Budte taky laskavy vymenujte hodnoty krajin SVJE (napiste co znamena ta skratka, pretoze inac si len domyslame, ze ide aj o Sllovensko).
Budte taky laskavy vymenujte hodnoty krajin SVJE (napiste co znamena ta skratka, pretoze inac si len domyslame, ze ide aj o Sllovensko).
Napiste nejake priklady, ze v Madarsku nie je potlacany triedny boj utlacanej a vykoristovnej triedy pracujucich vstvou zbohatlikov po 1989 roku previazanych na Orbanovu politicku kliku alebo nej podriadenych.
Nuz ale napiste konkretnejsie co nie je pravda a zdovodnujte preco.
Dodatok pre nasmerovanie na bod 5. NÁVRH POSTUPU PRI VYKRÝVANÍ DEFICITU V DÔCHODKOVOM POISTENÍ V ROKU 2015
...pokracovanie 4 ...
Ale co som ja kritizoval vo Vami negativne akceptovanom prispevku je sposob ako ten nepolynomialny vztah DD=ADHxNxPOMB zvyhodnuje vysokoprijmove skupiny voci nizkoprijmovym. Opat sme pri tom istom co sme kritizovali v case prijimania zakona reformy. Vztah nemal byt v tomto tvare, ale mal byt v tvare DD= adh1 x N + adh2 x POMB. Neboli by potrebne korekcie POMB "od buka do buka". K stanovovaniu adh1 a adh2 je vsak treba brat do uvahy vela faktorov a musia to robit dobri matematici (nie ekonómovia, ktori absolvovali nasu vysoku skolu ekonomicku alebo rozne podivne managerske fakulty).
...pokracovanie 3 ...
TERAZ si treba uvedomit aka bola priemerna realna mzda v roku 1988 a aka v roku reformy 2004. Prvýkrát od revolúcie sa Slovákom podarilo reálne zarobiť viac ako v roku 1989 až v roku 2007, a to o necelé tri percentá, Teda v roku dochodkovej reformy boli realne mzdy nizsie ako v roku 1988.
Z nominalnej priemernej mzdy v roku 1984 az 1989 cca 2800 Kcs bol priemerny dôchodok 1848 Kcs (2800 x 0,66). V case po reforme ak bol clovek iduci do penzie posudzovany vypoctom pre POMB=1 (teda s priemernym prijmom) DD=ADH x N x POMB = 183,58 Sk x 44 x 1 = 8077,50 Sk. Kedze priemerna mzda bola v tej dobe 15765,32 Sk, tak dochodca dostal podstatne menej ako za bývalého rezimu 8077,50 / 15765,32 x 100 = 51,2% . To su nominalne hodnoty, kedze vsak v tej dobe infláciou devatdesiatych rokov obrovsky narastli ceny vsetkeho a valorizacie dochodkov pocas nich neboli tomu adekvatne, tak tam vznikla potreba dochodky tzv. starodochodcov mimoriadne upravovat.
...pokracovanie 2 ...
-§ 21 (1) Občan má nárok na starobní důchod, jestliže byl zaměstnán nejméně 25 roků a dosáhl věku aspoň .... e) 60 let.
(2) Žena má nárok na starobní důchod, jestliže byla zaměstnána nejméně 25 roků a dosáhla věku aspoň
a) 53 let, vychovala-li pět nebo více dětí,
b) 54 let, vychovala-li tři nebo čtyři děti,
c) 55 let, vychovala-li dvě děti,
d) 56 let, vychovala-li jedno dítě, nebo
e) 57 let,
- §22 (1) Základní výměra starobního důchodu činí
... c) 50 % průměrného měsíčního výdělku.
(2) K základní výměře se přičítají občanům uvedeným v odstavci 1 písm. a) a b) od 21. roku zaměstnání a ostatním občanům od 26. roku zaměstnání za každý rok zaměstnání ...
III. pracovní kategorie 1 %
průměrného měsíčního výdělku. (Pozn. To znamena 60-18-26 = 16%, cize celkove sa dôchodok vymeriaval ako 66% priemerného zarobku)
-§24 (1) Nejvyšší výměra starobního důchodu činí měsíčně ... d) 2800 Kčs.
-§ 25 Nejnižší výměra starobního důchodu činí nejméně 550 Kčs měsíčně.
... pokracovanie ...
Odcitujme si tu pre to zamyslanie sa niekolko vynatkov zo zakona 100/1988 : - § 12
(1) Průměrný měsíční výdělek je měsíční průměr hrubých výdělků dosažených v pěti výdělkově nejlepších kalendářních letech v rozhodném období; připadá-li v úvahu více rozhodných období, je průměrným měsíčním výdělkem měsíční průměr hrubých výdělků z toho rozhodného období, v němž je tento průměr nejvyšší.
- (6) Převyšuje-li průměrný měsíční výdělek vypočtený podle odstavců 1 až 5 částku 2500 Kčs, počítá se částka 2500 Kčs v plné výši, z částky nad 2500 Kčs do 6000 Kčs jedna třetina a z částky nad 6000 Kčs do 10000 Kčs jedna desetina; k částce nad 10000 Kčs se nepřihlíží.
-§ 14 (1) Zaměstnání se zařazují pro účely důchodového zabezpečení podle druhů vykonávaných prací do tří pracovních kategorií (Pozn. vacsina ludi bola zaradena do III.kategorie, I. a II. boli rizikove prace resp. stazene prac.podmienky),
Starodochodcom boli vymeriavane dochodky podla Zákona o sociálním zabezpečení č. 100/1988 Sb. https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-100…
P ri tom Vami doporucovanom zamyslani si ako prve musíme uvedomit, aka inflacia bola v rokoch 1991 az 1994. Velmi vysoka. Tusim dosahovala az cca 60%. Suviselo to s devalváciou koruny voci konvertibilnym menam.Tie dochodky starodochodcov boli vypocitavane podla vyssie zmienovaneho zakona pred touto infláciou. Prijmy za bývalého rezimu boli nivelizovane (nelisili sa tak vyrazne ako teraz za tohto posr....... kapitalizmu), ludia vsak mali ovela vacsie socialne istoty, byvanie a energie boli neporovnatelene lacnejsie, na zdravotnicke sluzby sa nepriplacalo, aj verejna doprava bola velmi lacna.
To je v podstate tunelovanie statneho zariadenia. Deje sa to vsade, nielen v Banskej Bystrici a v takmer vo vsetkych zdravotnickcyh odboroch, kde sa daju inkasovat vacsie peniaze. Zo strany radovych chudobnych obcanov vznika otazka: Bolo nam to treba povolit sukromne zdravotnicke sluzby? Ak by neexistovali k takemuto tunelovaniu by nebula cesta. Nebol by ani motiv, teda vlastne moznost, presuvat drahsie ("ziskovejsie") zdravotnicke sluzby a operacie do sukromnych zariadeni a v statnych ponechavat tie, ktore su stratove. Lekari sa citia nedocemneni, preto hladaju cesty ako kompenzovat deficit v ich odmenovani. Etika a moralka musia ist casto bokom, tiez maju rodiny, zivotne naklady rastu a inflacia je trvaly jav vsade.
V tejto diskusii sme sa zaoberali touto problematikou http://debata.pravda.sk/debata/495842-2019-n… , tusim tam bol odkaz na jeden zapis zo zasadania dozornej rady Socialnej poistovne z roku 2015 kde boli uvedene udaje.
Jednota dochodcov ma v dozornej rade Socialnej poistovne zastupcu pana predsedu Lipianskeho. Skoda, ze nam on nepodava tieto Vami pozadovane informacie v nim publikovanych clankoch aj s jeho komentarom.
Pre rocny vynos 8% je potrebnych 7.721% vynos pri mesacnych platbach. Ano pri takomto vynoce 8% a inflacii 2.5% je pri investovani financii zisk po 8 rokoch cca 13% z vlozenej sumy. Lenze da sa zarucit, ze sa v priebehu dalsich osmych rokov nezmenia pomery? Pretoze ti (staty, oligarchovia), ktorym sa tych 13% ukrojilo a previedlo k Vam, budu intenzivne robit vsetko preto, aby sa situacia otocila a peniaze poputovali tentoraz opacne k nim. Kto ma vacsie moznosti v tejto hazardnej hre vyhravat? Spekulovanie na kapitalovych trhoch je hazard, hraju tam hazardni hraci a urcite sa toto prostredie nehodi na vytvaranie fondov pre spolahlive zabezpecenie ludi v starobe. Teda takeho velkeho poctu ludi ako sa to udialo pri pokuse na Slovensku.
Moj navrh: Stat vylosuje zo vsetkych obcanov s volebnym pravom kazde 2-3 roky ludi do kontrolnych ludovych komisii, ktore budu kontrolovat vseky verejne obstaravania.
Generacny problem je uz dlhsiu dobu dost zretelny. Generacia, ktora vyrastala v "demokracii" neuznava ziadne hodnoty, preto nema ani ziadnu stupnicu hodnot. Cest vynimkam u mladych, ktorych je pomerne malo. Najviac ich zaujima spekulantstvo, to ako vyuzit zakony, niekedy chybne navrhnute a uzakonene, vo svoj prospech. To mozno sledovat takmer vo vsetkych oblastiach, napriklad pri ziskavani postavenia v zamestnani alebo v politike, pri tzv, sporeni v 2.pilieri dochodkoveho systemu, pri vybere vzdelavania, v pasivite pri obciankych iniciativach, atd.
Ina tema v clanku je vsak tiez dolezita. S tym ako sa preferuju prijmy obecnych zastupcov "to nie je s kostolnym poriadkom". Poslanci mestskych a obecnych sprav sa spolu s primatormi a starostami stavaju nepriatelmi ludu.
Dokazte taketo tvrdenia na konkretnych udajoch (nemyslim o osobach), o case vstupu, zotrvania v konkretnych fondoch, okamziku zmeny fondu, prognoze dalsieho vyvoja aktualne pouzivaneho fondu, prognose opatovnej zmeny, ktora zaruci, ze sa vyhnete strate. Vopred dakujeme.
Vy tu zrejme citate iba to, co prispieva k pozitivnemu hodnoteniu tohto hazardneho investovania, ale vynechavate rizika a nechcete vediet nic o inflacii. Pre Vas inflacia neexistuje. Neexistuju ani krachy na kapitalovych trhoch, aby Vam nenarusovali Vase myslienkove pochody. Napriek tomu, ze uz su evidovane straty v investovani, ktore DSS vykonali pre Slovakov s ich peniazmi.
Ale ono je to vsade vo svete velmi upadkove co s tyka penzii. Precitajte si toto: https://www.theguardian.com/money/2008/dec/1…
T am je to mozno najhorsie zo vsetkych tzv. vyspelych krajin. Je jedno ci ide o dividendy zo ziskov alebo uroky z investovanych penazi, dnes uz nefunguje spolahlivo nic.
Vy uz nemate starych rodicov ani rodicov? Preto tak lakomo egoisticky vediete svoje uvahy a vyjadrujete sa priam vulgarne?
To je pocitane mesiac po mesiaci, ale bez poplatkov. Cez net kalkulatory. Avsak chyba moze byt v tom, ze je tam aj ta inflacia pocitana mesacne 7% a p. kolac ju mozno uvadza celkovu za roky od 2012.
Odporúčame