Päť otázok Mons. biskupovi Bezákovi
jozefh.. neomylnos pápeža tu je podstatne menej ako 2000 rokov.. je z roku 1867.. teda ani nie 170rokov.. tomu hovoríš dogma?? a základná na ktorej stojí cirkev??
aha:Pius IX zvolal koncil po 300 rokoch v roku 1867.Chcel nadviazať na Tridentský ( Trento) koncil , ktorý prebehol v rokoch 1545-1563. Témou koncilu malo byť prijatie spresnenia cirkevného učenia o základných naukách cirkvi, ktoré bolo aj jednohlasne prijaté 24. apríla 1870 v dogmatickej konštitúcii De fide catholica. Avšak situácia v Euópe si vyžiadala ( alebo pápež sám??) aby sa riešila dogma o neomylnosti pápeža. Nezvyčajné na koncile bolo aj to, že ho neviedli predstavitelia cirkvi pápežskí legáti,ako bolo zvykom v predchádzajúcich konciloch,ale aj pápež osobne. Na začiatok koncilu prišlo asi 700 biskupov z celej Európy. Bol slávnostne otvorený 8. decembra 1869. zbytok ak ťa zaujéma tu:
http://simon22.blog.pravda.sk/2012/07/09/neom ylnost-papeza-nie-je-od-boha-moze-byt-tato-dogma-p ravdou/