Ono to s Majdanom súvisí len čiastočne.
Ale veď to majú normálnu cenu za plyn 274 eur za tisíc m3.
V CZ je cena za 1000 m3 = 13 000 Kč = 490€
V SR je cena za 1000 m3 = 10 700 kWh = 460€
Problémom nie je plyn, ale zárobky a dôchodky.
Áno. dnes by mal byť podiel cca 10%. Teda 10% bolo odvedených do 2. piliera.
Ten podiel bude stúpať, ale max by mal dosiahnuť cca 1/3. 6% z 18% počas celého života.
2/3 ostávajú na 1P Presné číslo ti samozrejme nikto nepovie ani 2 roky pred dôchodkom.
Tie čísla sú skôr obmedzením zhora.
K ADH a teda k miere náhrady z 1P som sa vyjadril tak "skryte" vo vete "Otázka je ako bude fungovať 1P.". Je jasné že štát bude musieť vždy vyplácať dôchodky. Očakávam však zníženie zásluhovosti v 1P. Keď som spočítal naliate peniaze do 1P za 10 rokov tak je to cca 20 mld. €. Tie peniaze boli poskytnuté ako dotácia SP cca 10 mld. a 10 mld získala poisťovňa prerozdelením z iných fondov. Myslím, že by sa mali upraviť % odvodov.
Na starobné dôchodky ide cca 5 mld. ročne.
1 mld. je tam "neoprávnene => dôchodky by sa mali znížiť o 20%.
To by bola katastrofa! Vyzbierame min o 20% menej ako vyplatíme.
Iste, každý klient by ich mal sledovať. Žiaľ, nedeje sa tak.
Ak sa o investíciu nestaráš dopadne to katastrofálne.
Štát požaduje, aby si bol dôchodkovo zabezpečený.
Aby sa nestalo, že budeš mať 300€ z 1P a a úspory v 2P.
Úspory si dáš vyplatiť a povieš štátu, že z 300€ nevieš vyžiť.
Existuje niekoľko spôsobov ako dosiahnuť referenčnú sumu.
Jednu vec si zrejme nepochopil.
V prípade ŽP je to poistka. Platí sa len keď žiješ, s výnimkou, že min 7 rokov.
Ak zomrieš (ako dokola vypisuje @seat) po 7 rokoch, poisťovňa zarobila na Tebe.
A budeš žiť 30+ rokov poisťovňa na tebe prerobí. Vyplatí viac ako prijala.
Poisťovne zatiaľ nemajú jasné údaje a preto sa poistili.
Priemerný vek na dôchodku je cca 17 rokov, poisťovne kalkulujú cca 25.
To im zaručí že zarobia na 80% poistencov.
V prípade DSS nejde o poistenie, ale o jednorázovú či postupnú výplatu.
Ak si svoje peniaze rozdelíš na 15 rokov, tak môžu nastať tieto prípady:
- zomrieš po 7,5 roku, polovica tvojich peňazí, ide komu určíš.
- zomrieš po 15 rokoch, nič neostalo
- zomrieš po 20 rokoch, už 5 rokov ti DSS nič neplatila.
Ten stav nastane s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote.
Môže ho odvrátiť:
1, vojna
2, prisťahovalci v počte asi tak 500 000
Firmy to vyriešia jednoducho - odídu za pracujúcimi.
Počet dôchodcov sa začne znižovať asi za 50 rokov, to ma už nebude zaujímať.
Jednotlivé populačné ročníky nie sú rovnaké.
Pohybovali sa od 70 do 100 000. To platí asi pre 25 ročných a starších.
Máme úmrtnosť, do dôchodku ich ide o 15% menej
Ročníky 0-24 ročných už majú len 50-55 tisíc.
Do dôchodku bude odchádzať každý rok 60-85 ľudí, ale na pracovný trh bude prichádzať len 50 tisíc ľudí.
Za posledných 25 rokov, sa v každom roku 40 000 párom narodilo 55 tisíc detí
Tých 55 000 = 27 500 párov sa o chvíľu stane rodičmi. Koľko budú mať detí?
Aby problémov nebolo dosť, tak významná časť mladých odchádza za hranice a nevracia sa.
Ak ženy nebudú mať aspoň 2,1 dieťaťa, tak pokles nie je možné zastaviť.
V najhorších rokoch bol ten počet 1,2, teraz je 1,4.
Aj 23€ nieje figa borová.
O tom že existujú valorizované dôchodky tam píšu tiež, ale to sa ti nehodilo.
" indexovaný dôchodok mal v priemere výšku 27,13 eura"
O tom, že nie si povinný si zakúpiť dôchodok, sme sa bavili veľa krát.
Aj o tom píšu v článku.
"O dôchodok z druhého piliera bolo vlani podaných celkom 2 647 žiadostí, ..."
"Počet uzatvorených zmlúv so životnou poisťovňou, na základe ktorých sa vypláca len doživotný dôchodok, za vlaňajšok predstavoval 386"
Z 2 647 len 386 sa poistilo. To sú u mňa zúfalci, ktorí 2P nikdy nerozumeli a ani teraz sa neporadili.
2647 je z populačného ročníka tiež veľmi málo. Väčšina >95% pochopila, že do 2P vstupovať nemá.
Aký iný účel má 1P a 2P? Účel je úplne rovnaký. Spôsob realizácie je iný.
Prosím najprv naštudovať a potom môžete aj kritizovať.
1, valorizácia je voľbou poberateľa
2, k čomu porovnávate 23 €? Prečo je to málo?
Aký dôchodok by mal niekto z 1P ak by platil len 1/3 po dobu 10 rokov
3, vdovsky, vdovecky a sirotsky dochodok - výpláca sa nasporená suma.
Vdovský dôchodok je inak dosť veľký nezmysel.
4, Po 7 rokoch poberania - 1. pilier aj ak ešte nenastalo poberanie, prepadá v prospech SP
5, výplata 2. piliera je jeho najslabší článok. Peniaze neostávajú v DSS ale idú do ŽP.
Je ale možné využiť programový výber a vtedy si vyberiete všetky svoje peniaze.
Pre Vás je to jedno, lebo 2P nemáte. Ale potom nie je dôvod, aby Ste ho obviňovala.
Zvlášť ak je to polopravda.
Vstup: 25 ročný
Dôchodok 65 ročný
40 rokov práce a sporenia.
Ak bude plat 1000€
Odvod stále 6%
POMB= 1
Dôchodok z 1. piliera 40 x 1 x 12,66 = 506€
Krátenie 1P dôchodku pre 2P je 6/18 506*12/18 = 337€
Úspory v 2P 60€ x 12 x 40 = 28 800 sú len vklady
Ak dosiahne zhodnotenie 2% nad infláciu bude tam mať cca 43 000 +inflácia
ak 3% nad infláciu, tak cca 53 000 +inflácia
43 000 bude zodpovedať dôchodok 180€, 53 000 220€
1P+2P = 517 (+11€ oproti len 1P) respektíve 557 (+ 51€)
Všetko v dnešných cenách, inflácia bola zohľadnená.
Ak by ale jeho mzda bola 2x priemer
Dôchodok z 1. piliera 40 x 1.76 x 12,66 = 891 €
Krátenie 1P dôchodku pre 2P je 6/18 891 x 12/18 = 594€
2% = 86 000 +inflácia = dôchodok 2P 360€ + 1P 594 = 954 (+63€)
3% = 106 000 +inflácia=dôchodok 2P 440€ + 1P 594 = 1034 (+143)
To ale vyžaduje indexové fondy.
Žiadne terno to nebude. Pri plate = priemeru to bude +/- 20€
Otázka je ako bude fungovať 1P.
Nestraš tým katastrofológom. Už dnes sa ukázalo, že klame.
Ak veríš tomu, že Kočner je nevinný, tak to je ťažká debata.
Chcel Kočner ovplyvňovať svedkov?
Kočner nie je odsúdený a ja mám obavu, že by to tak mohlo zostať.
Technicky si to neviem predstaviť.
Čo si mám na nich pozerať. Sledujem ich pravidelne. A reagujem na ne.
Podmienkou je aby tvoj dôchodok vypočítaný z 1P dosahoval referenčnú sumu.
Pre 2019 je to 444,10€.
Do tej sumy sa započítavajú všetky tvoje dôchodky napr. aj vdovský.
Po splnení je možné použiť programový výber. Neuzavrieš poistku a peniaze sa nepošlú poisťovni.
Môžeš ich aj všetky vybrať, alebo si určiť, aký dôchodok chceš dostávať.
Ten dôchodok ti budú vyplácať až do minutia tvojich úspor.
Takže ak tam máš 30 000 a povieš si že chceš 200€ mesačne. DSS začne vyplácať.
30 000/200 = 150 mesiacov. Bude to troška viac, lebo peniaze u DSS sa budú zhodnocovať.
Za 1. rok vyčerpáš 2400€ a zostávajúcich 27 600 sa zhodnotí o 2% t.j. pribudne ti 500€.
S klesajúcou sumou na účte bude klesať aj zhodnotenie.
Nevýhoda:
Nejde o doživotný dôchodok.
Ak sa peniaze minú viac nedostaneš.
Výhoda:
O žiadne peniaze neprídeš. Ak by si aj zomrel počas poberania, zostatok sa dedí.
S OVB a podobnými sa nebavím. V OVB nie sú ľudia ktorí vedia počítať.
Oni vedia výborne zavádzať. Poistenie uznávam len v malej miere.
Životné som nikdy nepotreboval a od podpísania živ. poistenia som odhovoril asi 5 ľudí.
Takže tu si vedľa.
Menší, väčší, rovný (<,>,=) sú porovnávacie operátory.
Ak si to nepriznáš, nemáme sa o čom baviť.
Na to akú máte výplatu by Ste tomu mohli aj rozumieť.
Máte tam cez 30 000€, tak si to naštudujte a začnite sa o to starať.
Odplata sa počíta na dennej báze.
Ak dnes došlo k zhodnotenie nad predchádzajúce max. tak DSS z toho patrí 10%.
Následne prišiel pokles. Potom znova zhodnotenie.
Teraz už nevyberú poplatok za zhodnotenie, kým sa nedostanú na úroveň, za ktorú poplatok dostali.
Ale ty si poistený, preto sa to volá poistka.
Po investovanie je len na zmätenie.
Ak pôjdu dole VŠETKY aktíva z čoho zaplatí štát dôchodcom.
Odvody klesnú, počet pracujúcich klesne, počet dôchodcov stúpa.
Kríza bola 2009 viete aké dlhy vtedy narobil Fico?
V roku 2008 bol dlh 28% HDP, 2009 36% , 2010 41%
V dobrých časoch už dlh rástol pomalšie. Dnes je 50,9%
Ale Vy v 2P nieste. Tak prečo Vás to trápi.
Urobil som pomerne presný rozpočet pre dôchodcu, ktorý:
- odchádzal do dôchodku v roku 2018
- bol v 2. pilieri od 06/2006
- mal priemernú mzdu
- odpracoval 46 rokov (62-16)
Ak by nebol v 2P dostane z 1P 46 x 1 x 11,9379 = 549 €
Ak bol aj 2P (2006-2018) bude tento dôchodok krátený o 10%
Ten výpočet zahŕňa rôzne odvody do 2p v rôznych rokoch.
34 rokov len v 1P a 12 rokov 1P+2P
Z 1P dostane 495€ a "usporené" bude mať cca 9 000 €
Ak sa rozhodne pre programový výber po dobu 17 rokov (priemerný vek na dôchodku je 17)
9000/12/17 = 44 €
495+44= 539.
Dôchodca "prerobí" cca 10€/mesačne celkovo 2 000€.
Ak si zoberie doživotný dôchodok vo výške cca 25€, bude jeho strata vyššia 29€/mesačne.
Výhody 2P:
Peniaze "neprepadnú" v prípade smrti pred dôchodkom a pri programovom výbere ani potom.
Možnosť naložiť zo sumou 9000€ podľa vlastného uváženia.
Príčina: za 10-12 rokov nebol čas na zhodnotenie, fondy museli byť konzervatívne.
To je expert na financie, čo vykradol stránku SME. (Ešteže to priznáva)
Všetci ponúkajú 6% bez poplatkov každý rok.
Nech ten expert ukáže nejaké fondy, čo v roku 2018 zarobili +6%.
Odporúčame