Nikoho som nikdy neagitoval.
Táto pekná hlúposť sa tu pravidelne opakuje.
Z môjho dôchodkového poistenia, nie sú platené dôchodky mojich rodičov.
Moji rodiči si riadne platili poistenie a tak im bol vyplácaný dôchodok.
To že pilier je priebežný nijako nezakladá povinnosť platiť za rodičov.
Aké manažérske rozhodnutia máš na mysli?
Šofér si ty, DSS je len ten autobus.
"Má mu niekto dobre spravovať peniaze!"
Peniaze si musí spravovať každý sám.
Určite nečakajte, že Vám banka, poisťovňa bude spravovať peniaze.
Ak by to vedela robiť s istotou (to nevie nikto na svete),
tak by zobrala inú sumu ako je Vašich 10 000€ a zhodnotila by ich.
Banka nemá problém požičať si 1 mld.€
Ak by ale vedela robiť 3% p.a., tak by neuzavrela 20 000 hypoúverov po 50 000 s 1,5% p.a.
Urobila by jeden obchod a mala by 3%.
Potom už to nie je účet, ale doživotná poistka.
Tú môžete a nemusíte uzavrieť.
Kde sa tu píše o zinkasovaní? Príspevok reagoval na @pavel666.
ten uvádzal, že:
ŽP vyplatí z celkovej sumy dôchodcovi ročne 3,5% z vkladu, a dokáže tieto peniaze zhodnotiť 3,5%, tak peniaze sú nevyčerpateľne... a ak dôchodca raz umrie a peniaze ostanú poisťovni !!!
Ja mu navrhujem, aby podľa zákona nepožiadal o poistenie, peniaze nechal v DSS.
Každý rok má nárok vybrať si NIE zo svojich úspor ale celé zhodnotenie.
Naozaj dosiahne podobný výsledok. Ja nie som tak optimistický a zisk 3,5% neviem garantovať.
Ak by štát nedotoval dôchodky z 1P nebol by rozdiel tak veľký.
Nikdy si si nevybral fond a jeho skladba nie je zverejnená?
Nikto nechce, aby SP dorovnala dôchodok. Je to čiastočne nepravdivá informácia.
To čo navrhuje napr. Švejna, aby pomer krátenia dôchodku bol pravdivý.
Pre jednoduchosť uvediem, že zo starobného poistenia vo výške 18% hrubej mzdy
sa do 2P odvedie 5%, 13% sa odvedie do 1P.
Podľa tohto pomeru sa potom kráti dôchodok vyplácaný z 1P pre účastníka 2P.
To by bolo všetko v poriadku, kedy sa dôchodky z 1P vyplácali iba z tých peňazí ktoré sa vyberú ako starobné poistenie.
Ale dôchodky sa vyplácajú aj z iných fondov a dotácií zo ŠR. Uvediem len 1 príklad ktorým je rezervný fond.
Tu by sa mali tvoriť rezervy z príspevkov vo výške 4,7% v sume cca 1 mld.€ ročne.
Lenže netvoria a všetky sa použijú na výplatu dôchodkov z 1P.
Potom je ale skutočný pomer príspevkov do 1P a 2P v pomere
5% do 2P a (13+4,7)% do 1P a to by mal byť správnejší pomer medzi 1P a 2P.
Existujú aj iné zvýhodnenia pre 1P.
Ak by sa takto nedotoval 1P, tak by boli dôchodky o 20% nižšie.
1, DSS nie je zodpovedná za zhodnocovanie.
DSS koná na základe pokynov sporiteľa, bez ohľadu nato, čo si o tom myslí.
2, Rozpačitá ekonomika? Čo tým myslíte?
3, Kde štát funguje lepšie ako 2. pilier.
Možno je to pre niektorých nepochopiteľné, ale odmena nie je len za zhodnotenie.
Skúste si pozrieť aj iné roky, rok 2018 bol zlý.
1, to nie je definícia
2, BMG a Horizont boli nebankové spoločnosti, ktoré nepodliehali dohľadu NBS.
Z nových vkladov vyplácali nereálne úroky prvým vkladateľom. Nič také sa v 2P nedeje
Nikto nie je vyplácaný z cudzích peňazí.
3, Naopak 1P nemá žiadne rezervy. Vyžral aj "Rezervný fond". Je otázkou času do kedy ho budeme dotovať z iných zdrojov. Za posledných cca 10-12 rokov bola dotácia 20 mld. €
O 20 mld.€ viac sa na dôchodkoch vyplatilo, ako bolo prijaté poistné na starobné poistenie.
Aby sa tie peniaze neprežrali. Deficit štátu je 42 mld. ak by bol rozumný, veril by som aj štátu.
DSS zachránili 8 mld, inak by boli dávno preč.
Vôbec si ho nepochopil. Tá myšlienka je celkom dobrá, kým sa poisťovne neumravnia.
Sporiteľ by si ako jednu z poisťovní mohol vybrať SP. SP by mu dala ponuku na doživotný dôchodok.
Sporiteľ by tam previedol všetky usporené peniaze a za to dostal prísľub dôchodku.
Ak na tom zarábajú ŽP, prečo im SP nedokáže ukázať ako sa to robí lacnejšie.
žiadne peniaze z 1P by na to nebolo treba.
5% z 10 000€ je veľmi konkrétnych 500€.
Zato, že si zle investoval v banke naozaj môžeš len sám
1, štát sa svojich funkcií nevzdal.
2, "Tí, čo sú v druhom pilieri, mám dojem, ho majú naozaj podkritické množstvo" urazil si 1,5 milióna Slovákov.
Evidentne si nič nepochopil.
Mikloš môže za úroky na vkladoch?
Niečo som si nevšimol?
Vyzerá, že všetko je v poriadku. Prezidentom ECB je stále nejaký Mario Draghi.
Poisťovne nie sú doriešené, ale na tvoj výpočet existuje jednoduchá odpoveď.
Ak dosiahneš dôchodkový vek, nemusíš požiadať o dôchodok poisťovňu.
Nasporené peniaze ostanú v DSS a svoj zisk si môžeš každý rok vybrať.
Ak zomrieš oprávnená osoba získa celé tvoje úspory, ktoré si mal pri odchode do dôchodku.
Ak poisťovne neprevychováme, budú sa vždy pokúšať na nás zarobiť.
Tak vy veríte v štát. To je najzadlženejšia banka.
Jej aktíva sú v mínuse t.j. dlhy sú vyššie ako majetok.
Viete čím ručí veriteľom? Vašimi budúcimi daňami.
Uveďte zopár štátom dobre riadených firiem zo ziskom. ŽSR, ZS SK, Pošta?
Aké peniaze sa tam prepadajú každý rok?
Odporúčame