YHVH či JHVH NIE JE MENO BOHA. on to predsa niekdy nepovedal.. len zapisovateľ touto skratkou označil hlavnú božiu vlastnosť... a to VEČNOSŤ.. a môžete čítať tú stať koľko krát chcete.. boh tam povedal asi toto.. ja som ktorý som.. som boh vašich dedov otcov vás a aj budem.. vašich vnukov.. to je všetko.. JHVH nie je meno boha.. ale označenie jeho základnej vlastnosti.. som jediný a večný.. HOTOVO:... v žiadnom prípade to nie je božie meno.. BOH je boh a je jedno ako ho voláš.. a či preložíte tú skratku jehova alebo jahve.. vždy to označuje božiu večnosť a nie jeho meno..


