Benešove dekréty: medzi právom, spravodlivosťou a mýtom večnej krivdy
3. „Vždy, keď niekto potrebuje mobilizovať emócie, vytiahne sa téma...“
Kto je ten „niekto“, kto potrebuje mobilizovať emócie? Kto vytiahol teraz túto tému? Nie náhodou ten, kto navrhol povýšiť historickú lúpež na dogmu, o ktorej povedať pravdu má byť trestné? A tí, čo túto negustovnú absurditu do zákona schválili?
4. „Problém je v tom, ako sa diskutuje – a predovšetkým s akým hodnotovým kompasom.“
S akým „hodnotovým kompasom“ máte problém? Že lúpež je nemorálna, že vyhnanie z domova je nemorálne, že sústavné posúvanie rozhodovania o lokálnych názvoch a procesoch na úroveň štátu je nemorálne a že zatváranie úst pod hrozbou väzenia je nemorálne? To máte zvláštny hodnotový kompas...
5. „Československo sa ocitlo v situácii, keď riešilo otázku vlastného prežitia ... a obnovy štátnej suverenity.“
Štát nie je božstvo ani modla. Nemusí byť suverénny - môže byť súčasťou väčšieho celku. Nemusí prežiť - ak si jeho obyvatelia určia, že to chcú inak. Nič z toho neospravedlňuje žiadne násilie.