Carwow: Na elektromobily sa čaká aj rok. Ako je to možné?
Škoda, že si neodpovedal na otázky. Proti rýchlemu nasadeniu EV som aj ja.
V Európe je cca 300 mil. aut, ročne sa ich obmení 15 mil., za 10 rokov 150 mil.
Ak z nich bude 20% EV, nebude to žiadna katastrofa.
Oveľa horšie boli vyhlásenia:
"Zákaz predaja spaľovacích motorov od roku 2030 je v Anglicku reálny."
Infraštruktúra sa bude musieť vybudovať, ale týmto tempom (10% vozidiel EV do 10 rokov)
sa to dá zvládnuť. Ja vidím skôr problém v cene EV.
Energia na výrobu? Je síce o niečo vyššia ako pri ICE ale žiadna katastrofa. (30%)
O čo sa bude ťažiť viac lítia o to menej sa bude ťažiť ropa.
Likvidácia je zatiaľ problém, ale aktuálne to bude o za 5-10 rokov.
V zásade platí, že likvidácia veľkých batérií je zaujímavejšia ako malých batérií.
V SR by malo byť cca 200 000 EV.
Ročná spotreba cca 1,2TWh (pri prehnaných 30 000km/ročne)
Zvýšenie spotreby elektriny cca o 4%.