ha, raz som pouzil slovo sporitel :-) preco ho nepovazujem za chybne, som napisal vyssie
ha, raz som pouzil slovo sporitel :-) preco ho nepovazujem za chybne, som napisal vyssie
podla zakona su peniaze odvedene na II. pilier vo vlastnictve ucastnika II. piliera a garantovane fondy nenesu ziadne riziko, lebo v pripade straty ju dorovnava DSS. Garantovane fondy neinvestuju do akcii, ale do dlhopisov a hotovostnych uloziek.
preto vselijaki "dubaci" pouzivaju bez problemov aj slovo sporitel., aj ked nie som si vedomy, ci som ho vobec v tejto debate pouzil
napriklad seat dava prednost slovu investor :-) a ma to tiez logiku
sice negarantuje, ale vsetky fondy DSS minimalne uchovali hodnotu penazi, pretoze ich vykon je nad suhrnnou inflaciou
garantovane fondy od zaciatku vzniku DSS maju kazdorocne zhodnotenie od cca 1,93, akciove cca od 2,03 a indexove od 9 %. Indexove fondy mali tu vyhodu, ze do nich v II. pilieri ludia nabehli, ked boli trhy v prepade, ono sa to casom obrusi k nizsim hodnotam
on ten ucet je zriadeny,a sporitel bude nasporenu sumu cerpat az v dochodku
dedicia mozu dedit a ked je clovek v garantovanych fondoch, tak ziadny prepad nemoze nastat
fondy DSS su v sucasnosti najlacnejsi sposob kolektivneho investovania na trhu
mcc, ale to nie je otazka na expertov alebo neexpertov, aku si cakal odpoved?
I. pilier ti garantuje presne to, co ti garantuje dnes platny zakon
II. pilier sa rovnako opiera o zakony Slovenskej republiky
Babis hra na narodnu strunu, lebo mu to prinasa hlasy a euro je pre neho diktat z Bruselu
tomu krachujucemu euru sa celkom dobre dari
pri vyraznom poklese je uz uprava fondov na milu jarmilu, to si len zafixujes minus
otazka ani nie je to, ci je niekto schopny odhadnut, kedy PRED vyraznym poklesom sa ma stiahnut, lebo to je loteria, ale ci v case rastov je niekto tak prezieravy (alebo malo chamtivy), ze sa stiahne aj ked trhy rastu. potom, ked to pojde dole, moze profitovat z toho, ze za peniaze, ktore ma v garantovanych, kupi viac jednotiek v akciovych ci indexovych
hysteria nie je namieste
tie peniaze este neklesli (respektive niekde mierne) a rovnako, ak by klesli, mozu neskor stupnut, preto to je investovanie na dlhe obdobie
kto sa obava, moze upravit svoju poziciu tak, ze cast alebo vsetky penjiaze stiahne z indexovych ci akciovych fondov a "ukryje sa" v garantovanych dlhopisovych
fakt, neda? :-)
rocny vynos p.a. - DSS postovej banky
akciovy - od zalozenia p.a. 2,02 %
dlhopisovy (garantovany) 2,84 %
peniaze sa vyplacaju na ruku opravnenej osobe, ktoru si urcis - a je jedno, kedy umries, kym si nezobral prvy dochodok, tak vsetky
nie je na to legislativa, aby si tym mohol zarucit uver, ale z hladiska zakonov su to tvoje peniaze, len mas stanovene urcite podmienky pre ich vyber
napriklad v pripade umrtia cloveka, ktory bol v II. pilieri, sa peniaze po doruceni potrebnych dokladov vyplacaju osobe/osobam, ktore su uvedene ako opravnena osoba - vtedy idu mimo dedicskeho konania
nie, nebude, jasne, ale
tu je totiz otazka, kto si v II. pilieri setri a komu sa druhy pilier vyplati - ludia, ktori maju vyssi prijem a tym padom maju vyssie odvody, ktore sa im v ramci solidarity v systeme nezohladnia v dochodku, alebo zohladnia sa len ciastocne, tak pre nich to je zaujimave
tie trdla pokojne mozu po vyfucani bubliny v case nizkych cien akcii prejst do indexovych fondov a budu mat to, co ty, mozno aj viac :-)
to pan kotleta hovorili, maxik? :-)
nehrozi, ze pride o vsetko a vacsina ma peniaze vo fonde, kde nemoze prist o nic
slovensky ustavny sud by pri udelovani amnestii ci milosti po nom skocil s "poziadavkou zdraznlivosti" :-)
s devalvovanou slovenskou korunou budeme skutocne kralmi :-D
odist z EU je ekonomicky nezmysel - noze menuj aspon jednu dlovensku firmu, ktora moze tuto krajinu drzat nad vodou
hnat ludi do ekonomickej samovrazdy, lebo tvoje ego si mysli cosi ine, to si s kotletom experimntujte v nejakej inej krajine
ale p.r.d. nas poskodilo
poskodzuju nas iluzie ludi s nulovym ekonomickym myslenim, ktori si myslia, ze mimo unie je buducnost, ludi, ktori nevedia dat robotu ani sebe, nie to este tym dvom milionom pracujucich a trom milionom ludi, ktorych ti prvi zivia
slepa samolubost, ktora by pritiahlôa do pekla a la Ukrajina cele Slovensko
Davis si moze hovorit co chce, dosledky si vypije UK, je to ich problem. Je to jedna z najsilensjich ekonomik a bude mat problemy, Slovensko je oproti tomu trpaslik a problemy by boli nasobne
EU je otvorena od zapadu po vychod, mozes byt drahou pracovnou silu - ak chces mat nemecky plat, tak sa zamestnas v Nemecku, ak chces rakuske prasky, tak si cih kupis v rakusku - vacsiu mieru slobody v rozhodovani sme nikdy predtym nemali
vy, kotletovska chaska ste zvlastna spolocnost - ale Slovensko nespasi, ze vozite r.i.t.e vo vlakoch, lebo niekto musi pracovat, aspon ti s IQ 80 +
na neziaduce spravanie mame zakony, nie radikalizaciu
vsimol som si, ze si si nevsimol, ze EU je prinosom, ale urcite by si si vsimol, ked by sme z nej vystupili, pretoze ten pad dole by bol rychly a drsny - Brutania, ktora je sama o sebe jednou z najvacsich ekonomik sveta, bude mat problemy a uz aj ma, Slovensko by malo eneromne problemy a perspektivu ukrajiny
euroval je zastupna sulikovska tema - euroval poziciava a dlznici to vracaju, vratane Grecka, stabilizoval situaciu, menu a keby sme sa do problemov raz dostali my, mozeme aj my cerpat odtial pozciky. Vacsina nasho prispevku do eurovalu je len formou zaruk a to podstatne v pripade eurozony je aj to, ze ma tlaciaren penazi zvanu ECB a vyska greckeho dlhu je pre celu eurozonu marginalny proble - a le to by som nechal bokom, lebo to je prisna ekonomicka zalezitost a debatpvat tu o tom nemam s kym
Odporúčame