Viky myslím, že si nerozumieme.
Ak niekto utratí dôchodok 500€, príde inflácia 5%
Koľko bude potrebovať na rovnaký nákup ako pred infláciou? 525€
Ak niekto utratí dôchodok 1000€, príde inflácia 5%
Koľko bude potrebovať na rovnaký nákup ako pred infláciou? 1050€
Tomu prvému chýba 25€ o toľko rástli ceny ním nakupovaných tovarov.
Tomu druhému chýba 50€.
Nikto z nich na tom NEZAROBÍ.
Obaja si po zvýšení môžu kúpiť to isté, čo pred zvýšením.
Len oba dôchodky bolo treba zvýšiť o 5% nie o 25€.
Ak by sme oba dôchodky zvýšili o 25€,
tak dôchodca s 1 000€ dôchodkom, by si nemohol po inflácii dovoliť to čo pred infláciou.
Cena jeho nákupného koša by bola 1050€, ale jeho dôchodok by bol len 1025€.
Mohli by ste povedať, že môže byť s dôchodkom 1 000€ spokojný,
veď mnohí taký nemajú.
Ale on si ten dôchodok platil v poistení a vďaka solidarite mu dali menej
ako by jeho platbám zodpovedalo.

