Nuž, jankurej,
s ťažbou ropy v Gbeloch sa začalo 13.1.1914 - a z prvej sondy sa denne ťažilo cca 15 ton ropy. V r. 1914-1918 bolo navrtaných 56 pozitívnych sond. V r. 1914 sa vyťažilo 1 631 ton ropy !! v r. 1927 už 9 146 ton ! Do vzniku ČSR sa vyťažilo 29 362 ton ropy. v r. 1919 d mesačne ťažilo 650 tom ropy.po r. 1939 prešiel št podnik Gbely do správy Šlovenského štátu, ktorý ho v r. 1940 prenajal nevýhodne firme DEA Berlin. V r. 1940 nemci vyťažili 30734 ton ropy.
V povojnovom prvom roku dosiahla ťažba 25 418 ton . V 50 tych rokoch dosiahla ťažba 60 000 ton ročne
V r. 1963 bola ťažba 84 500 ton ropy, plynu sa vyťažilo v r. 1959 1,3 mld m3 . Najvyššia ťažba gazolínu bola r 1989 v objeme 20 543 ton
Najvýznamnejšie ložiská sú Gajary a Dúbravka v r. 1994 podiel týchto ložísk bol 48 000 ton, čo je 81 % z celkovej produkcie .
Dne sa už viac zameriavajú na uskladňovanie ropy a zemného plynu - žiaľ, zásobníky sú prenajaté...


