Prečo na výrobe prerába Tesla?
Ak batérie nie sú drahé, prečo sa robia EV s malým dojazdom?
Renault Twingo Electric 23 kWh, Fiat 500e 24 kWh, Renault Kangoo Maxi ZE 33kWh
Prečo na výrobe prerába Tesla?
Ak batérie nie sú drahé, prečo sa robia EV s malým dojazdom?
Renault Twingo Electric 23 kWh, Fiat 500e 24 kWh, Renault Kangoo Maxi ZE 33kWh
To si viem predstaviť. Je to tá v garáži?
Dve nové sú pri Mc Donalde a vonku na parkovisku je ešte AC 22kW.
Neviem koľko je prívod a koľko max. nabíjací prúd, ale rozdiel nemôže byť veľký.
Napr. VW ID.3 dobije 10-80% svoju 45 kWh batériu za 44 min.
Dobitá energia je cca 45 x 0,7 = 31,5kWh
Nabíjací čas 44/60=0,73hodiny
Priemerný nabíjací výkon 43 kW, maximum 45 kW.
Vyzerá to tak, že v pásme 10-80% dochádza len k minimálnemu poklesu.
e208
pre 50kW nabíjačku dobíja do 70% plným výkonom, priemer 46 kW (10-80%)
pre 100kW nabíjačku dobíja len do 20% plným výkonom, do 50% 75kW, priemer 65 kW
Pozrel som viaceré autá a výkonom 50kW dokážu dobíjať až do 80%.
Pri vyšších výkonoch je využitie max. nabíjacieho výkonu (100-150kW) krátke.
Ak tam to auto stojí viac ako hodinu a dobije sa na skoro 100%,
tak sa batéria nabíjačky môže nabíjať.
Navyše dnes sú tie nabíjačky málo obsadené.
Ak mám prívod 22kW urobiť z toho 44kW nabíjačku asi nie je dobré riešenie.
Myslím, že najprv vymysleli výsledok a potom vymysleli ceny.
Podľa môjho zdroja bola cena v 2010 775 USD, nie 1110 USD
V 2020 to bolo 156 USD, nie 137 USD.
Rozdiely samozrejme môžu byť, ale pomery už vychádzajú veľmi rôzne.
Mne vyšlo zlacnenie na 20%, im na 10% (v skutočnosti 12%)
Peugeot 208 začína s benzínom na cca 12 000€, v slušnej výbave s automatom je to 18 000€
e-208 však stojí 34 000€, to je rozdiel 16-22 tisíc.
Jeho batéria má 50 kWh x 111€/kWh = 5550€, všetko ostatné má byť lacnejšie v e-208.
Kde sa stratilo minimálne 10 000€, alebo tá batéria je predsa len za inú cenu.
To sa automobilky bráni vyrábať EV, lebo na nich prerábajú.
Takže neviem čo sa zmení do roku 2025, keď budú EV s rovnakou cenou a maržou,
akú majú ich modely so spaľovacími motormi.
Jediná cesta bude zdražiť 208 o 5-10 000€, to by asi nikto nekúpil.
Som presvedčený, že hlavnou brzdou rozšírenia EV je ich cena.
Dôchodok sa zvyšuje o dôchodcovskú infláciu. Má to to svoje problémy, ale je to ako tak spravodlivé.
Takže to nezávisí celkom od toho ako sa premiér, či minister vyspí.
Napr. v roku 2016 (to nám vládol RF od 4. 4. 2012 do 22. 3. 2018) bolo zvýšenie 1,90€
https://www.socpoist.sk/aktuality/60723c
Priemerný dôchodok za rok 2015 sa pohyboval od 405-411€.
1,90€ nebolo ani 0,5% priemerného dôchodku.
V tomto prípade to bolo po socialisticky pre všetkých rovnako.
Ak to tak mohlo byť v roku 2016 prečo nie v roku 2021?
1, škoda, že nevieme aké sú tie dve nabíjačky s batériou, výrobca, prevádzkovateľ, ...?
V BA je cca 60 verejných nabíjačiek a ani 44-50kW nabíjačky v sebe nemajú batériu.
Takže som celkom zvedavý, kto prevádzkuje takúto nabíjačku?
2, Každá stavba má nejaké požiadavky a nie je ju možné postaviť kdekoľvek.
Verejná nabíjacia stanica s batériami, ale veľký zmysel nedáva, lebo:
- batérie predražujú nabíjačku, vysoká cena, zbytočné straty
- množstvo nabitých aut je silne limitované, ak nabíjanie auta trvá 1 hodinu, tak prívod nabíja batériu nabíjačky aspoň 3 hodiny. To je tak na 3 auta denne.
To je vhodné pre domácu nabíjačku, ktorú cez deň nabíjaš FV a v noci nabíjaš auto.
3, Baviť sa o NiMH nemá zmysel, to už dnes do EV nikto nepoužíva.
Li-Ion je všeobecná definícia.
Existuje min. 6 typov LiIon batérií s rozdielnymi elektródami a elektrolytmi a vlastnosťami.
Podľa Vás auto s 100 kWh batériou vyžiari pri nabití 40kWh tepelnej energie?
Vedel by si uviesť aspoň 2 nabíjačky ktoré obsahujú batériu?
(Tesla SC 150-250 kW, IONITY 350kW, ABB 180kW, EVBox Ultroniq 350kW)
Naozaj si myslíš, že to obsahuje batériu https://lnk.sk/vkov
180kW 400kg, koľko kg má ta batéria aby vedela dobíjať 2 autá výkonom 2 x 90kW
Ako dlho by sa tá batéria dobíjala? Koľko aut by stihla za 1 deň nabiť?
Koľko cyklov by vydržala batéria v nabíjačke?
Existujú aj nabíjačky s batériou, rozhodne to však nie sú všetky.
Tvrdenie "do batérii musíte dodať až 140 % energie, aby ste získali 100 %" je tiež chybný.
To by bolo nabíjanie s účinnosťou cca 70%, v skutočnosti dosahuje nabíjanie účinnosť cca 90%.
Hygienická norma a zdravie ohrozujúca úroveň je pre mňa rozdiel.
Podľa tejto dlho tlačenej teórie by boli USA, CAN a AUS vyžraté.
Čo sa dalo vyžrať v Afrike?
Ako označiť štáty ZSSR (Kaukaz) a štáty východnej európy ak nie kolóniami Ruska.
Veľkí kolonialisti Španieli a Portugalci asi nekradli dosť, alebo to všetko pomíňali.
Koľko sa dá z takého nakradnutého bohatstva žiť?
Napr. India prestala byť kolóniou pred cca 70 rokmi.
Vaše tvrdenia majú veľa trhlín. Kolónie boli o tom niet pochýb, kolonisti na nich zbohatli.
Neviem komu za to treba platiť? Kolonisti akurát trpia prílevom cudzincov z kolonizovaných krajín.
Toto nie je problém. Problém je zakladanie odborov ľuďmi mimo firmu.
Odbory si môžu platiť koho chcú, zväčša im v tom pomáhajú centrály.
S rozumnými odbormi nemám problém, veľa odborárov však túto definíciu nespĺňa.
Samozrejme existujú aj "neslušní" zamestnávatelia.
Ako vnímate to rešpektovanie?
Trocha poznám napr. situáciu vo FR, rozhodne by som nechcel také odbory.
Tvrdím, že na FR doplatí.
Neviem či správne rozumiem slovu NAOPAK.
OPAK od stúpala je KLESALA. To sa nedeje.
Napriek tomu, že priemerná mzda v roku 2020 rastie minimálne, min. mzda vzrástla o 7,4%.
Odborári by chceli 10% v dnešných časoch, keď máme pokles HDP.
Aj odborári by mali trochu rozmýšľať.
Myslím, že je oveľa dôležitejšie aby rástla produktivita a priemerné mzdy.
Ako ste prišli na to, že 17,5-16,5% O2 je "zdravie ohrozujúca úroveň"?
Ak by som sa toho držal, musel by som zakázať dýchanie z úst do úst.
Vydychovaný vzduch obsahuje cca 16% O2.
Problém býva skôr v podstatne vyššom obsahu CO2 vo vydychovanom vzduchu.
Tá tabuľka je sfalšovaná.
Za rok 2019 bolo 83 386 úmrtí.
Za rok 2020 bolo do 13.12.2020 85 109, do 31.12. zostáva 18 dní, ak dopočítame priemerom 243 za deň vyjde nám 85 109 + 18 x 243 = 89483 a to je oproti roku 2019 +7%.
Odkaz na stránku https://lnk.sk/gokt.
Údaje nájdete v súbore v riadku
Gestorbene in Österreich (ohne Auslandssterbefälle) ab 2016 nach Kalenderwoche, ....
Odkaz priamo xls https://lnk.sk/ewnq
V ňom si ľahko spočítate týždne roka 2020.
Údaje zo štatistického úradu Rakúska
STATISTIK AUSTRIA
Bundesanstalt Statistik Österreich
Guglgasse 13, 1110 Wien
Pravdu máte všetci a trochu aj Kubko.
Zníženie doplatku poisťovne nie je spôsobené vládou, ale registráciou nového lieku Xanirva 20 mg tbl flm
Tento liek poisťovňa plne hradí a obsahuje rovnakú účinnú látku Rivaroxabán ako napr. Xarelto.
Doplatok sa preto znížil na úroveň ceny Xanirva 20 mg t.j. cca 121€. za 98 tabliet.
Za rovnakú cenu je registrovaný aj Rivaroxabán Sandoz 20 mg a tiež je plne hradený.
Liek Xarelto 20 mg doteraz plne hradený do výšky 221€ za 98 tabliet sa stáva pre poisťovňu drahý.
Ja za ochotná platiť rovnako ako za balenia s rovnakým množstvom účinnej látky t.j. 121€.
Keďže liek sa predáva za 221€ vzniká doplatok pacienta 100€.
Pacient môže prejsť na lacnejšie alternatívy a po prvých prechodoch zväčša výrobca pochopí, že za
100€ doplatok veľa nepredá a cenu zníži.
Čo sa týka vracania poplatkov za lieky, to sa netýka prípadov ak si vyberiete liek s vyšším, doplatkom ako je ten s najnižším doplatkom. Musíte prosto nakupovať efektívne.
Nenašiel som v podstate nič, čo by mi nebolo známe.
Ak mnohí výrobcovia klamali roky certifikačné orgány, tak sú to babráci treba aby sa naučili merať.
Niektoré tvrdenia sú trocha prisilné a podľa mňa nepreukázané.
Väčšinou sa týkajú vozidiel EURO5.
Ak začnete skoro bude určite stačiť. Skorý začiatok je veľmi dôležitý.
Suma by sa mala postupne zvyšovať (valorizovať).
Bolo by vhodné nájsť aj rozumne rizikový fond, so zhodnotením napr. 1-2% nad infláciu.
Neviem o kedy vypočítaných dôchodkoch píšete, ale vaše tvrdenie platí len veľmi obmedzene.
Pre dôchodky vypočítané od 1.1.2004 to neplatí vôbec,
Výška mzdy sa porovnáva s priemerom v danom roku. Napr. pre rok 1984 bol priemerný plat 2790.
Plat za rok 1984 sa vždy porovnáva s týmto platom.
Pre dôchodky priznané do roku 2003, ľuďom viac poškodila úprava započítaného zárobku.
Podľa zákona 100/1988 sa započítavalo takto:
Ak ...mesačný zárobok ... prevyšuje sumu 2 500 Sk, počíta sa suma 2 500 Sk v plnej výške,
zo sumy nad 2 500 Sk do 6 000 Sk jedna tretina a
zo sumy nad 6 000 Sk do 10 000 Sk jedna desatina;
na sumu nad 10 000 Sk sa neprihliada.
Táto redukcia platila aj v roku 2003, keď bol priemerný zárobok cca 14 360.
Takýto zárobok sa redukoval na:
1, 2 500
2, (6 000 - 2 500)/3 = 1 167
3, (10 000 - 6 000)/10 = 400
4, nad 10 000 =0
SPOLU 4 467 pre príjem 15 000
Plat 400 - 500 Kčs je z možno z roku 1960, dôchodca ktorému by sa započítal už určite nežije,
Dotácie sú nepochybne zlé.
Neverím však, že Švajčiar dokáže vyrobiť lacnejšie mäso a mlieko ako Slovák.
1l mlieka stojí v CH bežne cca 1,90CHF a to je oproti SR cca 3x cena.
S mäsom je to podobné.
V tomto prípade je aritmetický priemer dobrým ukazovateľom.
Čo sa týka dožitia dôchodkového veku porovnal som rok 1989 a 2019
Muži
1929 - 1989 (dôchodkový vek 60 rokov) - dôchodku sa dožilo 49%
1956 - 2019 (dôchodkový vek 63 rokov) - dôchodku sa dožije 69%
žena 2 deti
1934 - 1989 (dôchodkový vek 55 rokov) - dôchodku sa dožilo 62%
1957 - 2019 (dôchodkový vek 62 rokov) - dôchodku sa dožije 79%
Dôchodkového veku sa dožíva podstatne viac ľudí ako v roku 1989.
Je treba priznať, že tieto údaje sú ovplyvnené výrazným znížením úmrtnosti detí do 1 roka.
Odporúčame