z mne známych prameňov chodím okolo Korytnice tak 4x do roka.
To by mi nestačil ani 50l demižón.
V tom kontajneri budú stlačené, takže na vrátenie nevhodné.
Takže mám dotovať ten drahý zber? Myslím, že prejdem na vodu z vodovodu.
Chodia sem https://www.shutterstock.com/cs/explore/roya…
presnejšie sem:
https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/…
Kto vyberie "vhodný" obrázok neviem.
Odporúčame