O svoje úspory sa možno dokáže postarať, aj keď určite nie každý.
V prípade 2. piliera sa však nejedná o vlastné peniaze, ale o peniaze ukradnuté z 1. piliera. "Sporitelia" si asi neuvedomujú, že dnes musia prispieť na celú sumu, vloženú do DSS tým, že z ich daní, alebo skôr z úverov sa musí doplniť suma, potrebná na dnešné dôchodky. Teda tratia na to, že sa štát vďaka 2. pilieru zadlžuje viac, ako by bolo nevyhnutné bez neho. Ďalej tratia tým, že DSS si svoje % za správu strhne aj v prípade neúspešného spravovania vložených peňazí. Takže v reáli má občan na účte v DSS nominálne menej, ako tam vložil, plus si k tomu môže pripočítať ďalšiu stratu reálnej hodnoty, spôsobenú infláciou.

