V roku 2019 sa 63 ročný muž priemerne dožije 16,99 roku
Veľa overiť neviem, ale poslanec NR SR určite nemá príjem 8 000€.
To potom spochybňuje aj ostatné Vaše tvrdenia.
Nespravodlivé preto že nezohľadňuje 1 mld z iných fondov do ktorých účastník 2P prispieva avšak pri krátení mu to nie je zohľadnené. Výsledok je taký že účastník len 1P je ZVÝHODNENÝ oproti účastníkovi 2P.
Nezdá sa mi 100€ málo ani veľa. Písala si 150, na čo som reagoval, že si to prehnala.
Porovnal som infláciu (nie dôchodcovskú) za obdobie 2014 - 2021
378,50 € v roku 2014 zodpovedá suma 418€ v roku 2021.
Dôchodca dostáva 479,89 je dôchodok reálne rastie.
Pokúsil som sa modelovať príspevky spomínaných 2 dôchodcov.
Pre 40 rokov nie sú údaje, ale nahradil som ich vzorkou 1984 - 2020
Pri 1. som počítal odvody 1984 - 2014 (30 rokov)
Pri 2. som počítal odvody 1990 - 2020 (30 rokov)
2, dôchodca odviedol o 43% viac. Rozdiel v dôchodku je 20%.
Zaujímavé by bolo ešte spočítať výplatnú fázu. Napr. porovnať 1., 10., 20. rok dôchodku oboch dôchodcov zo zohľadnením cenovej hladiny.
Treba poznať súvislosti. To čo píšeš je HOAX, nič také sa nedeje.
Základ to má v inom zákone, konkrétne 466/2019.
Najprv treba poznať financovanie starobných dôchodkov.
18% odvodov ma starobné sporenie nestačí. Dôchodky by sa museli znížiť na 2/3.
V roku 2019 sa vybralo 4,141 mld. €, vyplatilo sa 6,412 mld. €
Chýba 2,271 mld €. Odkiaľ ich zobrať? Najjednoduchšie z iných fondov SP.
Najviac peňazí je v rezervnom fonde (RF) celkovo 1,253 mld. €. Tvorí sa ako 4,75% z odvodov.
Ani to nestačí 2,271 - 1,253 = 1,018 mld €.
Tieto sú presunuté z iných fondov napr. nemocenského poistenie.
Návrh poslancov SÁRKÖZY, BASTRNÁKA, BUGÁRA a VÖRÖSA z Mostu zabezpečil aby účastníkom 2P nebol krátený o 5/18, aby bol započítaný aj ich príspevok do RF, ktorý v plnej miere financuje starobné dôchodky. Krátenie je teda 5/(18+4,75), Aj toto krátenie môžem považovať za nespravodlivé.
Urobila si pekný výpočet (minuli si písala o 150€) vyšlo 100€.
O AKOM DOPLACANÍ ÚČASTNÍKOM 2.PILIERA TO PÍŠEŠ?
NIČ SA NIKOMU NEDOPLÁCA.
Rešpekt si treba zaslúžiť. V prípade premiéra nie je začo.
Naozaj by urobil lepšie ak by to prenechal niekomu inému.
Inak sa veľmi obávam, že sa nám čoskoro vráti Smer a Hlas.
Na jednej strane požadujete diplomaciu, na druhej strane premiér jedná ako slon v porceláne,
bez štipky demokracie.
Podľa mňa bola prezidentka až príliš diplomatická.
Skúste si pozrieť preferencie a zistíte veľké vytriezvenie.
Vadí mi nastavenie min. dôchodku. Je nastavený vysoko, najmä jeho časť za 30 rokov vo výške 334€.
Zodpovedá to práci za mzdu na úrovni 70% priemeru, aktuálne 800€.
Všetci s platom od 25% do 70% priemeru majú rovnaký dôchodok.
Rozdiel medzi 30 a 45 odpracovanými rokmi (+50% času) je len 107€ (+ 31% €).
Asi najvýraznejšou chybou bolo nepožadovať ani odvody z 25% priemernej mzdy na započítanie odpracovaného roka. Aj 25% je relatívne málo.
Rozdiely v mzdách sú v SR relatívne malé.
Ak sa porovnajú príjmy 10% osôb s najnižšími príjmami s 10% osôb s najvyššími príjmami dostaneme pomer 1:6,7.
Môže sa to zdať veľa, ale väčšina krajín na svete má podstatne väčšie rozdiely.
Napr. GER 6,9; HR 7,3; PL 8,8; FR 9,3; NL 9,2; IRL 9,4; ESP 10,3; I 11,6; AUS 12.5; RUS 12,7;
UK 13,8; USA 18,5; China 21,6; Panama 49,9
Je pravda, že sú aj krajiny s nižším indexom CZ 5,2; H 5,5; SWE 6,2
HOAX sa šíri oveľa rýchlejšie ako pravda.
Tu máte niekoľko rokov starý článok od Mihála, kde to vyvracia. https://lnk.sk/ykw5
V roku 1989 sa 60 ročný muž dožil na dôchodku 15,06 roku,
v roku 2019 sa 62 ročný muž dožije na dôchodku 17,65 roku. + 2,6 roka
V roku 1989 sa 55 ročná žena dožila na dôchodku 23,66 roku,
v roku 2019 sa 63 ročná žena dožije na dôchodku 20,93 roku. -2,7 roka
Dôchodcovia poberajú dôchodok približne rovnakú dobu ako za socializmu.
Neviem aký si ročník, ale daj pozor, aby si neprerobil.
Pre 15 odpracovaných rokov neexistuje žiadna minimálna hranica.
Na minimálny dôchodok treba odpracovať aspoň 30 rokov,
Nič sa neprepočítava nejakým kurzom.
Porovnáva sa Váš ročný príjem voči priemernému príjmu v SR v danom roku. V roku 1988 bol napr. priemerný ročný príjem 36 240 Sk. Váš príjem za rok 1988 napr. 40 000 Sk sa vydelí priemerom 36 240 a vyjde osobný mzdový bod (OMB) cca 1,10, Tak sa to urobí za všetky odpracované roky a nakoniec sa vypočíta priemer vypočítaných OMB . Ten je rozhodujúci pri výpočte dôchodku.
Len tá cena za použitie tej diaľnice. Cca 6€/100km by sa nám asi veľmi nepáčila.
Chcete povedať, že je možné strhnúť peniaze pomocou blokovanej karty?
Zo sa mi nezdá?
Limit pre platby keď je karta prítomná a keď je neprítomná mám výrazne iný.
Takže platba na termináli a na internete sa riadia iným limitom.
1, Z čoho by sme to zaplatili? Tvorba zdrojov je síce priamo úmerná príjmom, z ktorých sa poistné do fondov platí. Len ju treba vydeliť počtom dôchodcov, ich počet za 10 rokov narástol o 15%. To sme výrazne predlžovali dôchodkový vek. Počet platiteľov tiež bude klesať.
2, Správne si to pomenovala, ich životná úroveň zásadne neklesá len sa "otvárajú nožnice v životnej úrovni s ostatnou spoločnosťou".
Musíme vyriešiť jednoduchú otázku, Rastú náklady o infláciu alebo ako rast miezd?
Podľa mňa je parametrom rastu nákladov inflácia, pre dôchodcov ju lepšie vyjadruje dôchodcovská inflácia.
Celkom by ma zaujímalo ako by reagovali dôchodcovia ak by bola inflácia vyššia ako rast miezd.
Čo ak príde rok ako boli 1991, 1993,1999, 2003?
Priemerná mzda mení svoju hodnotu. Máme sa stále lepšie.
Ja nepopieram jav na ktorý poukazujete. Aké by ale bolo riešenie?
Nižší rast ADH a vyššia valorizácia?
Lebo Vaša priemerná mzda a jeho priemerná mzda boli rozdielne.
Tých 150€ ste silne prehnali.
Odporúčame