Osoby ktorým dnes vyplácajú dôchodok z 2. piliera boli koľko rokov v 2. pilieri?
Prosím jasnú odpoveď koľko rokov "šetrili" dnešní dôchodcovia.
Malá pomôcka 45 rokov to nie je.
Potom začneme diskutovať o Vašich ďalších chybách vo výpočte.
Osoby ktorým dnes vyplácajú dôchodok z 2. piliera boli koľko rokov v 2. pilieri?
Prosím jasnú odpoveď koľko rokov "šetrili" dnešní dôchodcovia.
Malá pomôcka 45 rokov to nie je.
Potom začneme diskutovať o Vašich ďalších chybách vo výpočte.
Tak nás pouč o tých číslach. Nech vidíme ako vieš počítať.
Myslím, že by ste si mali poopraviť Vaše informácie. 1. pilier už dávno nie je valorizovaný podľa rastu platov.
Máš pravdu, som za. Zostalo by mi 0,5% ktoré si za to SP účtuje.
Na predčasný dôchodok možno ísť najskôr 2 roky pred dôchodkovým vekom.
Ja osobne nemám problém ani so skorším odchodom, ale na vysoké zníženie dôchodku by asi veľký
záujem nebol. Zníženie je 0,5% za každých 30 dní.
Napr. 5 rokov by bolo 5 x 365 = 1825 to je zníženie o 30,5%
Pravidlo o minimálnom dôchodku sa uplatňuje až po dosiahnutí dôchodkového veku.
Živnostníci síce platia z min. vymeriavacieho základu, ale nie je to tak veľmi málo.
Nie je celkom pravda, že živnostníci sú bohatí a platia málo.
Veľa živnostníkov má skutočne nízke príjmy.
Ešte jeden pokus sú to DSS = Dôchodkové správcovské spoločnosti.
Pre 3. pilier DDS = Doplnkové dôchodkové spoločnosti,
ale to je najmenej podstatné.
SP má rôzne fondy do ktorých platíme odvody.
18% sa platí oficiálne na starobný dôchodok
spolu sa do SP platí 33,15% odvodov.
Fond starobného poistenia je vo veľkom mínuse. Vyberie 4 mld a vyplatí 6. mld.
Cca 1 mld. z tohto 2 mld manka vykrývala SP z rezervného fondu.
Všetko čo roky prichádzalo do RF bolo použité na dôchodky z 1P.
Dôchodok z 1P pre tých, čo sú aj v 2P sa znížil tak, ako keby to tohto fondu neplatili.
SP si pomáha aj z iných fondov (nemocenského a invalidného) to sú ale menšie sumy.
Dnes bude dôchodok z 1P pre účastníkov 2P vypočítaný tak, že ich odvody do RF budú zohľadnené.
Stále nebudú zohľadnené menšie presuny cca 200-300 mil. z ostatných fondov.
Možno si tá teta svoje úspory vybrala ako 1317 sporiteľov.
Doživotný dôchodok poberá len cca 1750 sporiteľov, asi im namal kto poradiť, že urobili takú chybu.
DDS sú v 3. pilieri.
DSS s tým nič nemajú. Dôchodok zodpovedá našetrenej sume a tá zase dobe šetrenia a výške príspevkov.
Zobrať taký dôchodok nemá zmysel. Peniaze treba nechať v DSS.
SP poisťovňa nejde nikoho dotovať a už vôbec nie na nejakú úroveň,
SP len priznala, že kradla peniaze, ktoré patrili aj účastníkom 2P.
Min. dôchodok nemožno poberať ako predčasný, ale až po dovŕšení dôchodkového veku.
Čo sa dá tiež zneužiť, ale menej.
Prosím naštudujte si niektoré veci a potom môžete bojovať za správnu vec.
Len pár poznámok.
1, Bežnú žiarovku je možné kúpiť. Volá sa "priemyselná" a cena je cca 0,70€
2, Je možné kúpiť halogénovú žiarovku (úspora energie cca 30%, životnosť 2000h) cena 1,30€
3, To čo kritizuješ, nie sú žiarovky, ale kompaktné žiarivky. Dnes sú nahrádzané LED.
Cena je 3-4€, ale neoplatí sa veľmi šetriť, lebo lacné majú krátku životnosť. Bežne určite vydržia 10 000 hodín. Takže cena je primeraná. Úspora až 80%, horšie je to s podaním farieb.
4, Kúrenie žiarovkou, je na úrovni kúrenia motorom v aute.
Čo s tým teplom v lete? Budeme ho odvádzať klimatizáciou?
Som nevedel táto debata je len pre Američanov.
Preto je v anglickom jazyku.
V slovenčine máme aj miliardu a ak píšem po slovensky používam slovenské číslovky.
Neviem aký je to trilión, ale slovenský rozhodne nie.
1 000 000 000 000 € je v SR "len" bilión €.
Čo takto naučiť sa číselne vyjadriť 14,65 mld.€. To čo je je na obrázku je výrazne iné číslo.
Konektor je predsa vyriešený USB-C. Aj nabíjačky existujú QC 3, 4, 4+.
Ak chodíš po stromoch pokojne zlez.
My už dávno chodíme po cestách.
Ani za 30 rokov sa auto park nevymení.
Priemerný vek autoparku v EÚ sa podľa krajiny pohybuje od 8 do 16 rokov.
V SR cca 13 rokov. Údaje sa podľa zdroja o niečo líšia.
Priemer 12 rokov znamená, že na cestách je rovnaké množstvo 24 ročných ako práve predaných vozidiel.
Ak by sme teraz hneď predávali 100% EV, tak teoreticky o 24 rokov máme vymenený autopark.
Dnes sa predá menej ako 1% EV, prechod bude postupný a ani o 20 rokov sa nebude predávať 100% EV.
BMW počíta ešte 20 rokov s výrobou aut so spaľovacím motorom.
-V uvedených počtoch nie sú zahrnutý dôchodcovia silových zložiek (armáda, polícia, ...)
Ich dôchodky rieši útvar sociálneho zabezpečenia MV alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia.
- Na výsluhový dôchodok bude potrebné odslúžiť najmenej 25 rokov. Platí pre tých, ktorí pred 1. májom 2013 odslúžili menej ako 6 rokov. (nastúpili do armády, či polície po 1. máji 2007.
-Stav pôrodnosti je veľmi nízky.
Rodí sa do 60 000 detí ročne. Do dôchodku ročne odíde viac ako 70 000 ľudí.
Cca 10 000 zomiera pred dôchodkom.
Za 20 rokov klesne počet ľudí vo veku 20-64 o cca 20*20 tisíc a to je naozaj veľa.
Úbytok práce vo vami uvedenom rozsahu nehrozí. Neviem si predstaviť nahradiť mnohé profesie.
Povaha práce sa bude meniť, ale počty nebudú klesať. Pracujúcich pri páse, alebo stroji je relatívne málo.
Zdravotnú sestru ako robota si do 20 rokov neviem predstaviť.
Nechcem ani trochu obhajovať Smer, ale aké zmeny by ste navrhli do nášho dôchodkového systému?
To všetko funguje.
Firmy vyrábajúce napr. kábelové zväzky odišli najprv na východ a neskôr mimo SR.
Neuniesli stúpajúce mzdy.
Sulíkov "Odvodový bonus" je pre Vás červené súkno.
Iste má kopec nedostatkov, ale to čo mu vytýkate Vy, nie je pravda.
Dôchodkový vek by bol skutočne bezpredmetný.
Zo strany štátu by bolo zabezpečené sociálne minimum a o zbytok by sa postaral každý sám.
Budete môcť pracovať podľa toho ako budete vládať.
Nie ste schopná prekročiť istý obzor.
Odporúčame