najdi mi stratovy rok
hovoril som, ze keby sa to podarilo, ziskat jeden zo styroch postov, bol by to majstrštyk slovenskej diplomacie, ale realne, ako najmensia krajina z V4 a jedna z mensich v EU by sme to mohli ziskat len vtedy, ked by bol potrebny naozaj totalny kompromis, kde by sa ti ostatni navzajom blokovali a bolo by to vychodisko z nudze
neberme to ako prehru ci vyhru, takto to nestoji
sefcovic uz bol v primarkach u socialistov a tam sa vacsina priklanala k Cimrmanovi, tak mu uvolnil priestor
z velkej stvorky mohol maximalne ziskat cenu utechy a stat sa mogherinim, to uz ten vrchny komisar (aj ked nie najvrchnejsi) je zmysluplnejsi
prihlas sa, mozes to urobit za polovicu a za polovicu casu
Zaujemca: Nikto
a ked stat cisti tatry, tak sa ochranari idu pominut :-)
a/ sekeru uz teraz "vykryva" zvyseny vyber dane, ale je jasne, ze mesta maju skryte dlhy z minulosti, cize by potrebovali vela penazi na investicie - ale mesta vedeli fungovat aj za horsich podmienok po krize
b/ je to rovnaka otazka, aku by bolo treba adresovat Sulikovi a spol., ktory navrhuju znizenie dani a odvodov a z pravej strany spektra sa uz davno volalo aj po zvyseni nezdanitelnej casti dane, mimochodom, je pravdepodobne, ze SaS za zvysenie nezdanitelnej casti zahlasuje v parlamente
c/ a ce je jednoznacne - ak sa nezmeni system financovania miest, zaplatia to obcania cez zvysene miestne dane a vypalnicke poplatky a la parkovaci Vallo
Ako hlasovali
Hlasovanie o vzniku samosprávnych krajov naštrbilo vzťahy v koalícii. Popri opozičných stranách HZDS a SNS boli za „osmičku“ vládne strany SDĽ a SOP. Proti boli SMK a KDH.
Najväčšia SDK bola oficiálne za 12 žúp, ale nebola jednotná. Osem krajov verejne presadzovali napríklad politici z Prešova Pavol Vrždák či Jozef Kužma ako ekonomicky výhodnejší model.
Vo finále, pri hlasovaní o zákone ako celku, zahlasoval za tento zákon (až na tri výnimky) celý poslanecký klub SDK. Takto vznikla „osmička“.
Hoci pôvodne to bol menšinový názor a „dvanástku“ podporovala vláda, ale aj Združenie miest a obcí Slovenska či Únia miest a obcí Slovenska. (SME)
a pripomenme si, ako sa rodilo 8 krajov:
Vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy pôvodne uvažoval, že by Slovensko mohlo byť rozdelené na 16 samosprávnych krajov. Následne predložil oficiálny, vládou schválený návrh na 12 žúp. Prívržencom tohto návrhu bol aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
Vtedajšia opozícia navrhovala 8 krajov
Začal sa politický boj. Kritici „dvanástky“ sa obávali najmä vzniku „maďarskej“ Komárňanskej župy. Jej prívrženci, naopak, poukazovali na to, že rešpektuje historické hľadisko.
Zazneli aj odlišné návrhy. Robert Fico, ktorý v tom čase odišiel zo Strany demokratickej ľavice a založil Smer, bol prívržencom modelu 3+1. Teda návratu k deleniu na tri kraje (Západoslovenský, Stredoslovenský, Východoslovenský + Bratislava).
Jednotná nebola ani vládna koalícia, spor sa tiahol niekoľko mesiacov.
Nejednota znamenala, že v roku 2001, pod časovým tlakom, schválil parlament model ôsmich VÚC, presne kopírujúcich dovtedajšie kraje. Toto členenie platí dodnes.
ten plan je mi znamy, nakoniec ho prezentoval pri stretnuti primatorov, ale su mi zname aj predosle nazory pana Rybnicka, ktory urobil veletoc o 360 stupnov a po nom pridal este dalsich 180
ale podla hesla "len zalud nemeni svoje nazory", terazky je za radikalne zmeny, hmm
rybnicek je ten guru radikalneho zosekania krajov? ten pan este pred par rokmi presadzoval ich podstatne zvysenie
uz za socializmu bolo 3+1, europska unia nas takto vnima, stacilo by sa k tomu vratit
v zime sa chodniky udrziavat nebudu, v lete sa nebude kosit, a este zdvojnasobit peniaze z parkovacej politiky a Vallo moze rozsirit zaopatrovaci ustav pre kamaratov nazyvany Metropolitny institut a nechat si zvysit plat
paneboze, ten lunter intenzivne pracuje na tom, aby sa do BB kraja vratil kotleba
ked tymto ludom prekaza zvysenie nezdanitelnej casti dane, preco oni a ich stramy, stranicky a hnutia intenmzivne podporuju znizovanie dani a odvodov? to netusia, ze je to to iste?
šefčovič ma rovnako dobry kredit v EU ako mal predtym
zapr....ene slovenske problemy na europskej urovni nikoho zvlast nezaujimaju
zaludny dolnik vylucil zo seba polovicu republiky...
ach jaj - este raz si dobre precitajte, kde su umiestnene tie spominane dve ine obrie, dajte si to do googlu, aby ste sa pozreli, ako to tam vyzera a pochopite, v com je rozdiel
ak rodicia zalozia nehnutelnost, riskuju, ze o nu mozu prist v pripade nesplacania detmi
to je presne - ona moze situaciu vyriesit za par minut, ovela rychlejsie ako parlament
nuz, ale kde nie je vola, nie je cesta...
Odporúčame