Aké odmeny máš na mysli. Existujú 3 druhy poplatkov.
Najväčším nezmyslom je poplatok za zhodnotenie v indexovom fonde.
Ostatné ako tak obstoja i keď by mohli byť aspoň o 30-40% nižšie.
Aké odmeny máš na mysli. Existujú 3 druhy poplatkov.
Najväčším nezmyslom je poplatok za zhodnotenie v indexovom fonde.
Ostatné ako tak obstoja i keď by mohli byť aspoň o 30-40% nižšie.
Prepáč, ale poslednému odstavcu nemôžem uveriť.
1, Odhad je jedna vec a realita iná. Situácia na ceste sa mení každú minútu.
2, Odkiaľ tá navigácia vie, že k stojanu sa neblížime traja, všetkým trom ukazuje voľný stojan
3, Ja zatiaľ jazdím aj dlhšie trasy a tieto problémy sa mi nechce riešiť,
možno o 5-10 rokov bude situácia iná.
V podstate by sa dalo zariadiť aby bol 1. dôchodok nižší a rast rýchlejší.
Porovnanie by vyzeralo asi takto:
Rovnaká valorizácia, rovnaký rast ADH - NOVÁ VERZIA
1, dôchodca nastupuje na dôchodok 2010 POMB = 1, ADH=10€, 40 rokov = dôchodok 400€
Každý rok valorizuje o 10 € v roku 2020 má dôchodok 500€
2, dôchodca nastupuje na dôchodok 2020 POMB = 1 ADH=12,50€ 40 rokov =dôchodok 500€
Majú rovnaké dôchodky, tak ako požadujete.
Pomalšia valorizácia, rýchlejší rast ADH - súčasná VERZIA
Dôchodca nastupuje na dôchodok 2010 POMB = 1, ADH=11,25€ 40 rokov = dôchodok 450€
Každý rok valorizuje o 5 € v roku 2020 má dôchodok 500€
Teraz porovnanie:
................ DNES....NOVÝ
1. rok 450 400
2. rok 455 410
3. rok 460 420
4. rok 465 430
5. rok 470 440
6. rok 475 450
7. rok 480 460
8. rok 485 470
9. rok 490 480
10. rok 495 490
11. rok 500 500
SPOLU 5225 4950
Bude to takto lepšie?
Tak tomuto sa rozumieť nedá.
O POMB sme sa doteraz nebavili, bavili sme sa o raste ADH (aktuálna dôchodková hodnota)
OMB je pomer osobného a všeobecného (priemerného) vymeriavacieho základu (VVZ).
VVZ sa každý rok mení, je 100% (nie 50%) viazaný na priemernú mzdu
POMB je priemer OMB a ten je jasný, až keď sú známe všetky OMB.
Tak ti to vysvetlím jednoduchšie.
Každý dôchodca do nároku na dôchodok zvyšuje svoju ADH rovnako. (rastom platov)
Rovnako sa zvyšuje dôchodok všetkých dôchodcov po odchode na dôchodok. (dôch. infláciou)
Všetci majú na začiatku relatívne viac a na konci relatívne menej.
Čo je na tom nespravodlivé?
Môžeš byť pokojný, na štátny dôchodok sa veľmi nespolieham.
Ak by som mal 44 rokov určite by som nešiel do dôchodku o 20 rokov.
Pokiaľ viem tak SP berie len €, ale skúsim im ponúknuť jablká.
pred tým brala Sk ale tie so prepočítal.
V čom sú podľa teba tie rozdiely?
Skús dať číslo, koľko TWh elektrickej energie sme nakúpili?
Nemyslím, že by na tom iné modely boli výrazne inak.
Výroba 1 tony hliníka vyprodukuje 11 ton CO2.
Výroba 1 tony ocele vyprodukuje "len" 1,9 tony CO2.
Otázka je, čo možno zlacniť na EV.
Dnes je pomerne vysoká požiadavka na kapacitu batérie.
Možno ten tlak nebude taký veľký, keď bude dostatok nabíjačiek.
Dnes by som si auto s batériou 50kWh nekúpil, menšiu si už vôbec neviem predstaviť.
To je dojazd 200-300km a ja ak mám dojazd 100km, tak určite tankujem.
Vývoj ide akosi opačným smerom, autá sú stále zložitejšie a ťažšie.
Tak som hľadal ďalej a zistil, že ten benzín a nafta sa niekde strácajú.
Ak by bola spotreba 2,2 a 5 mil m3, museli by byť vybrané spotrebné dane vo výške cca 3 mld.€.
Skutočnosť je však výrazne iná - ani nie polovica t.j. 1,27 mld. €
Tak som hľadal ďalej a zistil, že domáca spotreba je oveľa nižšia.
https://lnk.sk/jpwg pozri tabuľku.
Tu sa aj píše, že "Približne tri štvrtiny svojej produkcie Slovnaft exportuje do zahraničia."
Celá SR spotreba je len Benzín 574 000 ton a NM 2 028 000 ton.
Spotrebu osobnej dopravy preto odhadujem na 580+580 000 ton (BA+NM)
Takže nie 8 mld. litrov, ale len 1,5 mld litrov spotrebuje osobná doprava.
Tomu zodpovedá 4,6 TWh elektrickej energie. Jeden 500MW blok dá ročne 3,5TWh
Momentálne sme takmer sebestačný a spustením EMO3 budeme mať elektrinu pre
2 000 000 EV, to za 20 rokov v SR nebude.
Nabudúce si ušetri invektívy. Každý sa môže mýliť, ale je dôležité aby to priznal.
Teraz už chápem tvoje výpočtové chyby.
Na úvod by som pripomenul, že MW je jednotka výkonu nie energie.
Potom by som pripomenul, že to tvoje palivo sa spaľuje v motore zo značnými stratami.
Značnú časť palív spotrebováva nákladná doprava.
Slovnaft dodáva na trh
1,1 mil. ton benzínu = 1,5 mil. m3 s dovozom 2,2 mil m3
2,8 mil. ton nafty = 3,3 mil. m3 = 5 mil. m3
V osobnej doprave odhadujem spotrebu NM:BA = 50:50
Potom je 2,8 mil. m3 nafty je spotreba nákladnej dopravy.
Ostáva 4,4 mld. litrov paliva spotrebovaného v osobnej doprave.
Pri spotrebe 6,5l /100km to zodpovedá 67 mld. km.
Pri 2,8 mil. osobných aut, mi vychádza priemerný ročný nájazd 24 000km.
Z viacerých iných zdrojov viem, že táto hodnota je podstatne nižšia, len cca 13-15 000km.
0,02% bude vlastniť automobil?
EÚ s UK mala 500 000 000 obyvateľov.
0,02% z toho je 100 000 aut v EÚ, dnes ich je EÚ 300 000 000, v SR 2,5 mil.
Možno ti viac povie údaj za SR. 0,02% by bolo 1080 automobilov.
Už dnes je viac EV v SR.
Takéto čísla spochybnia všetky tvoje príspevky.
No napísal si toho veľa, ale mnohé z tvojich tvrdení sú ďaleko od pravdy.
Spôsob ako si prišiel na 8 jadrových blokov je úplne mimo realitu.
Pre 1M osobných aut bude stačiť 1 blok JE=cca 3,5 TWh
1M EV tu určite o 10 rokov nebude.
To, že EMO stavia tak dlho bolo spôsobené konkrétnymi faktormi.
1, zastavenie výstavby na 17 rokov
2, predaj SE firme bez skúseností s JE
3, nepotrebnosť výkonu
....
POMB je relatívna hodnota.
Skúste porovnať tých istých dôchodcov, koľko odviedli.
Údaje sú len za roky 1984-2020.
Tak som vymyslel 2 pracujúcich. Každý pracoval 30 rokov.
1. začal v roku 1984 a skončil 2013
2. začal v roku 1991 a skončil 2020
Obaja mali celý čas priemernú mzdu POMB= 1
1. za 30 pracovných rokov odviedol 25 097€,
2. za svojich 30 rokov odviedol 38 295 € (cca +50%)
Ich vypočítané dôchodky za 30 rokov práce by vyzerali nasledovne
1. 30 rokov x (POMB=1) x (ADH2013= 10,0098€) = 300€
2. 30 rokov x (POMB=1) x (ADH2020= 13,6361€) = 409€ (+36%)
2, Všetky údaje uvedené v bode 1, platia pri najazdení 200 000km. Auto mojej manželky najazdí ale podstatne menej km. V prípade celosvetového energetického mixu, ak najazdí menej ako 110 000 km tak ICE zaťaží menej vypusteného CO2.
Pokiaľ viem tak parnú turbínu majú uhoľné, paroplynové aj jadrové elektrárne.
Z parnej turbíny pochádza 70% elektrickej energie.
Myslím, že by sme podstatne viac energie mali venovať zdrojom energie ako aj ostatným výrobným procesom.
Ak sa ti nepáči, že @k8000 preháňa, tak to nerob ani ty.
Celosvetová produkcia CO2 je 35 mld. ton. z toho autá 3 mld. ton.
Celosvetovo je teda produkcia len 8,6%.
V Európe máme veľa aút a menej špinavého priemyslu, tak je podiel vyšší.
Európa ale od roku 1990 znížila emisie z cca 8 mld. ton na 5 mld ton. (-37,5%)
Svetové zníženie je podstatne nižšie. 1990-2018 narástli svetové emisie z 23 na 36 mld. ton. (+56%)
Ak zohľadním svet bez Európy
Tak v období 1990-2018 z 15 mld. ton na 31 mld. ton. +106%.
Štúdia spoločnosti Volvo ukázala:
1, Celoživotná produkcia CO2 pri súčasnom elektrickom mixe EÚ je v prípade BEV oproti ICE na úrovni 2/3.
Pri celosvetovom elektrickom mixe je produkcia CO2 v prípade BEV na úrovni 85% ICE auta.
Keď dosiahneme všetku energiu na nabíjanie EV z vetra dostaneme sa pod 50% CO2.
Rozumiem tomu správne, že považuješ HEV a PHEV za zbytočnú prestupnú stanicu?
Ja som myslel, že ty máš máš už len BEV a tie sa neštartujú.
Prierez 50 mm2 je fajn, ale je to zbytočne veľa.
Mám podobné káble, ale len preto, že mi zostal taký kábel.
Najhrubšie predávané káble som videl 35mm2 a to bolo 66% Al, 34% Cu,
Reálne káble s priemerom 10 mm2 sú dostatočné.
Pripájať káble oboma svorkami na batériu nemusí byť vždy možné.
Pri štartovaní nenapájame hlavne batériu, ale štartér.
1, Ako zisťuješ pohľadom obsah medi v kábli?
2, Vypnúť motor darcovského auta? Aký nárazový odber v A očakávaš?
Je to staré značenie v D (do 1974) Teraz už používajú tak ako u nás.
Vieš vysvetliť "mnohí si tam ukladali mesačne takmer toľko, koľko teraz dostávajú dôchodok"?
Alebo len miešaš rôzne poistenie ako naši politici?
Odporúčame