Aby to náhodou nebolo tak, že Einstein by si uvaril a slovenská chyžná by nemala príjem.
Viac sa bojím o tú chyžnú ako o Einsteina.
Aby to náhodou nebolo tak, že Einstein by si uvaril a slovenská chyžná by nemala príjem.
Viac sa bojím o tú chyžnú ako o Einsteina.
Dlh v peniazoch bol nízky, ale dlhy investičný a ekologický boli určite vysoké.
Ak bude mať po 40 rokoch 25 000€, tak to nemalo zmysel.
Mal by tam mať minimálne 2-násobok, reálne 3-násobok.
Dôchodky sú v Bulharsku najnižšie nielen v EÚ, ale aj na Balkáne.
Priemerný dôchodok v roku 2019 dosiahol 382 BGN = 195€, minimálny je 219 BGN= 111€.
Treba však priznať aj nižšiu cenovú úroveň.
3. pilier je v SR veľmi zle nastavený. Ak neprispieva zamestnávateľ vôbec sa nevyplatí.
len pre porovnanie odplata v % z hodnoty majetku
Rok............3P
2014........1,80 %
2015........1,70 %
2016........1,60 %
2017........1,50 %
2018........1,40 %
2019........1,30 %
od 2020...1,20 %
V 2P je poplatok vyberaný mesačne
prvé 3 roky je 0,08% mesačne = cca 0,96%
po 3 rokoch 0,07% mesačne = 0,84%
V časoch keď ste tam sporil boli poplatky katastrofálne.
Bez ohľadu na zhodnotenie si zobrali 1,8% Vášho majetku.
Ešte aj dnes sú poplatky 1,3% z majetku, t.j. +50% oproti 2. pilieru.
Priemerný dôchodok v ČR je 13 400 CZK= 525€ v SR je to 460€ o cca 13% menej
Priemerná mzda v ČR 2Q / 2019 je 34 105 CZK = 1337€ v SR 1101€ o 17,5% menej
Aj keď dvihnú dôchodok o 35€ a v SR o 13€
budeme mať dôchodok nižší o 15% pri mzdách nižších o 17,5%.
1, max. vymeriavací základ je 6 678€ mesačne, z toho 18% 1202€. Max. dôchodok OMB=3, upravený OMB 2,44, dôchodok = 1236. Takže 40 rokov platím 1200 mesačne aby mi potom 20 rokov vyplácali 1200€ mesačne. Ešte to chceme dvihnúť?
2, Záporné úroky samozrejme ovplyvňujú výnosy, ale v akciových a indexových fondoch s tým zdá sa nie je problém.
3, Zdanenie bezdetných? To je podľa mňa diskriminácia. To by sme zdanili od 25 rokov ako za socializmu?
4, DSS ide o investovanie. Je len otázka koľko treba na istotu a koľko možno investovať.
5, Straty sú možné vždy, pri rozumnom rozložení a dlhodobej investícii by to malo byť v poriadku.
Samozrejme na istotu tu je štát. Dnes som pozrel náhodou štátny dôchodok v Kanade. V priemere je rovnaký ako v SR. Zbytok majú kanadský dôchodcovia z investícií.
Koľko dotácii dostala za posledných 10 rokov SP? Viac ako 10 mld. €.
Ak by sme jej všetci neprispeli, vyplácala by dôchodky o 100€ nižšie.
Pravda je taká, že doteraz to tak bolo. Rezervný fond tvorený všetkými sa vyplácal len 1. piliernikom.
Aj po tejto zmene, budú dostávať peniaze napr. z invalidného poistenia.
Ak tomu neveríte, môžme pokojne pozrieť rozpočet sociálnej poisťovne.
Tak som si pozrel kanadský štátny dôchodok.
zdroj: https://www.canada.ca/en/services/benefits/p…
V roku 2019 je maximálny mesačný dôchodok, ktorý môže získať nový príjemca začínajúci poberať dôchodok vo veku 65 rokov 1 154 CAD. Priemerná mesačná suma je 679 CAD.
Poberať dôchodok možno CAN už v 60 rokoch, ale potom je nižší, respektíve až v 70 rokoch a ten je samozrejme vyšší.
Veď to je horšie ako v SR. 680 CAD je 464€. V SR je priemer 460€, ale vzhľadom na cenovú úroveň je to podstatne viac ako 580 CAD.
Samozrejme dôchodcovia v CAN nežijú z tohto štátneho dôchodku, ale z rôznych iných foriem úspor.
Či sa to volá 2. alebo 3. pilier v tom nevidím žiadny rozdiel.
Kto má nižšie dochodky? 1. pilier?
Zabudnite, toľko dotácií zo ŠR, nedostáva nikto ako 1. pilier.
Porovnávate neporovnateľné.
Do 1. piliera ste platili 40 rokov 18% (dokonca 22%)
Do 2. piliera si mohli platiť max. 14 rokov. 2005 - 2019. priemerne 5%.
Takže reálny pomer by mal byť 14/40 * 5/22 = 8%
Iste druhý pilier nedosahuje ani 8% i keď na štatistiku je veľmi skoro.
30€ z 2. P by malo zodpovedať 375€ z 1.piliera.
Ak by teda odvádzali všetko do 2.piliera bol by ich dôchodok 375€.
Dostali by bez problémov životné minimum.
Najväčším problémom je výplata doživotného dôchodku, ktorá je rozpočítaná na min. 25 rokov.
Preto sa životným poisťovniam treba vyhnúť. Ide to aj dnes a pri zachovaní rozumných parametrov to dokážu ľudia s priemerným príjmom.
Takže dnes máme 2,5 mil pracujúcich s priemernou mzdou 1 000 s 18% tak odvedú 5,4 mld. €
K tomu máme 1,1 mil. starobných dôchodcov. 5,4 mld / 1,1 mil / 12 = cca 410 (už dnes je to málo)
Čo ak budeme mať 2,0 mil pracujúcich s priemernou mzdou 1 300 s 18% tak odvedú 5,6 mld. €
Budeme mať 1,3 mil. starobných dôchodcov. 5,6 mld / 1,3 mil / 12 = 359 tj. menej ako dnes.
Ak vzrastú mzdy o 30%, tak vzrastú aj ceny o 20%. 359€ bude mať hodnotu 300€ v dnešných cenách.
Teraz skúste napísať, kde je chyba v mojej matematike.
Vo vekových skupinách 30-34, 35-39, 40-44 máme po 230 000 ľudí, kt. budú pracovať aj o 15 rokov
Vo vekových skupinách 45-50, 50-54, 55-60 máme po 180 000 ľudí, kt. budú o 15 rokov na dôchodku
Tých 3x 180 000 (540 000) nahradia mladí, ktorých je 3x 138 000 (414 000)
Z dnešnej generácie (30 - 44) ubudne min. 90 000 ľudí.
To je tých mínus 200 000 pracujúcich a plus 200 000 dôchodcov.
Koľko z tých mladých odíde do zahraničia
Správne by bolo nastaviť správnu výšku jednotlivých fondov.
Priznať, že 18% na dôchodky nestačí a treba viac. Reálne 24% (príjmy z 18% sú 4 mld a treba 6 mld.)
Netreba viac platiť, len ich správne rozložiť.
Napriek tomu, že stav pretrváva dlhodobo, nikto ho za 20 rokov nezmenil.
Súčasná zmena sa týka len RF a odvody do neho odvedené sa účastníkom 2. piliera započítajú ako odvody na starobné poistenie. Odvod do RF predstavujú 4,75% VZ.
Krátenie potom vyzerá nasledovne (18% + 4,75 (RF) - 4,5%(2.P)) / (18% + 4,75 (RF) )
Takže za daný rok nedostanú z 1. piliera 75% dôchodok, ale 80,2% dôchodku.
V skutočnosti sú účastníci 2P stále poškodený napr. v invalidnom poistení.
Žiadna dotácia 2. piliera sa nekoná. SP nebude odvádzať viac do 2. piliera.
Problém bol v tom, že poistencom 2. piliera bol dôchodok krátený viac ako treba.
Pre jednoduchosť predpokladajme odvody do 2. piliera vo výške 4,5%.
V skutočnosti boli rôzne od 9%, 4%, 4,25%, 4,5% a smerujú k 6%.
Zníženie dôchodku z 1. piliera sa teda počítalo v pomere (18-4,5)/18= 13,5/18.
To by bola pravda, ak by SP vyplácala dôchodky iba z 18% poistenia určeného na starobné dôchodky.
SP však na výplatu používa dlhodobo aj iné fondy, najmä rezevný fond.
Výber poistného na starobné poistenie (2018) bol 4,1 mld.€ výplata dôchodkov bola 6,1 mld.
K 4,1 mld poistného tak pridala 1,13 mld z rezervného fondu.
Odvody do RF boli 1,193 mld, použitie 60 mil. zbytok 1,13 mld presunutý na výplatu dôchodkov
Presuny sa robia aj z iných fondov napr z fondu invalidného poistenia.
Odvody do IF boli 1,6 mld, použitie 930 mil. zbytok 0,67 mld presunutý na výplatu dôchodkov.
Poistku si netreba platiť. Poistku možno doplatiť aj pred odchodom na dôchodok to je dosť rozdiel.
V roku 2004 bol VVZ všeobecný vymeriavací základ = zodpovedá OMB=1 cca 6900€.
Aký bude príjem v roku odchodu do dôchodku niekoho kto v roku 2004 študoval? To bude rok 2050.
Zaplatiť 24% zo 6900€ = 1600€ v roku 2050 nebude až taký problém
Ako vravel klasik: "Z grafov sa nenajeme."
Hlavne nie je celkom dobré porovnávať dlh s HDP.
Tu je správny graf: https://lnk.sk/ioLR
Z tohto opatrenia neuvidia DSS ani €.
Čím sa podľa Vás budú účastníci len 1.piliera skladať na 2. pilier?
Na nič sa nebudete skladať. Doteraz sa Vám v 1. pilieri skladali účastníci 2. piliera.
Politici radi sľubujú veci, ktoré tak skoro nikto neskontroluje.
Pozrel som si výrobu elektriny v Dánsku. 40% produkujú z fosilných palív.
Postavili veterné elektrárne. Nie každý však môže stavať na mori.
Odporúčame