Takže keď napíšeš, že cena vzrastie 30x, ako si to vysvetliť s porozumením?
Takže keď napíšeš, že cena vzrastie 30x, ako si to vysvetliť s porozumením?
1, Valorizácia je logická pre novopriznané dôchodky z dôvodu, že dôchodok je vypočítaný z príjmu za predchádzajúci rok.
Ak ak dosiahnete dôchodkový vek napr. 1.11.2021 tak sa výška príjmov za rok 2021 nijako nezohľadňuje.
Posledný zohľadnený príjem je za rok 2020.
2, OMB je relatívna hodnota. Pre rovnaké OMB bolo treba platiť v rôznych rokoch rôzna odvody.
Rovnako sú za rovnaké OMB v rôznych rokoch rôzne dôchodky.
V roku 2015 bolo potrebné pre dosiahnutie OMB = 1 odvádzať z vymeriavacieho základu 10 596€ (ročný VZ)
V roku 2022 bolo potrebné pre dosiahnutie OMB = 1 odvádzať z vymeriavacieho základu 13 104€ (ročný VZ)
Doteraz pri spotrebe 30TWh ročne je cena daná niečím iným,
ako to bude pri spotrebe 33TWh ročne?
Táto situácia v SR nastane možno o 20 rokov.
Ty strelíš 1 000 000EV, ty strelíš 30x násobné zdraženie elektriny a to je všetko v poriadku.
JA TVRDÍM, ŽE ZVÝŠENIE SPOTREBY O 10% ZA 20 ROKOV NEMOŽE MAŤ
ZÁSADNÝ VPLYV NA CENU.
Ak sa budú realizovať úsporné opatrenia, bude spotreba s EV nižšia ako je teraz.
O čo cena ropy o 20 rokov?
Nikto nechce študovať LF? To sa mi nezdá.
1, cena elektriny potom nezávisí od spotreby?
Zvýšenie spotreby o 10% za 20 rokov nemôže mať na cenu takmer žiadny vplyv.
@taSunka straší zvýšením ceny 30x
Elektrina a ropa sú energetické komodity, je nepravdepodobné, že ak výrazne zdraží jedna,
nerastie podobným tempom aj druhá.
2, Cenu elektriny ovplyvnili emisné povolenky, zníženie výroby, ...
Postupne sa bude tento vplyv znižovať. (ekologickejšia výroba, nové zdroje).
Ceny elektriny dlhodobo (10 rokov) kolísali medzi 20-60€/MWh.
To je veľmi nepriaznivé pre investíciu do elektrárne.
Ak bude cena dlhodobo 80-100€/MWh bude výstavba elektrární investične zaujímavá.
3, rozdiel v nákladoch EV vs ICE na 100 km sa mení v prospech EV
EV
cena 0,15€/kWh 20 x0,15 = 3,00€
cena 0,21€/kWh 20 x0,21 = 4,20€
ICE
nafta 1,00€ 6l x 1,00€ = 6,00€
nafta 1,40€ 6l x 1,40€ = 8,40€
Rozdiel pri cenách
08/2021 6,00-3,00 = 3,00€
11/2021 8,40-4,20 = 4,20€
1 000 000 x 3MWh ročne (15 000km) = 3 TWh
Súčasná spotreba v SR je 30 TWh.
1 milión EV spôsobí zvýšenie spotreby o 10%.
Ak by cena vzrástla o 100% (nie 30x) tak podnik ako SLOVALCO skončí.
V tom prípade ale spotreba klesne o 2,7 TWh.
Zvýšenie ceny silovej elektriny o 100% (60€ -> 120€) spôsobí zvýšenie ceny elektriny pre odberateľov
z 150€/MWh -> 210€/MWh. Elektrina na 100 km nebude stáť 3€ ale 4,20€ (nárast menej ako 50%)
Aký bol tohto roku nárast ceny benzínu? cca 40-50%?
Kedy bude v SR 1 milión EV?
Keď stupne spotreba o 10%, tak cena stúpne 30x?
Zo 100% maržami výrazne preháňaš. Netvrdím, že taký výrobok neexistuje, ale priemer v Tescu je 35%.
Možno to vyzerá veľa, ale je to cca 350 mil. € ročne
Z toho treba
- platiť zamestnancov 142 mil
- platiť služby 115 mil
- úroky z úverov 10 mil
......
Ako zisk zostane 65 mil z nich sa 16 mil zaplatí ako daň.
A prečo by som ju mal milovať? Kupujem aj SR výrobky, ale ak mi chutí česká minerálka tak prečo nie.
Predstavte si žeby niekto nekupoval v SR vyrobené autá?
Robí sa to, ale maslo nie je dobrý príklad.
Možno som len zle rozumel. Opravoval som tvoje tvrdenie
máš 2 možnosti:
1. je že počkáš až do roku nástupu do plného dôchodku, ....-to sa ti počítajú všetky roky- do r.2004 všetko aj vojna, aj škola od 16 roku-od ukončenia základnej školy,....
2 možnosť je, že pôjdeš do predčasného po 40+ odrobených rokoch akože predčasného- ale tam už sa ZVS nepočíta, ....ani škola, žiadne denné štúdium.
Pre výpočet dôchodku sú vždy (pri riadnom aj predčasnom dôchodku) započítané všetky roky.
Škola, vojna a podobne sa nezapočítavajú pre dosiahnutie podmienky pre odchod do predčasného dôchodku.
Skúsim príklad:
Muž narodený 1970, ukončí SŠ 1988, ide na ZVS a do práce nastúpil v 1990.
V roku 2030 bude mať odpracovaných 40 rokov a môže ísť do predčasného dôchodku.
Pre výpočet sumy dôchodku bude započítané všetko od 1986 t.j. 44 rokov.
výpočet dôchodku bude 44 x POMB x ADH(2030)
dôchodok sa zníži
dôchodkový vek 65 rokov, odchod o 5 rokov skôr t.j, 60 x 0,3% = 18%
Musím opraviť Viki.
Mýlime si tu dve zásadné veci.
1, ako sa vypočíta dôchodok
2, ako sa vypočíta nárok na nastúp predčasný dôchodok
Doteraz sme poznali len zápočet odpracovaných rokov vrátane náhradných dôb (škola, RD, ZVS, ..)
Táto hodnota vstupuje do výpočtu výšky dôchodku. Tam sa nič nemení, počíta sa škola, vojna, ...
Nová hodnota je výpočet počtu odpracovaných rokov pre predčasný odchod na dôchodok.
Tam sa požaduje 40 odpracovaných rokov a nezapočítavajú sa niektoré náhradné doby. (škola)
Inak by mali všetci ktorí ukončili školu pred 1.1.2004 započítaných 40 rokov vo veku 56 rokov
(16 + 40 rokov).
1 mil dotovaných vozidiel, stojí len na priamych dotáciách 5-8 mld.
Získaná úspora po dobu 20 rokov (300 000km) pri produkcii
EV = 40g/km, ICE = 120g/km
je
1 000 0000 vozidiel x 300 000 km x (120g -40g) = 24 mil. ton CO2
Ak za tých istých 5-8 mil € postavíte v PL jadrovú elektráreň s výkonom 1000MW
A ročnou výrobou 3 500 GWh a znížite emisie zo 770g/kWh na 70g/kWh
Tak ročne nevyprodukujete
3 500 000 000 x (770g -70g) = 2,45 mil ton, za 20 rokov 49 mil. ton
Už za 20 rokov ušetrím 2x toľko ako pomocou EV.
Výhodou tej elektrárne je životnosť 60 rokov.
Celkové úspory sú teda 157 mil t vs 24 mil. ton.
Samozrejme aj EV spôsobia nárast spotreby EE.
Ak by sa elektrina vyrábala z uhlia, asi by to nemalo význam.
Hľadáme ekologickejčí mix. výroby. Ten je určite možný.
Produkcia CO2 na výrobu 1 kWh v rôznych krajinách sa výrazne líší.
SWE to dokážu s 14g/kWh, FR 58g/kWh, SR 132, GER 440 ,CZ 512,POL 773 ,EST 818
Napr. Austrália prijala záväzok znížiť emisie z 656g/kWh na 100g/kWh do roku 2050.
Cesty k dosiahnutiu sú rôzne, podľa možností krajiny
SWE majú vodu, vietor, jadro
FR hlavne jadro >70% elektriny je z jadra,
GER sa zlepšujú, ale je to dosť drahé - prechod od uhlia a jadra k vetru, slnku a plynu.
Ja si osobne myslím, že by sme sa najprv mali zamerať na veľkých znečisťovateľov.
Hlavným z nich je energetika, nielen elektrická ale aj kúrenie.
Pomer investovaných peňazí k dosiahnutým úsporám je tam vyšší, ako pri EV.
EV s dotáciou 5-8000€ je nezmysel.
Chcete mi nahovoriť, že páni v Smere sú úplne nesvojprávny.
Ak by to bola pravda, môže ich ešte niekto voliť?
Máte pocit, že deti v 3. svete nedreli, keď sa nevyrábal žiaden elektromobil?
Ja si myslím, že EM nijako nezhoršili podmienky detí v 3.svete.
Ono je úplne jedno, či je tá baňa na zlato, diamanty alebo Lítium.
Výroba elektriny ako všetky výroby nemôže byť bez emisií.
Ale tie emisie možno znížiť o tom niet pochýb.
Cesty sú rôzne.
Čo sa týka Petržalky, predstavte si rok 1970.
V Petržalke nestáli dnešné domy, neboli tam dostatočné rozvody vody, kanalizácia,
elektrická sieť, ... Človek s Vaším pohľadom by povedal,
že tam nemožno postaviť sídlisko pre 100 00 ľudí.
To sídlisko dnes stojí, postavili sa všetky inžinierske siete.
Tu ide o 2 rôzne počítania.
1. počítanie je na výpočet dôchodku, tu sa započítava štúdium do roku 2003 ako odpracované roky. Rovnako všetky náhradné doby, dokonca aj niektoré doby keď bol človek nezamestnaný.
2. počítanie na výpočet pre odchod do predčasného dôchodku.
Dnešní dôchodcovia vyrástli v neporovnateľne ťažších podmienkach.
Mnohí zažili vojnu, tvrdú manuálnu prácu, mnohí sú naozaj prácou unavení.
Dnešná generácia má množstvo úľav.
Viac ako polovica študuje na VŠ, takže pracovať začína skôr v 25 ako 20.
Matky majú podstatne dlhšie RD, namiesto 6 mesiacov => 2 roky -> 3 roky.
Máme rodičovskú dovolenku pre otcov pri 2 deťoch súbežne s matkou.
Dovolenku sme pre mladých predĺžili z 15 na 25 dní, + dodatkové dovolenky.
Pamätám aj pracovné soboty.
Hlavne práca nie je taká fyzicky náročná, resp. podiel takej práce je oveľa nižší.
Reálne si nemyslím, že by niekto išiel 10 rokov pred dôchodkovým vekom do dôchodku.
Na druhej strane, som za to, aby tu tá možnosť bola.
Ak máme dnes pomer 40 rokov prace 20 rokov dôchodku,
pri 25 rokoch na dôchodku budeme musieť odpracovať 50 rokov.
Bavíme sa o budúcnosti a preto tak trochu veštíme. Veštiť stav dôchodkového systému o 40 rokov je veľmi náročné. Predpokladám viac ako 400 zmien za 40 rokov. Takže ma berte s veľkou rezervou.
Ak správne chápem, počítate dnešného 20 ročného nar. 2001,
ktorý nastúpi do práce v roku 2021 a v 2061 bude mať odpracovaných 40 rokov.
Vek 64 rokov je platný pre ročník 1966 a dnes sa naozaj predlžuje o cca 2 mesiace ročne.
Myslím, že toto predlžovanie sa spomalí, ale predpokladajme 1 rok predĺženia za každých 6 rokov (narodenie po 1966) 2001-1966 = 35 to znamená predĺženie o cca 6 rokov 64->70 rokov.
Ak by takýto pracujúci chcel ísť do dôchodku po odpracovaní 40 rokov chýbalo by mu do dôchodkového veku 10 rokov. To je naozaj veľa. Došli sme k veľmi podobným číslam.
Dnes sa muž dožije na dôchodku priemerne 17 rokov, Predlžovanie vychádza z tejto hodnoty.
Náš dôchodca by chcel 40 rokov pracovať a byť 17+10 rokov na dôchodku.
Z toho nemôže byť dobrý dôchodok.
Niekedy to zjednodušujem. Keď som písal o MD myslel som rodičovskú dovolenku.
Deti sú teda v poriadku.
Dôchodku sa väčšina dožije. 40 rokov treba chápať ako bonus.
Ak dosiahnete dôchodkový vek skôr ako po 40 odrobených rokoch, pôjdete normálne na dôchodok.
Odporúčame