Dôchodková hodnota na rok 2021 je 14,2107 eura
Reagoval som na "legálne ožobračovať dôchodcov".
Zvýšenie ADH neznižuje dôchodcom dôchodky, takže o ožobračovaní nemôže byť reč.
Inflácia nerastie rapídne, napriek tomu sa to mnohým zdá.
Za 16 rokov (2005-2020) bola inflácia 36% (2% p.a.)
Priemerný dôchodok narástol o 100%.
Aj dôchodky priznané v roku 2005 boli valorizované o infláciu.
Je pravda, že dôchodca, ktorý ide do dôchodku dnes má lepší dôchodok ako ten čo šiel pred 10 rokmi. Rovnako ako ten čo odišiel pred 10 rokmi, má lepší, ako ten pred 20 rokmi.
Nie som si istý, či ten čo odíde o 10 rokov bude mať vyšší ako ten dnešný.
Mohli by sme navrhnúť valorizáciu všetkým podľa rastu miezd.
To nevychádza, lebo počet dôchodcov sa za 16 rokov zvýšil o 20%.
Je tu taká "spravodlivosť?" v čerpaní, že kto čerpá krátko, čerpá lepší dôchodok
Mohli by sme použiť nižší rast ADH a vyššiu valorizáciu.
Novopriznaný dôchodok by bol nižší a rástol by rýchlejšie.
Rast ADH by nebol 5% ale len 3% a valorizácia by nebola 2 ale 3%.