ti traja muzi neboli nahodou "mladici" ? - pretoze to sa na nich podoba - traja na 13 rocneho
ti traja muzi neboli nahodou "mladici" ? - pretoze to sa na nich podoba - traja na 13 rocneho
a kolko metanu vznika, ked zje plechovku fazule s chlebom..., treba zakazat toho panka, lebo produjuje metan a je neekologicky
pred dvoma rokmi som chcel tiez ist k rusnovodicom (mal som 48), presiel som prvym vyberovym kolom (vzdelanie, strojar), ze ma pozvu na druhe kolo a druhom kole mi daju vediet - dodnes sa mi nikto neozval, zistoval, ze kedy to bude, tak ziadna odpoved, ved naco ? potom som sa hlasil do carga - odtial ani odpoved nedosla - takze asi tak - vtedy som to uzavrel, ze asi fakt nepotrebuju
sorka, trojska unca je 31,1g a nie 33g - uz dlhsie som s invest. zlatom nic nerobil, cize mi vypadla presna hodnota
a zase stara pesnicka - predstav si, ze nic si nekupis - ako som povedal, vsetko ma svoje za a proti - mozes nechat svoje uspory banke, kde ti inflacia odkroji kadzy den svoj podiel, mozes si kupit zlato, ako uchovavatel hodnoty - v pripade velkeho konfliktu sa s nim velmi zle uteka - momentalne je hodnota cca 1800 usd/33g - ale cez 2000 usd sa nedostane a bude pokles - ak chces zarobit, do zlata nechod (ak nezacne konflikt na ukrajine, bude pokles) - som za to, aby si kazdy robil so svojimi peniazmi, co chce on sam
vsetko ma svoje pre a proti, priklad - ake su uroky v bankach ? 0,0 nic, kupis si trebars krypto mbox - inac tiez zletel z maxima cca 16usd na cca 2,5 usd - mbox je crypto, ktore pohana ekomiku ich online hier, ak mas ich kupene a das ich do ich poolu napr. na 7 dni (https://lnk.sk/nvhj) - je to podpora siete, tak je to urocene cca 80% percentami (rocne), to co ti zarobia cez staking, vies previest na burzu a predat, na binance krypto cake sa stakuje na 42% rocne atd...-vies co politikov na krypte najviac stve ? nevies to tlacit donekonecna, proste je nejaky strop, ktory ak sa dosiahne, tak koniec, viac sa neda. Ale je krypto, ktore sa oznacuje ako meme, nema ziadny vyznam, len proste vzniklo a ludia ho zacali pouzivat na platby medzi sebou (dogecoin, shiba inu), akurat, ked si si to kupil pred 2 rokmi, co to nestalo nic, dnes si vysmiaty v baliku, krypto napr. kupuju vo velkom turci (na cierno), kedze im ich lira pada a maju vysoku inflaciu a zlato nevies zobrat zo sebou na usb kluci
samozrejme, znarodnovalo sa, ale po znarodneni a zmene rezimu sa restrituovalo, ak boli dokumenty k vlastnictvu - budovu mozno zburat, ale poda zostane (vacsinou)
zlato, ako uchovavatel hodnoty, samozrejme ano - ale to plati pre tuto nasu dobu, o 20 - 40 rokov to nemusi byt pravda, comu sa treba vyvarovat, tak investicii do diamantov - ako uchovavatel hodnoty (80% svetoveho obchodu s diamantami kontroluje holandska rodina debeers), mne sa najviac pozdava investicia do ornej pody - ako vlastnik - nie do domov - o tie sa treba starat, resp. mozete o ne prist a pod., ohladne akcii, podla mna najrozumnejsie je investovat do akcii bluechips - stabilne akcie, ktore rocne vyplacaju dividendy - cize peniaze na ucet, ziadne podielove fondy, ako sa vam snazia nakukat banky - napr. vy si kupite podiely vo fondoch, banka napr. investuje do divid. akcii vase peniaze, z nich dostane dividendy a vas este skasiruje na poplatkoch, pricom ryziko poklesu podiel. fondov nesiete vy, nie banka...je to na dlhsiu debatu
a co ked nahodu nosi ? to by ti vytrelo asi dobre zrak :D
ja si zase myslim, ze rusko by sa malo pripojit k ukrajine :D
no to len eu si naplanovala ze tusim do roku 2030 chce mat 33 mil. elektromobilov, ale realita je uplne ina - v nemecku ich je cca 50 tis. a to len koli stedrym dotaciam, zaroven prenosova nfrastruktura to jednoducho neutiahe a neutiahnu to ani momentalne elektrarne s dodavkou prudu a ak sa budu odstavovat este aj atomky, tak to uz vonkoncom nie - pri elektronomibiloch bude clovek strasne zavysli na state, ak stat vypne zasuvku, tak ste v totalne v keli, zatial co benzin, naftu si viete kupit a uskladnit kolko chcete (rozklad biozloziek sa da poriesit), u elektriny ta nezavislost neexistuje
vidis do problematiky ? ze za minulych vlad na to kaslali - v 2019 chybalo cca 100 rusnovodicov a cca 50 vlakveducich + pripocitaj si prirodzeny odchod do dochodku a mas pruser a ktoze to bol vtedy pri moci ? zeby strana zder ? https://lnk.sk/jmcr
„Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.“ — Albert Einstein
o com tocis ? smer a spol bol tu 12 rokov a jedina vec o co staral, je tunel v zelezniciach a ty teraz ides tejto vlade vycitat, ze je tu ich problem s rusnovodicmi ? vycvik rusnovodica trva cca 16 mesiacov, pricom teraz zacnu ist do dochodku velmi silne rocniky, ktore nema kto nahradit
rusnovodic ma vo vlaku kopec ludi - pilot tiez - rozdiel v narokoch medzi rusnovodicom a pilotom az taky velky nie je, ale v platoch diametralny - podla platy.sk je to na sk 1813 vs 5753e ... jaj a este od rusnovodica chcu, aby na lokalkach upratoval vozne, kontroloval listky, odsranil nejake tie poruchy na vlaku (koli tomu sa vyzadovalo strojarske, alebo elektrotech. vzdelanie - ale to tusim zmenili), dali mu na zodpovednost kopec veci, len aby usetrili na personale...
na klucovom trhu - nemecku - je to prepadak
to je cca 1200e / cca 198h = cca 6e/h + k tomu tazka zodpovednost za ludi, co mas za sebou, aj pred sebou, za komancov boli v kabine 2 rusnovodici - ak by sa nieco stalo jednemu, je tam druhy - teraz povacsinou len jeden, ved treba setrit, na lokalkach od rusnovodicov chcu, aby upratovat vozne, vydavat a kontrolovat listky, kazdy rusnovodic by mal vediet odstranit mensie poruchy - si drbany za vsetko mozne, proste na rusnovodica - idealne by bolo, aby si vedel sam vypravit vlak, aby zeleznice usetrili aj na vypravcu - v ramci setrenia nahadzali X dalsich povinnosti, ktore niekedy nemal a to vsetko za 6e/h
v roku 2020 som sa uchadzal o pracu rusnovodica (musis byt strojar, alebo elektrotechnik + dalsie podmienky, aby ta zaradili do kurzu na rusnovodica), dosiel mi mail, ze presiel som prvym kolom vyb. konania s tym, ze o konani druheho kola mi daju vediet, do dnes sa mi nikto neozval, aj ked som im tam spat potom pisal, ze ci uz prebehlo druhe kolo - odpoved ziadna, proste nic...cize ZSR vobec, ale vobec nemaju zaujem
- ano, suhlasim s tym, moze sa to stat, ale moze sa tiez stat, ze krachne prvy statny pilier (zvysujuci tlak koli starnutiu obyvatelstva - pomaly pojdu do dochodku husakove deti - velmi silne populacne rocniky), a ti, co mali 2 a 3, popr. aj ine investicie, ako uspory, v crypto, nehnutelnostiach a pod., budu mat rezervu, ti, co sa spoliehali len na prvy, budu mat oci pre plac, lebo nedostanu skoro nic
Odporúčame