ACEA: 30 miliónov elektrických áut už v roku 2030? Fikcia!
Neviem koľko je "mnohých", ale ak to robia ako hobby beriem, ale úsporu by som tam nehľadal
Virtuálna batéria -poskytuje sa len zákazníkom, ktorý nakúpili panely od ZSE.
Mesačný poplatok 2€
Šetríte cca 0,05€ za 1kWh, poplatok distribúcii sa platí.
Ak tam pošlete 2/0,05 = 40 kWh, tak ste na nule.
Nadbytočnú energiu predávajú? V SR?
V UK sa to dá.
ZSE predáva FVE s dotáciou 4kWp za 6 000€
Predpokladá optimistickú úsporu 566€
Návratnosť za 11 rokov pri optimistickom odhade.
Skutočnosť bude trocha pochmúrnejšia:
Maximálna výroba 4 000 kWh
Z toho 60% 2400 kWh do virt. batérie
Úspora priama 1600 x 0,15 = 240€
Úspora cez virt. batériu 2400 x 0,05= 120€ (mínus 24€ z poplatky)
Reálna úspora 340€/mesačne
6000€/340 = 17,6 roka
Ak mám 6000€, ktoré investujem na 17 rokov tak očakávam aspoň +40%