stat znizil DPH za rohlik na 10 % a teraz stoji rovnako ba aj viac ako ked bol 20 %
nemal by si ist tym firmam dohovorit, johnny? ked uz budes vybavovat to dorovnanie platov :-)
stat znizil DPH za rohlik na 10 % a teraz stoji rovnako ba aj viac ako ked bol 20 %
nemal by si ist tym firmam dohovorit, johnny? ked uz budes vybavovat to dorovnanie platov :-)
zincica je priklad tovaru, pri ktorom mozeme povedat, ze je rydzo slovensky vyvoj a ze je nam to prrrd platne - takato zincicova pozicia nam zostane mimo EU
krali v zbrojarstve :-) v svete so zeleznou oponou, vsetko toto davno padlo, to je nostalgia, zbytocna pre dnesny svet, halo, ten sa prudko zmenil
ano, cina vyrobi smartfon a Apple zhrabne zisky :-) kazdy ma svoj priestor, aby si z toho nieco odniesol, a kde je ten slovensky? USA skapinaju? :-D, ze to jaksi nie je vidiet...
ta prva veta je nezmysel, tvoj diskusny prispevok v odkaze je rovnako nezmyselna konstrukcia, kedze plus a minus sa zratuva po celom obdobi, navyse, vyhoda EU nie je iba v eurofondoch
my sme prezili 89 s padom ekonomiky o desiatky percent, s tazkym splhanim sa hore a s prudkym stupnutim zadlzenia - to je tajomnstvo, ako sme to mohli "prezit"
pri pocte migrantov, ktorych tu mame a pri realnom vysledku "tlacenia" Bruselu je slovo stahovanie narodov usmevne
kolko bude takych jedincov, schopnych podnikat, ktori teraz nepodnikaju? co budu produkovat v case pasovej vyroby, modernych technologii, nastupu robotov? ako budu konkurovat masovej vyroby schopnej vyrabat produkty vo velkom? su to iluzie
automobilky, aka zahranicne investicie, len kompemzuju to, ze na slovensku nebol domaci kapital, ktory by dokazal taketo fabriky vytvorit
- zincica je len synonymom typickeho slovenskeho vyrobku, ktory moze byt akykolvek dobry, ale vyvezieme ho tak maximalne z Liptova do Bratislavy
- bod c. 1 hovori o tom, ze si este stale nesieme so sebou dedicstvo nevykonnej socialistickej ekonomiky a to sa neda prekonat z jedneho dna na druhy a to, ze kazdy, kto chce experimentovat so slovenskymi lidmi, by mal povedat, ako tych 3 miliony ludi uzivi (deti, dochodcovia, ludia na socialnych davkach, materska a pod.)
- socializmus skoncil tak, ze nevladal dalej, dnes je bohatstvo nie vo vydolovanej rude, ale v technologiach, nevykonne hospodarstvo, obmedzeny spotrebny tovar (ludia slintali pri katalogoch Neckermannu, kvitol cierny trh a pre vyvolenych - alebo pre tych co si od smelinarov kupili bony - tu bol Tuzex. Zilo sa jednoduchsie, ale to sa uz sa v dnesnom svete neda, aj nostalgia za banickym platom uz je ta tam
vzdy pisem nieco normalne, akiurat nie kazdy to pochopi, a kto to nepochopil, moze so mnou seriozne diskutovat a vysvetlim mu rad, preco tvrdim to, co tvrdim
hoho, ja som tusil, ze takyto clanok moze vyvolat len debatu, ktoru pracovne nazvem Mur narekov :-)
tak zopar poznamok:
- to, ze nemame platy ako v Nemecku je preto, ze sme chudobna postkomunisticka krajina s puhymi 5 milionmi obyvatelov, kde takmer tri miliony ludi nerobia
- to, ze nemame platy ako na Ukrajine je preto, lebo sme clenmi EU, ktora nam a celej V4 vyrazne pomaha - a nie eurofondami, tie boli su a raz nebudu, ale moznostami spolocneho trhu a pohybu osob
- mozeme mat platy ako v Nemecku, staci sa prestahovat do Nemecka (EU to umoznuje)
- sme montaznou dielnou preto, lebo vacsina ludi nic ine ako montovat nevie, ale nastastie, su dostatocne inteligentni, ze sa to doikaztu naucit v dobrej kvalite
- ak by sme sa nahodou sami vykopli z EU (a takych "inteligentov", co tu radia, takych tu zopar je), tak nam zostane zincica, treska, bryndza a bieda
- nenechajte si balamutit hlavu ludmi, ktori chvalia socializmus (lebo ho nezazili) a ktori chvalia socializmus (aj ked ho zazili
podstatne je, ze nikto ta nemoze prinutit kupovat, co nechces
dvojake potraviny...
aj teraz chceme to, co jedia na zapade? :-)
tak ako si zareagoval, tak presne reaguje id...t
politici prijimaju rozhodnutia, lebo maju nielen pravomoc, ale aj povinnost rozhodnut
ziadne análytické oddelenie nestoji nad ustavou a nad volicmi, ktori politikom tuto prvomoc zverili
sucet plus a minus je len jednym z kriterii na rozhodnutie, ako sme sa uz tisickrat mohli presvedcit, kriterium najnizsia cena alebo ziada cena nie je prave najvhodnejsie
ktory populisticky nezmysel mas konkretne na mysli?
Utvar hodnoty za peniaze moze vela veci spocitat, dokaze dodat podklady, ale rozhodnutie sa nesklada len z cisel.
Ja mam na to oblubeny priklad - kosenie travy - da sa kosit vobec, raz za rok, trikrat za rok, sedemkrat, vzdy, ked treba. Analyza ukaze, ze najvyhodnejsie je nekosit - ved priroda si s tym nakoniec poradi. Lepsia analyza moze ukazat, ze rast poctu alergii by nas vysiel drahsie. Moze vsak ukazat, ze trikrat kosenie vyznamne znizi pocet alergii, ale sedemkrat uz ma len maly dopad. Ludom by sa pacilo kosit ked treba, lebo im to zvysi pocit spokojnosti. Je to aj o socialnych dopadoch, ktore mnohe nikto spocitat nedokaze.
A v tej reportazi mali plne usta Filka, ale vobec ho nepochopili. Martin Filko hovorieval, ze politici im dodaju, co maju zratat a oni to spocitaju. V ziadnom priapde nehovoril, ze za nich rozhodnu.
ano, toto je presny POV (point of view)
nie analytici maju zodpovednost za rozhodnutia, ta lezi na pleciach vlady, pretoze jedna vec je nieco spocitat a ina prijat rozhodnutie. Nakoniec, svojho casu to povedal Ustavny sud, ked sa byvala vlada M. Dz. snazila urcitym sposobom vyvliect zo zodpovednosti za privatizacne rozhodnutia a delegovala ich na Fond narodneho majetku. Podla US zavazne hospodarske rozhodnutia nieze mozu, ale musia zostat na vlade, nie, v tom pripade na Fonde nar. majetku - analogicky je to aj teraz
vzdy sa vsak najde zopar id...ov, ktoy nechapu, co je politika, co je rozhodnutie politicke a co je odborne stanovisko. Akonahle zacne nejaky redaktor v TV alebo rozhlase hovorit spevavym hlaskom, ktory skace z nizkych tonov pomaly do fistuly, ako dnes v Radiozurnale Sro, tak ide niekoho dodzubat, takze sme sa dozvedeli, ze politici prevalcovali odborne stanovisko a jaka je to hroza (podporene pritakavanim analytika, a to este nie z vladnej ale mimovladnej organizacie)
co to preboha trepes, v zasadnych bodoch je legislativa roky nemenena alebo len s kozmetickymi upravami
vrat sa k autickam, zbino
za reverzny tok plynu si platia zahranicne firmy, ktore si nakontrahovali dodavku na Ukrajinu a "vykupili" kapacitu potrubia
nocnik Pravda uz o tom pisal a vzdy sa najde nejaky trubiroh, ktory konspiruje, ze akademikus
su rozne lehoty na rozne typy dokumentov, a niektore lehoty sa predlzuju v pripade, ze sa formalne zacne danova kontrola atd. - je to trosku zlozitejsie a v tomto momente nepodstatne - globalne plati to, co som napisal vyssie
Odporúčame