Úrokov aj odpisov
Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization (Charges).Skratka je EBITDA.
Výsledok hospodárenia pred úrokmi, zdanením a odpismi [alebo: amortizáciou]
Úrokov aj odpisov
Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization (Charges).Skratka je EBITDA.
Výsledok hospodárenia pred úrokmi, zdanením a odpismi [alebo: amortizáciou]
Zaujímavá firma, čo má rovnaký počet manažérov a robotníkov.
Ale veď riadi firmu. Nie je síce jeho, ale je štatutárom vo firme SOREA.
Osobné náklady znížil z 6,18 mil na 5, 16 mil.
Len neviem ako sa mu to podarilo keď sa nesmie prepúšťať a mzdy majú rásť.
Odmeny členom orgánov spoločnosti išli hore z 32 na 48 tisíc €.
Majú prevádzky v Nemecku, Číne, Mexiku a na Slovensku.
Priemerná mzda v SR 1235€/mesiac.
Vyrábali komponenty pre turbá do aut.
Za minulý rok vykázali stratu, pokles obratu o cca 15%.
Ideálne podmienky na štrajk.
Info za rok 2020 som nenašiel, ale v roku 2019 sa v Číne predalo 2,58 mil BEV.
V Európe cca 1 mil. BEV , USA 0,88 mil.
Vzhľadom k populácii to nazvime "porovnateľné" množstvá.
Čína svoju uhlíkovú stopu stále zvyšuje, obávam sa, že to tie autíčka nezachránia
Pri výrobe 1kWh elektriny vyprodukujú v Číne cca 600g ekv. CO2.
20x 600g = 12000 g => 12 000/100 = 120g/km
Čína mení zdroje výroby elektriny, ale ide to pomaly.
V roku 2000 produkovali pri výrobe 1kWh 800g CO2.
Výdavky na zbrojenie boli za socializmu podstatne vyššie.
Veľa sa vyvážalo do rozvojových krajín (Sýria, Irak, Lýbia, Alžírsko, Sudán, Mozambik)
Zostali nám tam akurát nedobytné pohľadávky.
Zásadne zvýšiť počet detí nie je možné ani zvýšením podpory, i keď čiastočne by asi zabrala.
Aj keď je už dosť neskoro na také opatrenie. Budúci rodičia sú už na svete a matky začínajú rodiť.
Bude ich málo.
Aktuálne je vo veku 20-40 rokov 1,47 mil obyvateľov, v roku 2040 to bude len 1,13 mil. cca 77%
Pôrodnosť je podstatne nižšia cca 1,5 dieťaťa na matku namiesto 2,5 v roku 1975.
Aj keby sme ju zázrakom dostali na hodnotu 2,
tak počet narodených detí bude rodiť cca 55 000.
To je rovnako ako dnes pri nižšej pôrodnosti a väčšom počte matiek.
Nie je to len "kapitalizmom", pôrodnosť klesala aj za socializmu.
1960 3,0 1980 2,4 1990 2,1 2000 1,29 2010 1,40 2020 1,52
Neskorší odchod do dôchodku ale nie je problémom detí.
Je to skôr dlhšieho dožitia na dôchodku.
Nie je to čiernobiele.
Nájomné 100 Kčs, v ktorom roku? Pamätám si násobné sumy (400-650).
Infraštruktúra sa nestíhala vtedy a asi ani dnes.
Paneláky vtedajšej kvality sa už určite nestavajú. Boli v nich napr. výborné bytové jadrá.
Toto je asi piata reklama na platený systém.
Pri dovoze cca 100 000 vozidiel ročne a odhadoch, že upravených je cca 50% údajov
je zachytenie 18 000 manipulácií za 3 roky nízke číslo cca 10-15%.
Vadia Vám Chorváti a nevadia Taliani?
V HR je to cca 0,12€/km, v IT 0,14€/km.
V SR máme sadzbu pre vozidlá >3,5T cca 0,08-0,10€
Ak myslíte poslancov, tak poslanci nie sú v pracovnom pomere.
Ide o možnosť dať výpoveď, nie povinnosť.
Ak bude s Vami zamestnávateľ spokojný, môže Váš pracovný pomer trvať aj do smrti.
Ak o niekom kto ukončil VŠ v 2013, narodený okolo 1990,
že je stará štruktúra, neviem čo si mám o Vás myslieť.
Neviem či mohla.
Stíhačky sa v Rusku "neboja" strieľať na civilné B747.
Viem, aj to bolo pred 40 rokmi.
Sú to 2 príklady ruského neporiadku, To nenahradí ani najlepšia technika.
Predovšetkým treba rozumieť slovu úmrtnosť. Úmrtnosti je podiel počtu úmrtí a veľkosti populácie.
O úmrtnosti sa nemá význam baviť pretože nezohľadňuje počet chorých resp. očkovaných.
Smrtnosť je vyjadrená spravidla percentuálne, ako podiel počtu zomretých k počtu osôb postihnutých chorobou.
Aj toto je trocha problém, lebo nevieme koľko osôb bolo chorobou postihnutých ale čísla predsa len už niečo naznačujú.
Počet ľudí s diagnostikovaným Covidom je cca 800 000 (možno viac) , počet zomrelých je v SR cca 12 400.
Smrtnosť COVIDU je v SR 12 400/ 800 000= 1,55%. Aj úmrtnosť je 0,23% (12 400/ 5 460 000) nie 0,12%.
Aký je počet zomrelých po očkovaní? 3?
Obe dávky vakcíny už dostalo cca 900 000 osôb.
Aby smrtnosť bola 0,377%, muselo by zomrieť 3 393 osôb.
Aby úmrtnosť bola 0,377%, muselo by zomrieť 20 592 osôb.
Niekde máte chybu.
Nemám nič proti S400, ale ak narušiteľ preletí vzdušným priestorom Ruska 700km a pristane v Moskve, nesvedčí to o bojaschopnosti ruskej PVO.
Zoznam rozvojových krajín:
Bahrajn, Belgicko, Čile, Dánsko, Grécko, Holandsko, Izrael, Nórsko, Omán
Poľsko, Portugalsko, Singapur, Spojené arabské emiráty, Spojené štáty, Taiwan, Turecko
alebo
Alžírsko, Azerbajdžan, Bangladéš, Bielorusko, Bulharsko, Čad, Eritrea, India
Irán, Jemen, Kazachstan, Kórejská ľudovodemokratická republika, Kuba, Malajzia
Mjanmarsko, Peru, Poľsko, Rusko, Slovensko, Srbsko, Sudán, Sýria, Turkménsko
Ukrajina, Uzbekistan
Slovensko sa týmto nákupom preradí z tej druhej skupiny (používatelia MIG-29) do tej prvej.
Samozrejme existujú aj lepšie stíhacie lietadlá ale majú vyššiu cenu a aj vyššie prevádzkové náklady.
Na F-22 či F-35 asi nemáme. SU-57 nám asi nikto nedodá.
"TIETO" stíhačka bude bojovať za záujmy SR.
Určite nebudú nútiť k pristaniu civilné lietadlá.
Na koľko dní a aké auto si môžete požičať? Aké sú poistné podmienky?
Čo stojí pripoistenie?
ŠKODA OCTAVIA na 7 dní cca 200€.
Za 100€ si požičiate tak Corsu - poistenie so spoluúčasťou 1000€.
Auto si požičiavam, keď chodím letecky a nemám z toho dobrý pocit.
Prídem svojim autom do BA a tam ho nechám niekde na stanici?
Zoberiem do ruky kufre a nastúpim na vlak.
Po príchode vlaku sa postavím do radu v požičovni.
Najlacnejšia požičovňa má najdlhší rad.
Ten čo pôjde autovlakom vyberie z auta len veci potrebné pri ceste.
Plne naložené auto nabehne na vagón a v Splite zbehne z vagóna.
V Petržalke to chvíľu trvalo, ale v Splite to šlo dole aj hore veľmi rýchlo.
To sme mali dva autovagóny.
Dnes to bez problémov odšoférujem.
Keď boli deti malé a šli sme za Split, diaľnica nebola tak autovlak bola veľmi dobrá voľba.
Rozumieš slovám "začal vyrábať"?
Aj F-16 sa podľa @dokoloiq je "šroty ktoré sa začali vyrábať v 1973"
F16 mala prvý let v 1974, beriem že sa ZAČALA vyrábať v 1973.
MIG-29 mala prvý let v 1977, podľa toho ZAČALA vyrábať aspoň v 1977.
F16 bola zavedená do armády 1978, MIG-29 1983.
Porovnávajme rovnaké údaje.
Buď prvý let 1974 vs 1977, alebo zavedenie do armády 1978 vs 1983.
USA to trvalo od 1. letu po zavedenie 4 roky, ZSSR 6 rokov.
Faktom je, že oba stroje majú 40+ a nejaký ten rok nebude mať vplyv.
Oba stroje boli modernizované.
Aký je rozdiel či učiteľ dostane plat 800 štát +200 mesto alebo rovno 1000 od štátu.
Odkiaľ dostáva mesto peniaze?
Odporúčame