Ako si prišiel na to, že sme najdrahší z V4
Ako si prišiel na to, že sme najdrahší z V4
Nedlžíme viac ako máme. To platí len v peniazoch.
Veľký podiel dlhov sú hypo. Tie sú kryté nehnuteľnosťami.
Tu navyše sčítali dlhy fyz. osôb a firiem. Tak vyšlo, že 50% HDP dlžia obyvatelia a 50% dlžia firmy.
Vdovský a vdovecký naraz dostať nemožno. Takže len 1 dôchodok oba nikdy.
Skôr je pravdepodobné, že Ste rozvedená a nedostanete nič.
Pravdepodobnosť sirotského je minimálna. vyplácaných je asi 20 000 dôchodkov po cca 150€
Počítate ako Fico svoju prax.
2P vznikol v 03/2005, vstupovať sa dalo do 06/2006.
Slováci robia všetko na poslednú chvíľu pre väčšinu boli zaslané 1. príspevky za mesiac 07/2006. Momentálne sú na účtoch príspevky za 11/2018. Takže to obdobie trvá 12 rokov a 5 mesiacov.
V skutočnosti je tam 31% ľudí do 35 rokov. Taký tam nie sú ani tých 12 rokov.
Len 6% je ich starších ako 56 rokov. Najbližších 7 rokov pôjde do dôchodku len 6% z 1,5 mil. sporiteľov. t.j. 12 800 ročne.
Vek dožitia sa nestanovuje. Ak si zvolíte programový výber (a spĺňate naň podmienky)
Tak si môžete vybrať aj všetko hneď.
Ak si dôchodca kúpi doživotný dôchodok (čo momentálne považujem za nerozumné) tak hu bude dostávať do konca života, aj keby to malo byť 50 rokov.
Úspory v 2P sú len 8,29 mld. a priemerne tam má každý len 5 500€.
Nemožno však do priemeru zahrnúť šetriacich 2 roky a 12 rokov.
Pre tých, čo chcú vyberať teraz 2P je to určite nevýhodné a za 12 rokov dosiahnuť výhodnosť bolo skoro nemožné.
Asi nieste dobre informovaný
Zákon č. 461/2003 Z. z. Zákon o sociálnom poistení
§ 82b odsek (2) Suma minimálneho dôchodku poberateľa starobného dôchodku, ktorý je sporiteľ alebo bol sporiteľ podľa osobitného predpisu, sa znižuje rovnako, ako sa znižuje suma starobného dôchodku podľa § 66 ods. 6;
Ľudia v 1P sa delia v niečom s 2P? Valorizácia, vdovský dôchodok, ... NIE?
1.pilier je solidárny? 1. pilier je silne zásluhový.
Poplatok z výšky zhodnotenia je trochu zložitejší. Počíta sa na dennej báze.
Napr. Výsledok roku 2018 bol strata, ale poplatky za zhodnotenie sa vyberali.
Proti čomu si bezmocný?
Nevieš požiadať o prestup z DSS do inej DSS?
Z čoho sa skladá fotoaparát?
Podľa mňa sú tam 4 objektívy a 4 snímače. To sú 4 fotoaparáty. Možno obsluhované 1 aplikáciou.
- 24MP snímač s clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním sa postará o väčšinu vašich fotografií.
- 10MP tele-photo fotoaparát má 2-násobný bezstratový zoom.
- 8MP ultraširoký snímač
- 5MP snímač sa stará o zachytenie hĺbky poľa,
Ak opravíš čísla, tak sa o tom môžeme baviť.
2) % pre 2.pilier=6.00%p.a
Vieš čo to znamená p.a.?
4\ inflácia - rast mzdy=2.50%
Inflácia je rovná rastu mzdy? Alebo Inflácia mínus rast mzdy = 2,5%
Inflácia za posledných 12 rokov = 1,79% p.a.
Rast mzdy bol vyšší.
5) výnos DSS =1.50%
Tu ti chýba asi p.a.? Hlavne aký výnos DSS?
Najnižší výnos bol 1,72% p.a.
Akcie 2,06-3,49% p.a.
Indexy od 6,87 -9,67% p.a
To sú výnosy, kde už sú započítané poplatky..
8) mzda o 40 rokov pri inflácii 2.5%=2 685.06€
Pri výpočte na 40 rokov, je rozdiel medzi 1,5% a 2,5% obrovský.
pre 1,5% platí 1814€
9) %dôchodku zo mzdy = 45.00% p.a
Teraz mi je jasné, že "p.a." nerozumieš vôbec.
45% garantuje kto? 1991 bolo 53,71% 2017 je 44,90%
Priemerný pokles za 1 rok je 0,33 p.b. O 40 rokov 44,90- 40 x 0,33 = 31,7%
17) poplatok DSS+SP (1,5% za mesiac) = 746.15 €
DSS berie 1% z vkladu, SP už dávno len 0,25%
Viac chýb sa mi nechce popisovať, je ich tam požehnane.
Kanvica - dnes už majú skrytú špirálu aj kanvice za 10€. Tam neexistuje min. množstvo vody.
Fén - Ku kaderníčke chodí tak raz za 2 týždne, doma si umýva hlavu denne a ešte stále je možné použiť "studené" sušenie. Minimálne sú tam 2-3 úrovne ohrievania vzduchu.
Kancelárske priestory a napr. Obchodné centrá sa prehrievajú zbytočne. Netreba mať kožuch, ale sveter či sako predsa nie je problém.
Takýmto teplomilným osobám, ukážem vždy na majstrov na protiľahlej budove.
Pracujú takmer bez ohľadu na počasie.
Cesta do práce. Mohli by chodiť aj peši? Ak to nie je viac ako 5 km
Šetrenie auta je nezmysel. 10 ročné auto s 30 000 km je horšie ako to so 100 000 km.
Palivo beriem, len ten autobus nie vždy chodí tak, ako si predstavuješ.
Ak budú v aute 4 osoby, už Ti nevyjde taká katastrofa.
Cena bola podľa zadania @kolac85.
Počíta sa len s 5 ročným šetrením. Stredoškolák by do 30-rokov šetril 10 rokov.
Myšlienka je mať niečo našetrené a hlavne byť zvyknutý z príjmu niečo odkladať.
Nie je potrebné ísť hneď do veľkého bytu.
Mladý chcú hneď prerobený byt. Žiadna snaha. Čo tak prerobiť si byt postupne.
Nie je to také komfortné, ako zobrať si o 10 000€ vyššiu hypotéku.
Vlasy môžu uschnúť aj bez fénu a do konvice treba dať len potrebné množstvo vody.
Kúriť netreba na 25°C, atď. Spotreba priemyslu je však jasná.
Nie je problém, že majú hypo, problém je akú majú hypo.
Najčastejšie, kým to šlo tak 100%. A to je problém.
Dnes sa berú ako 30 ročný. Ak sú SŠ pracujú už 10 rokov ak VŠ tak 5 rokov.
Väčšinou žijú u rodičov a tak nemajú náklady na bývanie.
Ak by spolu odkladali 200+200€ tak za 5 rokov majú 400*12*5= 24 000
To je polovica kúpnej ceny bytu. Hypo 25 000 na 20 rokov je 120€.
To by bolo v poriadku.
V skutočnosti majú 0€, vyberú si byt za 70 000€, splatnosť nastavia na 30 rokov.
Splácajú len "240€".
Čo ak príde materská a zvýšenie úrokov, poplatky za energie, výdavky na deti, ...
On nepísal o rodine, ale o ajfónoch a iných nezmysloch.
Ak budú splácať, banky na nič siahať nebudú.
Exekútor je aj pre banku, tá posledná možnosť.
Ak si teraz nekupovali nezmysly, mali by mať aj istú rezervu.
Detí bolo najviac po vojne a to sa s dnešnými časmi porovnať nedá.
Ak by počet detí závisel od blahobytu, mal by dnes každý 4 a viac.
Lenže dnes aj deti začínajú značkovým kočíkom, oblečením, ....
Úplne by som nezatracoval Marxa, ale som presvedčený, že sa dopustil chýb.
Asi ako všetci, čo niečo robili.
Čo rozumieš pod pojmom "komunista"? Z istého pohľadu bol Marx komunista.
Nie však komunista, akého sme poznali v ČSSR.
Je zaujímavé, ak emigrant zo socializmu chváli Marxa.
Akej farby si chcel auto?
Farby Passat
Biela Pure základný lak
Biela Oryx lak s perleťovým efektom
Sivá Urano základný lak
Sivá Indium metalizovaný lak
Strieborná Reflex metalizovaný lak
Strieborná Tungsten metalizovaný lak
Modrá Harvard metalizovaný lak
Modrá Night metalizovaný lak
Červená Crimson metalizovaný lak
Hnedá Black Oak metalizovaný lak
Čierna Deep lak s perleťovým efektom
SuperB
BIELA MOON METALÍZA
BIELA CANDY UN I
SIVÁ BUSINESS METALÍZA
SIVÁ QUARTZ METALÍZA
STRIEBORNÁ BRILLIANT METALÍZA
MODRÁ LAVA METALÍZA
MODRÁ ENERGY UNI
HNEDÁ MAGNETIC METALÍZA
BÉŽOVÁ CAPPUCCINO METALÍZA
ZELENÁ EMERALD
ČIERNA MAGIC S PERLEŤOVÝM EFEKTOM
V podstate má Passat navyše červenú a chýba mu zelená a béžová.
nevravím, že farby sú super, sú konzervatívne ako celé auto
Subjektívny pocit bol z čoho? Mal som jedno aj druhé.
To ti kamarát nepovedal všetko
Alarm v kľúči? To je čo? Krádež počítača? To kryje aké poistenie?
Rádio s CD kradne zúfalec.
Korenie, paprika a škorica sa dá povysávať.
Pokojne poisťuj ďalej.
Už si niekedy videl výpočty ekonómov? To je pre nás technikov strach a hrôza.
Neviem aké údaje posielajú ŠÚ v Rusku, ale v SR sú to veľké nezmysly.
Kedy sa v Rusku dávajú priznania?
Odporúčame