Nuž bývanie stálo vtedy 10% príjmu, potraviny 40%
Dnes stoja potraviny 15% a bývanie 40%.
Jesť musíš rovnako ako bývať.
Nuž bývanie stálo vtedy 10% príjmu, potraviny 40%
Dnes stoja potraviny 15% a bývanie 40%.
Jesť musíš rovnako ako bývať.
Poznám tú štatistiku. Len tam tvrdia, že priemerná mzda (2019) je 1262€
Štatistika nezahŕňa zamestnávateľov do 20 zamestnancov.
Robia tam hlavne nejaké prepočty ktoré sa mi nezdajú.
Napr. sa v materiáli uvádza, že v BA kraji pracuje
486 101 z celkového počtu 1 428 506 zamestnancov.
Jednak je zamestnancov skoro 2,5 mil. Takže nejaký 1 mil. im chýba
Jednak 1/3 zamestnancov predsa nemôže pracovať v BA.
Ostatné kraje vykazujú len po 120-140 tis. zamestnancov.
Celý materiál je dostupný tu: https://lnk.sk/etm0
Mierne som sa mýlil medián sa tu udáva ako 0,8 priemeru čo by mohlo byť.
To čo ste napísal je silne deformované.
Pomery platov
najnižší 1300Kčs vs. 600€,
najvyšší 10 000 Kčs Kčs a 5 000€
Byt zadarmo určite nebol pre všetkých. (max pre 1/4)
Druhá štvrtina mala družstevný kde zaplatila cca 30 000 + 30 000 splácala.
To podľa pomeru platov zodpovedá bytu za 30 000€.
Také síce nezoženieš, ale priemer by mohol byť niekde na úrovni 50 000€.
Treba totiž započítať byty v celej SR, nie len bratislavské tak ako to robí dnešná štatistika.
S ktorým "západom" sa zrovnávame?
Portugalsko? Grécko? Francúzsko? Nemecko? Rakúsko? Luxembursko?
To rozhodne NIE. V prípade miezd je v SR medián okolo 70% priemeru.
Deti sa rodili aj po vojne a to nebolo pridelením bytov.
Rovnako dnes chýbajúce deti, nie sú dôsledkom len chýbajúcich bytov.
Keby si to ešte prerátal na Pepsi alebo CocaColu za socializmu.
Toto Vám vyšlo ako. Inflácia hodnotu žiadnej meny nezvýšila.
Byt od štátu nedostali všetci.
Polovica žila v domoch a z bytov bolo štátnych opäť cca 50%.
Zadarmo dostala byt 1/4.
Na potraviny dávame dnes cca 15-20%, vtedy 40%.
Otázky by mali vyzerať asi takto:
A) potraviny za +70-100%, spotrebný tovar +50-100%, ....
potom 1/4 dostane byt za darmo, 1/4 za polovicu a 50% obyvateľov si postaví za vlastné dom.
B) dnešná realita.
Všetko zohľadniť nemožno. Akékoľvek prirovnanie kríva.
Medián a priemer sú štatistické hodnoty.
Každá je na niečo viac vhodná, na niečo menej.
Aj priemerov poznáme niekoľko. (najznámejší je aritmetický)
Prečo tvrdíte, že medián je sprostosť?
Keď dáš taký dlhý zoznam tvrdení nemali by v ňom byť chyby.
1 liter plnotučného mlieka 1,80 Kčs?
Kedy? Všetci si pamätáme POLOtučné mlieko za 2 Kčs.
1 chlieb 3,00 Kčs (cca 0.10 EUR)
"1 Chlieb" je zaujímavá jednotka, ale chlieb sa predával 1,5kg/2 kg za 6/8 Kčs.
1 rožok 0,30 Kčs (cca 0.01 EUR).
Rožok stál dlho 0,30 Kčs, ale v 89 už stál 0,40 Kčs.
0,5 litra piva 12 st. 1,80 Kčs (cca 0.06 EUR)
Možno stáli rôzne pivá rôzne, ale za 1,70Kčs som kupoval 10 st./12 st. bolo 2,70 Kčs.
Vtedajšia mzda 3142Kčs =104,30€, dnes je 10 x vyššia.
Ak vynásobíš cenu tovaru 10x môžeme porovnávať.
Rohlík by mal byť za 10 centov a on je o málo lacnejší.
Mlieko 2 Kčs x 10 =20 Kčs= 0,66€ za rovnakú cenu dostaneš aj dnes.
Benzín by mal stáť 8 Kčs x 10 =80 Kčs= 2,65€, bol 2x tak drahý.
Maslo 250g 10 Kčs x 10 = 100 Kčs= 3,32€, reálne 2€.
Ceny ste opísali aj s chybami tu: https://lnk.sk/iwqu
Ak chceš propagovať socializmus, musíš lepšie tovary.
Pochvala poteší, budem sa snažiť ďalej.
Samozrejme aj mne sa môže stať chyba, tam rád privítam korekciu.
Tak teraz neviem.
Všetci (alebo aspoň takmer všetci) nadávali na Kaníka, že jeho reforma zabudla na starodôchodcov.
Nové dôchodky podľa 461/2003 vypočítané od 1.1.2004 boli zväčša vyššie.
Vy tu píšete, že Kaník zrazil dôchodcov do chudoby.
Tak ako to bolo?
Vyzerá to, že ak nepočítame Lesy SR, tak v rezorte neexistuje zamestnávateľ s 500 zamestnancami.
Aj ľudia čo žijú sami môžu zanechať závet, takže štátneho dedenia je určite menej ako 1%.
Ak toto testovanie odhalilo 25 000 pozitívnych a stálo cca 25 mil. => 1 000€ za 1 pozitívneho.
Sú nejaké údaje o 100 mil.?
Tak je to zrovnateľné s PCR testami kde 800 000 testov po 70€ = 56 mil. odhalilo 60 000 pozitívnych. =>
930€ za 1 pozitívneho.
Donedávna nám tvrdili, že denná kapacita PCR je max 15 000,
cez víkendy to bolo podstatne menej a zrazu vieme testovať >20 000 cez víkend.
Na druhej strane je to dosť uzavretá komunita. Ostatní ich radšej obídu.
Pravdepodobne budú mať aj celkom dobrú imunitu.
Odporúčame