Áno viem.
To je len tvoja interpretácia, že "U nas II. pilier vykrada I. pilier."
V zahraničí tieto veci nejdú cez SP, ale na povinné štátne poistenie ide podstatne nižšie %.
Napr. priemerný dôchodok z Canada Pension Plan je len 680CAD = 440€ platba cca 10,2%
Potom zamestnancovi zostane na ďalšie poistenie. V podstate ak nechce živoriť (440€),
tak sa pripoistí za ďalších povedzme 15%. Takže pomer štátny : privátny je 2:3.
U nás v prípade 2P je to dnes 17,75 štátny: 5 privátny cca 3:1.
Ja s tým nemám problém. Je to lepšie ako tvrdiť, že je to 4:1.
V uvedenom období sme výrazne predĺžili vek odchodu do dôchodku ženám a čiastočne aj mužom.
To už nevieme použiť, takže pokles sa zrýchli.
Za 25 rokov nastúpi do zamestnania podstatne menej ľudí
Pomer 0-24 ku 25-49 je 1,42mil: 2,07 mil.
Bude chýbať 650 000 potenciálnych zamestnancov, reálne možno 500 000.
Len toto by mali štatistici už upraviť.
Označiť za produktívny vek 15-65 je dosť veľký nezmysel.
Dnes napriek rastu veku odchodu do dôchodku sme sa nedostali na odchod v 65.
Nahnať 15-ročné deti do práce, by znamenalo návrat 50 rokov dozadu.
Tých 950 je ale podpriemer takých je tu 70%, tým sa dôchodok zvyšuje oproti jednotnému vzorcu.
Koľkože zarobí dnes zdravotná sestra? Viac ako 1266€ v hrubom? Ak nie nedôjde k zníženiu.
Chlapom čo majú 1600€ nezoberú veľa.
Robil som výpočet pre 1500€, tam to vyjde bez solidarity 908€ so solidaritou 863€. Strata -45€ (-5%)
Málokto dosiahne tento pomer k priemeru napr. 1,5 za celý život.
Napr. za 2 roky ZVS dostane OMB=0,3.
Ak potom odrobí 6 rokov za OMB=1,6 (1600€) dostane sa na priemer 1,25 ktorý sa neznižuje.
Koľko tam vkladali 15 rokov? Akú sumu mesačne?
Ak 15 rokov vkladáš 40 €, koľko môžeš vyberať 20 rokov?
Neviem odkiaľ je ten pomer 4:1 ale určite nie je správny.
Ono totiž máme aj predproduktívny vek.
V poproduktívnom je cca 1,1 mil. starobných dôchodcov
Ak by mal byť pomer 4:1, museli by sme tu mať 4,4 mil. produktívnych
Počet zapísaných voličov vo voľbách bol 4,4 mil. (osoby nad 18 rokov.)
Na prácu teoreticky zostáva 4,4 mil. -1,1 mil. dôchodcov =3,3 mil. pracujúcich (18-63)
Aj to je veľmi optimistické číslo.
Nie všetci 18r. už pracujú (VŠ), veľké množstvo ľudí pracuje v zahraničí a SP nič neposiela.
Reálne je zamestnancov cca 2,5 mil.
Pomer je teda dnes 2,3:1 (2,5:1,1)
Začína sa výrazne zhoršovať. Nakoľko do práce nastupujú ročníky narodené po roku 1995.
Pred rokom 1989 sa rodilo viac ako 80 000 detí ročne (1973-1983 > ako 90 000)
Po roku 1990 to klesalo až na hodnotu 50 000 detí ročne, aktuálne (2019) 57 800.
Tieto ročníky nemôžu nahradiť odchádzajúce ročníky.
Ak tu máme cca 28 000 matiek v ročníku, je 80 000 detí veľmi nepravdepodobných.
Za obdobie MD je OMB=0,3 nie 0. Nie je to veľa, ale nie je to 0.
To je pravda len čiastočne.
Peniaze na doplatok do min. dôchodku neexistujú. Ani účastník len 1P, ani účastník 2P si ich nezaslúžili.
Myslieť si, že sa na to používajú peniaze predčasne zomrelých je zavadzajúce.
Tie sa používajú na vyššie dôchodky z 1P, sirotské a vdovské dôchodky.
Malo by sa upratovačkám brať a programátorom pridávať?
Aké údaje tam o Vás majú. Veď po fb zozbieram podstatne viac.
Ak platia PHEV 0 CZK, tak nech idú po diaľnici na elektrinu, inak je to nezmysel.
Niektorí ľudia radi platia šeky na pošte a platia zásadne bankovkami.
Podobne je to vo Švajčiarsku. Nie je tam problém zaplatiť aj bankovkou vysokej hodnoty.
Platba kartou je všade možná (lístok na autobus, parkovanie, ..) ale Švajčiari milujú svoje bankovky.
majú aj bankovku asi s najvyššou hodnotou na svete (nie najväčším číslom) 1000CHF.
V EÚ chcú zrušiť 500€ a v USA 100 USD
Takže keď dávaš z ruky 50€ bankovku ide to ťažšie ako keď zaplatíš 50€ kartou?
Zaujímavá psychológia. U mňa rozhoduje tá suma, zväčša na cenovke.
Vtedy ešte nedržím v ruke ani kartu ani bankovku.
Solidarita v 1. pilieri nie je až tak veľká.
Min. dôchodok to deformuje podstatne viac.
Napr. dôchodok za 45 rokov z min. mzdy je bez solidárneho zvýšenia cca 270€,
zo solidárnym zvýšením 324€, ale ten je doplatený do min. dôchodku 410€
Zisk za solidaritu +54€ (+20%), zisk za min. dôchodok +86€. (+32%)
Zo mzdy 800€ to vyjde bez solidarity 484€ so solidaritou 510€. Zisk za solidaritu +26€ (+5%)
V pasme 100-125% priemernej mzdy sa solidarita neposkytuje
Zo mzdy 1500€ to vyjde bez solidarity 908€ so solidaritou 863€. Strata -45€ (-5%)
Zo mzdy 2000€ to vyjde bez solidarity 1211€ so solidaritou 1069€. Strata -142€ (-13%)
Za oveľa väčší problém považujem Dankov minimálny dôchodok, ktorý evidentne prehnal.
Väčšina solidarity je v pásme +/- 5% a to nie je tragédia.
Môžete kritizovať 2. a 3. pilier, ale neklamte.
Napr: Nikde na svete nefungujú typy sporenia na dôchodok ako je u nás II a III pilier.
Kanada: https://lnk.sk/vxya
Ak by nestačilo dám aj iné krajiny je ich dosť.
To že nevidíte náklady SP ešte neznamená, že SP nevyberá poplatky.
Musí rovnako platiť svojich zamestnancov, budovy, prevádzku.
Že sa nedá vykrádať? Napr. tu: https://lnk.sk/jtem
Už som Vám niekoľkokrát písal, že DSS dôchodky nevyplácajú, takže si nemôžu nič prisvojiť.
Ak necháte peniaze v DSS nikto si ich neprisvojí, môžu Vám vyplácať ich výnosy.
Životné poisťovne na peniazoch parazitujú a preto treba proti tomu zakročiť.
Niečo môže urobiť klient, niečo by mal urobiť štát.
Niečo už bolo urobené - možnosť výberu peňazí a nezakúpenie doživotného dôchodku.
Iste nie ste účastníkom ani 2. ani 3. piliera. Píšete o nich veľa, rozumiete im málo.
Na článok o dôchodkoch reagujete ako býk na červené súkno.
Stále píšete min. polopravdy a zavádzajúce údaje.
Vzorový zamestnanci zaplatili rovnako, napriek tomu bude mať prví zamestnanec o 25% vyšší dôchodok.
Potom je tu ešte úprava POMB tak aby sa zohľadnila solidarita.
Už ste mali trocha lepšie príspevky a teraz táto hrôza.
3, Vo vzorci pre výpočet dôchodku nie je inflácia. Zohľadňuje sa rast miezd a to je niečo iné.
2. V prípade minimálneho dôchodku musel odvádzať aspoň 30 rokov, inak nemá nárok na minimálny dôchodok. Sociálna dávka je minimálny dôchodok, nie dôchodok ako taký.
1, Toto je tiež skreslený výraz, ale pre jednoduchších stačí. V skutočnosti rozhoduje pomer medzi mzdou z ktorej sa odvádza a priemernou mzdou v SR.
V roku X platím som platil zo mzdy 1000€ a priemer bol 500€ získam za daný rok OMB =2
V roku Y platím som platil zo mzdy 500€ a priemer bol 1000€ získam za daný rok OMB =0,5
Priemerný POMB dosiahnem 1,25.
teraz to prehodíme
V roku X platím som platil zo mzdy 500€ a priemer bol 500€ získam za daný rok OMB = 1
V roku Y platím som platil zo mzdy 1000€ a priemer bol 1000€ získam za daný rok OMB =1
Priemerný POMB dosiahnem 1,00
To je všetko pravda. Porovnanie by som robil na konci obdobia.
V roku 2009 poklesol HDP -5,5%, uvidíme koľko poklesne teraz, odhady sú cca -8%.
Môžeme porovnať rast zadlženia vtedy a dnes.
V roku 2009 sme mali lepšiu východiskovú pozíciu (dlh bol len 29%) potom rástol až na 55% (2013)
Za 4 roky vlády bol nárast 26 p.b.
Znižoval sa už oveľa pomalšie (2013-2020) poklesol na 48,5%. Tieto roky sme nevyužili.
Uvidíme kam to vyletí teraz, všetci platia málo a pýtajú veľa.
Nie celkom.
Minimálny dôchodok, je čosi ako sociálna dávka.
Najprv sa vypočíta dôchodok zo všetkých zdrojov.
I. pilier + II. pilier + zahraničné dôchodky + iné dôchodky ( vdovský)
Ak táto suma nedosahuje min. dôchodok, dôchodcovi sa doplatí do min. dôchodku.
Ak je to ale sociálna dávka, tak patrí všetkým.
Odporúčame