Ako som uviedol, tak to nie je pravda. (Možno overiť v rozpočte SP).
Chýbajú 2 mld. €. 1 mld. sa získa práve z rezervného fondu.
Nové krátenie dôchodku z 1. piliera len zohľadňuje odvedené prostriedky aj do rezervného, tak ako keby boli odvedené do dôchodkového fondu. Uvedené prostriedky sa dlhodobo používajú na výplatu dôchodkov z 1P.
Tým sa len čiastočne napravila krivda medzi 1P a 2P.
Čiastočne preto, že ani peniaze z RF nepostačujú na výplatu dôchodkov z 1P,
Získavajú sa aj z prebytku nemocenského aj invalidného poistenia, či inými dotáciami,
Tu už nemožno tak jednoznačne povedať, ako v prípade RF, že všetko čo za 10 rokov prišlo ako platby, sa aj vyplatilo na dôchodky.
Možno to vyzerá zložito a správne by sa mali navýšiť % do dôchodkových fondov a znížiť % do fondov, ktoré sú v prebytku. Na to však nikto nenabral odvahu.


