Máš oprávnenie nakladať s elektroodpadom?
Máš oprávnenie nakladať s elektroodpadom?
1, Naozaj dokáže Leaf dodávať elektrinu do siete? Máš na to nejaký odkaz?
2, Prezraď mi typ batérie v tvojom EV. 4600 cyklov sa mi zdá dosť.
3, 25 rokov = 4600 cyklov => 184 cyklov za rok => 184 x 300 = 55 200 km ročne
asi je to tak, že nabíjaš každý druhý deň, bez ohľadu na stav vybitia batérie.
Dáva niekto záruku 4600 cyklov na batériu?
Použiť auto na vykrývanie špičiek, by znamenalo 2 cykly denne navyše.
720 cyklov ročne.
4. Z čoho sa tie pelety vyrábajú?
To je všetko v poriadku. Nemusíte sa hneď ...
Ja trocha poznám CH.
Ceny sú tam vysoké a nebyť národnej hrdosti tak by všetci nakupovali v Nemecku.
Mať FVE je iste celkom zaujímavé, aj keď ja som presvedčený, že to nie je pre všetkých.
Aspoň pri súčasných podmienkach je návratnosť diskutabilná.
Niektoré veci tiež robím z presvedčenia, nie pre peniaze.
1, Koľko stojí mäso v CH? https://lnk.sk/juy8
4, Nikto ti nebráni mať na svojej streche čokoľvek.
Veľa ľudí svoju strechu zdieľa s ostatnými podlažiami.
Strecha musí mať správnu orientáciu a musí tam byť dostatok slnečného svitu.
Vtedy možno dosiahnuť nejakú návratnosť.
Spoločné riadenie malých zdrojov? To bude stáť hodne peňazí.
Nevravím, že je to nemožne, ale zatiaľ nemáme ani tie zdroje.
Aktivujú sa počas špičky? Aké malé zdroje máš na mysli.
FVE - nemožno aktivovať počas špičky
Dodáva v lete násobne viac a potreba je o 25% nižšia.
Denná potreba je keď nesvieti slnko, opäť mimo schopnosti aktivovať FVE.
Kogenerácia - musí niečo generovať spolu. Tu sedí aspoň ročné obdobie.
Kúri sa v zime, ale výroba elektrickej energie je mizivá vzhľadom k zložitosti
a cene kogeneračnej jednotky. Ak pridáme ešte riadenie, tak to bude drahé.
V konečnom dôsledku to bude ozelenená plynová turbína.
Jeden EV dodá 7,5 kWh. To je naozaj výhra.
1 mil. EV teda môže dodať 7,5 GWh
Len kde tých 1 mil. EV pripojiť do siete.
Bude treba doplniť DC/AC striedače. Ktoré autá to už majú?
Tebe by nevadilo opotrebenie batérie?
Samozrejme nie je to trend. Je to reakcia na nedostatok elektriny.
Datteln 1-3 sú odstavené. Datteln 4 je nový blok, výstavba 2007-2020.
Je efektívnejší ako staré uhoľné bloky, produkuje menšie emisie na kWh vyrobenej elektriny.
Na druhej strane sa počíta s vyšším využitím elektrárne - viac hodín to pobeží.
https://de.wikipedia.org/wiki/Kraftwerk_Datt…
výrobu elektriny v Nemecku nájdeš
Na pretlačenie v ankete to stačiť bude.
Otázka je, či to bude stačiť u zákazníkov.
Zatiaľ si myslím, že 80% zákazníkov nemá dobré podmienky na prevádzkovanie EV.
Na haldu sme produkovali to čo nikto nechcel. To čo ľudia chceli nebolo.
Tak ty musíš chodiť 20 km do Lidla?
Obce odjakživa zásobovali reťazce Jednoty a Zdroja.
Zobral som východ, lebo tam to bude najhoršie.
V okrese Michalovce je 78 obcí, Jednota tu má 56 predajní.
V obciach môžu mať aj iné Potraviny. Do obchodu sa chodí max. do susednej obce.
Jasné.
V októbri 2021 zomrelo na choroby obehovej sústavy 2 300 osôb
Za rok 2020 to bolo 27190 osôb, mesačný priemer je 2266.
Je zjavné, že očkovanie spôsobuje výrazný nárast úmrtí na choroby obehovej sústavy.
Asi si myslel virtuálnu batériu?
Virtuálna batéria je taký malý podvod.
Využiješ 100% "svojej" energie a zaplatíš len
distribučné poplatky a malý poplatok za službu.
1. živočíšnu výrobu si pokojne zriaď, som zvedavý na tvoj úspech.
2, Mňa môj otec, poľnohospodár, naučil, že z pôdy nemôžeš len brať.
Pálenie slamy považoval za hriech. Všetko vždy zapravil naspäť do pôdy.
3, Súhlasím, že jedno univerzálne riešenie neexistuje.
4, Tá FVE bude kde? Namiesto pasienku? V akej rozlohe?
Aké CO2 generuje tvoja FVE? Prosím zohľadniť celý životný cyklus.
Kedy nabíjaš svoj EV? Moje auto cez deň doma nestojí, možno tvoje áno.
Alebo si k tej FVE prikúpil slušnú baterku?
Koľko najazdí tvoje BEV ročne, aby som si vedel predstaviť tú 1/2 energie.
Kedy nahradíš mikro zdrojmi tú výrobu v tepelných elektrárňach?
Cena mikrogogeneračnej jednotky je 12-20 000€. Pokojne si to bez dotácie kúp.
Elektrický výkon smiešnych 1000W.
Daj odkaz na podľa teba rozumnú kogeneračnú jednotku do domu.
Ako nabíjaš v zime? Necháš postaviť tepelnú elektráreň a na leto jej zakážeš produkovať?
Vtedy máš predsa elektrinu zo slnka. V zime ti je dobrá aj tá z tepelnej elektrárne.
Elektromobily pomáhajú stabilizovať sieť?
To dostanete SMS a vtedy nabíjate, potom dostanete SMS a necháte svoju batériu vybiť?
Alebo nabíjate kedy potrebujete a o stabilizácii nemôže byť ani reči.
Fúzia sa skúma už skoro 100 rokov. Praktické použitie je v nedohľadne.
Aspoň ja to do 30 rokov nevidím.
Ako ste vypočítali do kedy vydržia zásoby plynu?
Koľko plynu máme podľa Vás v SR?
Viete aký je rozdiel medzi jadrovou a plynovou elektrárňou?
Urážky si nechajte pre seba
Lenže na výrobu tých 15-20 kWh treba 40 -80 kWh tepelnej energie.
Jadrový reaktor
Tepelný výkon reaktora 1 471 MWt
Menovitý výkon reaktora 505 MWe
Vlastná spotreba 35 MW
účinnosť 470/1471 = 32%
Ešte odpočítajte straty pri rozvode a nabíjaní.
Uhoľná elektráreň
Inštalovaný tepelný: 1 358 MWt
Inštalovaný elektrický: 266 MWe
účinnosť <20%
Liečivá fungujú zväčša na skupinu chorôb,.
Nepísal som o dotáciách. Písal som o cene, ak by zmizlo 70% zdrojov.
Porovnávať to s minulosťou asi nemá zmysel.
Spotreba elektriny od roku 1980 do 2020 narástla približne na 3 násobok.
Z 7300 TWh na 23 400 TWh. Nemyslím, že by sa tento rast mal zastaviť.
Kde bude rásť tá biomasa. Čo tam rastie dnes?
Nemám pocit, že existujú veľké plochy na hospodárske kde možno zasadiť stromy.
Rozloha Slovenska je 4 903 397 ha z ktorej pripadá na:
les 2 006 939 ha
poľnohospodársku pôdu 1 930 570 ha
ostatné pozemky 872 563 ha
vodné plochy 93 325 ha
V SR vyrúbeme cca 9 mil m3 = 9 mil stromov. Z toho 4 mil. m3 spálime.
Aký podiel výroby elektrickej energie by sme mohli dosiahnuť z biomasy.
Dnes OZE produkujú cca 6,7 TWh, ale z toho vodné 4,3 TWh.
Všetky ostatné OZE 2,4 TWh t.j 8% spotreby. (v tom je vietor, FVE, biomasa)
Výroba elektriny z uhlia v Nemecku
2020 82,13 TWh hnedé + 35,46 TWh čierne spolu 117,59TWh
2021 87,82 TWh hnedé + 40,54 TWh čierne spolu 128,36TWh
Už dnes sa vyrobilo z uhlia o 10 TWh elektriny viac ako vlani
A pripočítame december pribudne cca 12 TWh, celková výroba z uhlia bude vyššia o 22TWh (+18%)
31.05.2020 bola daná do prevádzky uhoľná elektráreň Datteln 4 s výkonom 1052 MW.
Rozdiel je zásadný. Za socializmu si riešil či to Žiguli/Lada bude 1200 alebo 1600.
O farbe a výbave sa nemalo význam baviť. Bol si rád že si niečo dostal.
Dnes je takýchto aut dostatok.
Škoda má k dispozícii 270 vozidiel ihneď k odberu VW 90.
Dlho trvá požiadavka na vozidlo z výroby.
Cenu elektriny len z vodných, veterných, solárnych a elektrární na biomasu?
To by dopadlo katastrofálne, celosvetový výpadok elektriny by tvoril 70% (60% fosil, 10% jadro)
S logiou je to rovnako, tak to do ... naši právnici.
Odporúčame