Áno, debatujúci "Mason", opravujem sa za nedopatrenie v texte predchádzajúceho príspevku. Myslené bolo - ale napísané nebolo - slovo "tu".(Veď aj platí:"Kôň má štyri nohy, a predsa sa potkne.") Východoslováci si skutočne, nevedno prečo, mýlia slová tu a sem. "Sem sa to stalo", namiesto "tu sa to stalo". Možno je to neopodstatnený "komplex vidiečana". Používanie slova " sem" azda niekomu pripadá kultivovanejšie ako použitie slova tu. Debatovať by sa dalo aj o výlučnom používaní predložky "kvôli" v celoslovenskom rozsahu. Vari už vymizlo z hodín slovenčiny poučenie o podobách jazykového vyjadrenia kauzality? Počujeme len " kvôli záplavám", "kvôli nedostatku financií" a pod. Z reči úplne vymizli kauzálne predložkové spojenia s predložkou "pre": pre nemoc, pre záplavy, pre nedostatok peňazí a pod.
zamata

