ECB nalieva (la) mesacne do systemu 60 miliard, fakt si niekto mysli, ze grecky dlh je pre eurozonu problemom? je problemom pre Grecko
ECB nalieva (la) mesacne do systemu 60 miliard, fakt si niekto mysli, ze grecky dlh je pre eurozonu problemom? je problemom pre Grecko
mnou vymenovane institucie sluzia v pripade prvych dvoch primarne clenom eurozony a rozsirene aj celej EU a MMF sluzi svojim clenskym statom, medzi krtorymi sme aj my, aj Grecko
a grecky dlh - to je stale dokola...
Slovensku grecky dlh neposobi ziadne problemy a nesposobi ziadne problemy - na prvej pozicke Grecku sme sa nezucastnili, peniaze v hotovosti sa vkladali az do eurovalov, kde su v sucasnosti traja hlavni dlznici - Irsko je bonitny dlznik, Portugalsko rovnako a Grecko svoju istinu takisto splati, ci niekedy aj uroky je ale uuuplne jedno
okrem hotovosti do eurovalov, kde sme podielnikmi a teda sa podielame aj na ziskoch, ktore pozicky nesu, sme dali zaruky - nie za Grecko, ale za euroval - a tieto zaruky su fiktivne peniaze, keby.... rataju sa nam do dlhu, de jure, ale de facto ziadnym dlhom nie su, nic sme nemuseli vyplatit, nemuseli sme si na to ani pozicat, ani davat zo svojho
zivotna uroven je prisne individualna zalezitost, inak zije programator z BA a inak clovek z osady a tu sa tie noznoce bud roztvarat, ale v pripade prohramatora sa skor bud priblizovat zapadu
ked to stiahneme na nejaku strednu triedu, tak ta zapadna ma pocit, ze straca a ludia, ktori osobne poznam zo spominanych dvoch krajin tuto "blbu" naladu maju uz dlhsie - a tzo nie su ludia, co tam zarabaju priemernu mzdu
je to nezmysel - my nemame dostatok kapitalu a ked ich niekto ma, tak su to ti, ktoryh ludia oznacuju ako oligarchovia
odchod z EU by znamenal absolutny nezaujem firiem, ktore sa chcu dostat na trhy EU (ako napriklad Kia, Samsung)
znamenalo by to prepad do biedy
logino, neprofitoval, pretoze kazda z tychto krajin je prilis uzko naviazana na bohate zapadne staty a zatial stoji a pada s ich prosperitou - ak by sa zaviedli ochranarske opatrenia, a tie by sa zaviedli, takl letime dole ako meteor
vytvorili by ssme uniu chudoby a tu sme uz v podobe RVHP mali
nevraviac o tom, ked si napriklad zoberieme nase pasivne saldo v potravinach uz teraz, Poliaci aj Cesi by nas zhltli ako malinu
a/ rovnake riesenie zvolili USA ako najvacsia svetova ekonomika, japonsko, Europa, atd.
b/ tie ekonomiky nie su fiktivne, ale realne, aj produkcia je realna, to tie papieriky su fiktivne :-)
c/ nemecke a francuzske banky uz davno nevlastnia toxicky grecky dlh
paneboze, odkial sa sem zlietaju tito trotli s urovnou sprav Zeme a veku?
okrem kratkodobych statnych pokladnicnych poukazok, ktore grecko potrebuje na prefinancovanie fungovania statu (a ktore nakoniec napokon vie pokryt z danovych prijmov), ho cakaju v juli vysoke platby Europskej centralnej banke, Europskej investicnej banke a v septembri Medzinarodnemu menovemu fondu - ani jednu z tych troch institucii nevlastnia francuzske a nemecke banky
a/ tlacenie penazi a nulove uroky sa ziadnym zakladom ekonomickej vedy neprecia, ale to na treba mat nejake znalosti z makroekonomie
b/ konkurencieschopnost nie je len otazka kurzu meny - eurozona pracovala dlhsi cas napriklad s kurzom 1,5 USD (teraz 1,1) a ziadne dramy sa nekonali
c/ financne problemy Grecka a velkost jeho dlhu v porovnani so silou eurozony su v podstate mizive a keby im aj hned zmazali vsetky dlhy, nic by sa nestalo a mimochodom - staty eurozony toho prilis vela nezaplatili, Slovensko uz toboz nie - prvu pozicku Grecku nedalo, platila sa len hotovost do eurovalu a vacsina "penazi" je v podobe zaruk, ktore pravdepodobne nikdy nebudu uplatnene
ehm, v com sa nam vzdaluje ich zivotna uroven
moje skusenosti hovoria nieco ine, a samotni bezni Nemci a Francuzi sa stazuju, ze chudobneju
hura, takze bud superPAT alebo superMAT (teda superzlepenec)
normalne ze bude sranda :-D
z ekonomiky Francuzska a Nemecka tazime aj my, takze nech sa im dari
tu nejde ani tak o to, ake ma VW rezervy, zrejme ma
ide o to, ze vzhladom na riziko podobnej situacie v buducnosti bude mat nabuduce pripravene nahradne riesenia, ktore sa nam nemusi pacit
menuj mi konkretnu hovadinu - ja nemozem za tvoje ubohe ekonomicke znalosti
chcu dalsie generacie jazdit po novych cestach? ak ano, tak nevidim dovod, aby ich nesplacali
aj tak to budu mat lacnejsie, ako keby ich stavali potom
nasi ludia z celej tej zlozitej problematiky ako je vyroba auta nerobia nic ine nez montaz, co je minimalna cast z uspechu automobilky a je nahraditelna inymi ludmi, statmi (a coskoro aj robotmi)
bohuzial, ale taketo rozdelenie benefitov je logicke
ak zvladneme cele auto na urovni VW, tak mozu dat vsetci vypoved a zacat robit slovenske zihadlo - a potom budeme tiez brat vacsinu benefitov z tejto cinnosti
su dve moznosti, alebo si 1. z nas robis srandu a dobre sa bavis, ze reagujeme na tvoje, povedzme, utopicke nazory
alebo si o tom 2. naozaj presvedceny, ale bohuzial, presadzujes system, ktory sa neosvedcil a skrachoval, co mame silne empiricky overene
tak co, si jennicka alebo dvojka?
kedze pravo na strajk maju, tak ho realizuju, ja to nespochybnujem, uz skor som pisal, ze vysledok bude zaujimavy, ale - podobne ako to bolo u ucitelov - aj v pripade strajkov je potrebne mat nejaku realisticku hranicu, uroven, na ktoru sa mozu dostat - ucitelia ju nemali a preto nemohli uspiet
na konci strajku musi byt vychodisko, dohoda a ked zatlacis jednu stranu do kuta, tak nabuduce sa na to pripravi
ale plusy a minusy sa scitaju az na konci, potom uvidime, kto vyhral a "vyhral", z dlhodobeho hladiska je na tom lepsie Volkswagen - robotizacia im umozni nechat podniky aj v krajinach s drahsou pracovnou silou
pre Slovensko by bolo vyhodne, keby tieto automatizovane fabriky zostali tu, pretoze sa na ne naviaze pracovna sila s vyssou pridanou hodnotou aka s vyssimi platmi
Odporúčame