V čom meriame hĺbku krízy?
Neviem čo s tým majú platy?
Jedine to, že ak by sa podobné dane a ceny zaviedli v SR malo by to veľmi ekologický dosah.
Ak máme teraz 400 osobných aut na 1 000 obyvateľov,
do 5-10 rokov by sme dosiahli úroveň 200-250 aut na 1 000 obyvateľov.
1, Štátna (verejnoprávna) TV je snáď v každom štáte.
2, Financovať ju je možné cez dane alebo poplatky. V SR je zvolená kombinovaná forma.
60 mil dajú občania, 12,5 mil firmy a cca 23 mil. dá štát, cca 7,5 mil. si zarobia reklamou.
3, Ak píšete o nedoplatku 500€ tak veľmi pravdepodobne nevznikol občanovi.
Základná sadzba je 4,64 €/mesiac
4, Ak ide o firmy, platia len tie čo majú 3 a viac zamestnancov. Malých živnostníkov sa to netýka.
Firmy platia podľa počtu zamestnancov
4,64 €...od 3.........do 9
18,58 €...od 10.......do 49
79,66 €...od 50.......do 249
5, Dlh 500€ nemohol vzniknúť firme do 49 zamestnancov, za rok platí 222,96€
6, Pre firmu z viac ako 50 zamestnancami (za rok dla na výplaty cez 500 000€,
nemôže poplatok 500€ robiť problém
Pracovníci z RTVS nepotrebujú výplatu?
Odkiaľ sú priemerné údaje za úmrtia 2019/2020?
Nemožno rozpočítať na celý rok.
Tu je to po týždňoch
.........................2020......2019...Navy še...Navyše denne
40. týždeň........1 135........980........155........22,14
41. týždeň........1 068........943........125........17,86
42. týždeň........1 203.....1 020........183........26,14
43. týždeň........1 273........941........332........47,43
44. týždeň........1 359.....1 001........358........51,14
45. týždeň........1 436........989........447........63,86
46. týždeň........1 411.....1 003 ........408........58,29
47. týždeň........1 370........986........384........54,86
48. týždeň........1 425........994........431........61,57
49. týždeň........1 454........969........485........69,29
50. týždeň........1 546.....1 002........544........77,71
51. týždeň........1 600.....1 053........547........78,14
52. týždeň........1 772.....1 036........736......105,14
Štát si napr. požičal na 50 rokov za 2,25% p.a., na 12 rokov si požičal za 1% p.a.
Štát nemôže platiť vyššie úroky len preto, že mu požičajú budúci dôchodcovia.
Ukladať peniaze na účet na dlhú dobu nedáva zmysel.
Ak ste išli do dôchodku v 2016, tak neexistoval iný rozumný model.
2. pilier začal v 2006 a 10 rokov je na zhodnotenie veľmi málo.
Za min. považujem 20 rokov.
Dnes sa ide do dôchodku v 63-64 rokoch.
Ak by bola kríza, tak by samozrejme dôchodca požiadal o 1. pilier.
Ten musí zabezpečiť 80% dôchodku a na tých 20% môže 2-3 roky počkať.
Ak životné poisťovne nezmenia svoj výpočet, tak nevidím dôvod žiadať o doživotný dôchodok.
Neviem nad akými číslami sa mám zamyslieť.
Udržať 2. pilier bol problém na začiatku, ak už prežil prvých 15 rokov tak by to nemal byť problém.
Ako zachraňuje tento štát dôchodky z 2. piliera v kríze?
Udržuje cenu nakúpených akcií, alebo ako?
"Ak niekto málo pracoval" bola reakcia na @jaronpb.
Píše, že "nerieši socky, narkomanov, kriminálnikov a cigánov, ktorí všetci veľmi málo pracovali..."
Málo pracovať sa dá. Spomínaní spoluobčania to dokážu.
Ale vyriešiť ich dôchodok tak aby nebol na úkor pracujúcich je problém.
Krízy sú možno častejšie, ale nie sú také hlboké.
Napríklad kríza v 2008 spôsobila prepad hodnoty mojich fondov asi o 3,5%.
Teraz bol prepad väčší (26%), ale zotavenie bolo rýchle do cca 9 mesiacov.
Vy nemusíte požiadať o dôchodok v najväčšej kríze.
Bankové vklady zničí inflácia, 2% ročne je za 30 rokov 80%.
Ak ste tohto názoru, pokojne použite dlhopisový fond, má to veľmi blízko k tomu čo chcete.
Ak niekto málo pracoval, dostane málo z akéhokoľvek systému.
Zaujímavý výpočet.
Ak zarábam 1000€ v čistom tak mi štát dá 300€?
Ak ste pri odvodoch neklamali, tak potom
1000€ v čistom => 1325€ v hrubom => po 45 rokoch dôchodok cca 770€.
Okrem krematórií existuje štatistika zomrelých. (aspoň za november a december je verejná)
Tam je nárast evidentný. Od 44. týždňa do konca roka je stav takýto:
2019 9 033
2020 14 483 +60%
Neviem celkom čo je to "nadštandardný" príjem, chcelo by to spresniť. (1200,1500, 2000, ...)
50:50 medzi aké fondy? (50% dlhopisy a 50% Akcie?/indexy?
Môj jednoduchý odhad je, že ste do 2. piliera odviedli cca 10% celoživotných odvodov.
Dostanete z 1. piliera 900€?
Prečo s tým máš problém. Aj keď dôjdem s benzínovým autom na čerpaciu stanicu nemáš tam dojazd 0km.
Ešte som nevidel udávať dojazd bez rezervy.
Ak auto dobíjaš doma, môžeš ho dobiť na 100% máš dosť času.
Ak máš dosť času na DC nabíjačke tiež môžeš dobiť na 100% len to bude trvať ďalších 20 min.
60-70% dobití sa má realizovať doma a tam za 8h nabiješ na 100%.
Uvádzajú sa najčastejšie používané hodnoty.
Matematicky to logické je. Tu je model len na 2 rokoch.
1. rok zarobíte priemer OMB =1
2. rok zarobíte 30% priemeru OMB=0,3
Dôchodok = Počet rokov x POMB x ADH
ADH 2021 = 14,2107
Ak by ste druhý rok nepracovali alebo nezapočítali
1 rok x 1 (POMB) x 14,2107 = 14,2107€
Ak započítate aj druhý rok
2 roky x (1+0,3)/2 x 14,2107 = 18,47391 €
Odviedli ste o 30% viac a o toľko je váš dôchodok vyšší.
V čom je teda Váš problém? V tom roky do roku 1984 sa počítajú priemerom.
Dnešný dôchodca 2021 sa narodil pre cca 62 rokmi t.j. 1959.
Začal pracovať niekedy v roku 1977 a tak má roky 1977-1983 7 rokov zaplatených priemerom.
Pridajme do nášho výpočtu jeden takýto priemerný rok.
1. prípad 2 roky x 1 (POMB) x 14,2107 = 28,4214€
2. prípad 3 roky x (1+0,3)/2 x 14,2107 = 27,7109 €
Napriek vyšším odvodom dosiahnete nižší dôchodok.
Čím je priemerom započítaných rokov menej tak je táto anomália potláčaná.
Technický problém v podstate nie je. Autorizácia podľa auta je také diskutabilné riešenie.
Ak to správne chápem Tesla 3 má na sebe CCS konektor, modely S,X používajú Typ 2 Mennekes.
Údaje z internetu za kWh poznám, kde sa to dá kúpiť?
Cena zlata je na burze napr. cca 50€/g,
keď budem chcieť kúpiť 1g ak tehličku zaplatím 70€. (+40%)
Ak to vyrábajú za 150 USD/kWh, prečo sa to za cca 200€/kWh nedá kúpiť?
To že baterku nazveš blbou (vyžaduje dosť managementu) neznižuje jej cenu.
Mobilný telefón z 90 rokov sa s tým dnešným nedá porovnať technologicky.
Auto taký pokrok nemôže dosiahnuť, napr. NOKIA 720 vážila 1 500 gramov
Vieš si predstaviť žeby auto schudlo z 1500 kg na 150kg?
Technologický rozdiel medzi NMT a dnešnými telefónmi je väčší ako medzi EV a ICE.
Opäť použitá nekorektná cena 1 Sk za mobil.
Lenže to je ako vyvážať plyn a vlastné obyvateľstvo nechať mrznúť.
Putin nie je Stalin.
Neviem či ju naozaj ponúkajú v rozumných alebo proklamačných množstvách.
Zatiaľ v Rusku zaočkovali 1,5% obyvateľstva prvou dávkou a 1,2% aj druhou.
Použili cca 4 mil. dávok. Ešte im chýba min 160-200 mil. dávok pre vlastné obyvateľstvo.
Už to ale vraj ponúkajú viacerým krajinám.
Čo by ste povedali vláde, ktorá by mala zaočkovaných 1,5% vlastného obyvateľstva a
vakcínu by predávala mnohým štátom.
Odporúčame